Citat:
Ursprungligen postat av ESS-Lund
Mina kommentarer BOLD alltså. Avslutningsvis kan jag nämna att den stora skillnaden verkar vara att Uppsala har lite större, äldre och finare lokaler som då även kräver större underhåll samt mer ekonomiskt tänkande och bolagsliknande nationer (i varje fall om man skall tro din beskrivning). Lön för nationsarbete? Galet. I slutändan är det nog inte så stor skillnad eftersom alla verkar trivas i både Lund och Uppsala.
Herregud människa, hur hade du tänkt att jag ska kunna svara på dina argument om jag inte kan citera av dem. Nåväl,
Citat:
Redan här borde man egentligen sluta läsa eftersom du i stort sett klargör att dina påståenden kommer vara helt ogrundade
Tillskillnad från alla andra så jag har inga som helst problem med att öppet visa vart jag står. Antar att du har en gedigen erfarenhet av Uppsalas nationer?
Citat:
Tror du ens själv på detta påstående?
Uppenbarligen, annars hade jag inte skrivit det. Är dock överbevisad så det heter duga. Dock inte av dig, utan av trustor, tack för källan.
Citat:
Kul, I Lund har vi istället en Bal per nation plus ämnesspecifika baler etc. Göteborgs Nation anordnar den största sittningen i Norden, Nobelmiddagen undantagen
Ja, även vi har nationsspecifika baler. Och ämnesspecifika baler. Och föreningsbaler. Och andra sorters gasquer och sittningar så du kan gå på något varje helg om du så vill. Har försökt hitta någon källa på den där stora festen, men hittar inget, låter dock intressant. Kan du bifoga en källa?
Citat:
Detta har tagits upp i flera trådar. Skönt att även du verkar tycka att det är mer galet spontant i Lund och mer uppstyltat i Uppsala. En fråga om smak även här.
Jag hittar inte dessa trådar, hittar däremot detta:
http://www.lundagard.se/2009/03/27/k...a-siste-april/ Dock verkar det ju ha stannat där.
Citat:
Det serveras lunch dagligen även i Lund tro det eller ej.
Det har jag väl aldrig motsagt? Menar bara att det är större och mer i Uppsala.
Citat:
Mina kommentarer BOLD alltså. Avslutningsvis kan jag nämna att den stora skillnaden verkar vara att Uppsala har lite större, äldre och finare lokaler som då även kräver större underhåll samt mer ekonomiskt tänkande och bolagsliknande nationer (i varje fall om man skall tro din beskrivning). Lön för nationsarbete? Galet. I slutändan är det nog inte så stor skillnad eftersom alla verkar trivas i både Lund och Uppsala.
Kommersialiseringen av nationerna är ett kärt ämne, men i korthet går det ut på att i och med den omfattande verksamheten blir det följden. Då exempelvis Snerikes driver restaurang med bordsserving 6 dagar i veckan blir skillnaden mot en dylik civil restaurang allt mindre. Således krävs lön, annars kan man inte anställa knappa tio personer om dagen, och drygt tjugofem när det är klubb en gång i veckan.
Ja, jag tror på något märkligt sätt vi kan hålla med varandra om att det verkar vara rätt bra på båda ställena. Är dock väldigt avundsjuk på Smålands hos er, de verkar vara skönt knäppa. Varför är de inte med i KK? Wikipedia gav inte jättemycket kött på benen.