• 1
  • 2
2010-01-04, 12:29
  #13
Medlem
Jontish!s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CBSativa
Så du tror att alla kampsportare har byggt upp sin fysik med 100 knäböj, 90 grader och armhävningar?


Till TS: Antingen skippar du de eller gör de halvhjärtat. Annars tror jag inte några tiotals armhävningar gör så stor skillnad.
Prova att läsa mitt inlägg en gång till och ta åt dig av innehållet!

Vill du bli bra på Thai så får du anpassa dina gymövningar efter det vilket betyder att du får köra andra övningar än de som svenssongymaren eller kroppsbyggaren gör. Stora biceps är oftast inte det som efterfrågas när du ska bli bra kampsport, men en allroundtränat stark och explosiv kropp som även orkar under längre tid.

Och nej jag tror inte de flesta kampsportare byggt upp sin fysik som du påstår att jag tror. De flesta kampsportare varierar sin styrketräning med övningar för muskelkondition och övningar för maximal styrka.

Anledningen till att han tycker att klubbens fys är löjlig är antagligen för att den är just löjlig. Finns klubbar som kör mångdubbelt hårdare fys för muskelkondition.
Citera
2010-01-04, 18:57
  #14
Medlem
Kanske du ska fråga din tränare först istället på FB först? Du kanske rent av kan få skippa/gå ifrån träningen när fysen börjar.

I thai boxning vill man främst ha kondition och snabbhet, man får inte mycket kondition på att köra body building övningar (lite får man men inte mycket).

Vill du bli stor bli det först, sen efter det så börjar du med konditionsträna alternativt fysa för att orka sparka och slå.

Vill dessutom påpeka "Lite sparkar gör inte ont men 50 grodhopp gör". Dom dära sparkarna blir lika jobbiga som grodhoppen bara det att du kanske tycker det är roligare.

Men tala med din tränare först och hör vad hans åsikter är för på FB lär du inte slippa "töntfysen" efter träningen.

Vill du bli starkare i kroppen så kan du klara dej med 2 gym pass i veckan. T.ex.

Pass 1: Knäböj - leg curl - marklyft - chins/pull-ups - bicep curl

Pass 2: Hantelpress med vridning - Dips - Tricep curl - Axel lyft på sidorna - Militärpress med 1 hantel (1 hand i taget)

Men vill du bli body buildar stor så får du lägga ner thai boxningen ca 6-12 månader och köra en 3-4 gym pass i veckan, alternativt 6 pass i veckan (1 pass per muskelgrupp i 30mins/pass)
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in