Känner igen din situation något enormt;
Har haft sömnproblem så länge jag kan minnas och har i samråd med läkaren kommit överens om att variera tätt mellan Imovane och Stilnoct, just för att hålla tolerans och beroende för respektive substans nere så gott som möjligt. Gärna variera på nivån varannan dag, dock att det inte är något större problem egentligen med typ "en vecka imo, en vecka stil", t.ex. på grund av att man ibland helt enkelt känner att den ena är mer lämplig än den andra (hur man känner sig dagen efter, smaken av Imo, Stil:s snabba verkan o.s.v). Detta upplägg har jag legat på i ca 5 år och jag upplever att det faktiskt fungerar jättebra så länge man faktiskt gör ett ärligt försök att hoppa över ett piller när det blir sovdags lite då och då.
När man kör "cold turkey" på Z-derivat så får man (oftast, men långt ifrån alltid) ett par dagar då det är ovanligt svårt att sova. Dag 3-4 är man dock som regel så trött att man somnar ändå och därefter brukar det faktiskt inte vara några större problem. Tyvärr har jag, av fullt medicinska skäl, ätit stora mängder Imovane och Stilnoct. Stundtals har jag tagit regelbundna uppehåll, ibland på en vecka och ibland på flera månader, bara för att se efter "om man sitter i skiten" och jag kan utan vidare påstå att et inte är i närheten så farligt som man lätt tror. Ett par dagar där man får ligga i sängen och intala sig själv "att även vila ger återhämtning" på sin höjd, men ofta klarar man ifrån sig det också.
Två andra tips;
- be läkaren om de "lättare" sömnpreparaten, t.ex. Atarax och Lergigan och se om dessa kan vara till hjälp.
- läs lite böcker om sömnproblem. Många är skeptiska men typ lika många har också spolat ner sina sömntabletter i toaletten för att de inser att böckerna innehåller en dj-a massa kloka saker. Några exempel;
http://www.bokus.com/b/9789153434108.html
http://www.bokus.com/b/9789172321243.html
http://www.bokus.com/b/9789185675005.html
Best of luck, dude.
Sventumba