2010-01-27, 11:27
  #1
Medlem
Jag undrar varför Flashback har en sådan skarp attityd emot cardsharing och liknande företeelser som förbjuds i regel 1.02.

Flashback har ju en väldigt liberal syn när det gäller annat som är förbjudet i samhället i övrigt, exemeplvis spritimport, sprittillverkning och många andra ämnen.

Varför är just illegalt TV-tittande så heligt?
Citera
2010-01-27, 11:29
  #2
Medlem
Om du har varit med på detta forum sen 2005 så borde du ha koll på detta.

Flashback hamnade i en rättegång pga detta och får stora böter ifall sådant diskuteras här.
Citera
2010-01-27, 11:42
  #3
Medlem
Om du kollat upp mina postningar så hade du sett att jag gjorde min första post den 27 nov 2008 vilket betyder att jag inte har varit sååå aktiv på forumet innan dess.

Hursomhelst: Tack för svaret
Citera
2010-01-28, 00:49
  #4
Medlem
Jonas1968s avatar
Men om ni hamnade i rättegång pga. diskusioner om piratkort så borde ni ju egentligen stoppa diskusionerna om fildelning också för hamnade ni i rätten pga. cardsharing så borde ni riskera att hamna i rätten pga. fildelningsdiskusionerna också. Båda handlar väl i grund och botten om i princip samma sak dvs. upphovsrättsbrott. Är det förbjudet via TV så borde det vara lika förbjudet via datorn men fildelningsdiskusionerna går så det ryker men det bannas så fort folk yppar ett ord om cardsharing.
Citera
2010-01-28, 01:07
  #5
Medlem
Det är skillnad på att bli dömd i domstol och att INTE bli dömd i domstol......
Citera
2010-01-28, 10:35
  #6
Medlem
ChristianXs avatar
http://www.flashback.se/flashbacks/md/
Citera
2010-10-13, 01:16
  #7
Medlem
Jonas1968s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Colorblend
Det är skillnad på att bli dömd i domstol och att INTE bli dömd i domstol......
Fast det är ju dock skillnad på "marknadsföring av olovlig avkodningsutrustning" och diskusion om ämnet. Det är förbjudet att sprida upphovsrättsligt material via flashback enligt 0.08 men det är inte totalförbjudet att diskutera ämnet. Skulle Flashback inte ha 0.08 utan tillåta markandsföring av piratkopior så skulle det vara en tidsfråga innan ni blev dömda för detta på samma sätt som ni blev när det gäller "marknadsföring av olovlig avkodningsutrustning".
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in