Bombmålet och sattelitbild på bombmålet
http://en.wikipedia.org/wiki/Negev_Nuclear_Research_Center
http://www.globalsecurity.org/wmd/world/israel/4is_dimona_092971_reactor_005.htm
Man kan räkna på problemet.
Därför att försvaret mot ballistiska missiler har den svagheten att det kan överbelastas.
Frågan är därför vem som kan uppbåda flest missiler i ett samtidigt anfall eller försvar.
Och hur man kan lura försvaret att slösa missiler på olika sätt.
När rakettuberna är tömda uppstår en dödtid då man fyller på nya missiler.
Och det är under denna dödtid som försvaret är förlamat och fiendens ballistiska missiler ramlar ner.
Försvaret kan alltså överbelastas.
Jag tror inte att iran gör samma misstag som Saddam och avfyrar missilerna en och en, utan istället skickar iväg 20 - 40 missiler samtidigt.
Shahab-3 påstås ha en träffsäkerhet CEP på 30-50 meter och 5 stridspetsar med sammanlagd vikt på 1 ton.
Produktionskapacitet 70 st per år.
Israel avfyrar normalt 2 PAC-3 missiler per ballistisk missil, men med 5stridspetsar per ballistisk missil måste de skicka iväg 5 gånger fler. Dvs 200 - 400 stycken. Hur många rakettuber har israel kring kärnkraftverket ? (40 st?)
Iran har en joker med i leken eftersom de enkelt kan byta ut den vanliga lasten mot 10 st 100kg bomber eller 20 st 50kg bomber. Eller mot specialdesignade radarreflektorer eller störsändare som ser ut som 100 stycken samtidiga missiler.
Rent tekniskt tror jag att det är ett enkelt verkstadsproblem att tillverka specialdesignade radareflektorer som har samma reflektion av radar och inbromsning i atmosfären och värmestrålning som de riktiga stridspetsarna. Och det blir isåfall dödstöten för israels försvar. Och eftersom det är en enkel och samtidigt mycket effektiv och billig lösning förutsätter jag att iran redan har dessa grejer.
Normalt skryter vapentillverkare över att de kan bekämpa si och så många mål samtidigt. Men man måste läsa mellan raderna i reklamen. Därför att det kan vara mycket svårare att bekämpa en svärm av missiler som ligger tätt ihopklumpade tillsammans med fallande skrot och falska mål. Att bekämpa utspridda mål är en helt annan sak och reklamen kanske stämmer.
Men vad spelar det för roll om eldledningssystemet påstås kunna bekämpa 100 samtidiga mål om det bara finns 6*4 rakettuber.Var är flaskhalsarna, vad är det som vapentillverkarna censurerat.
Har något av försvarsystemen någonsin testats mot en svärm av fientliga missiler, eller bara mot enstaka ?
De obekanta faktorerna är just nu hur många avfyrningsplattformar av olika typ som israel har uppställda kring sitt kärnkraftverk.
Endast de missiler som står uppställda tillräckligt nära kärnkraftverket kan användas till försvaret.
PAC-3 missilerna har en räckvidd på 15 km.
Israel har säkert prioriterat att ställa upp en del missiler på annat håll eftersom de har annat som de vill försvara.