Citat:
Ursprungligen postat av Myggan.se
Jag driver då inte, jag har väldigt svårt att tro att gymnasieböcker skulle lära ut att evolutionen är ren slump. Mutationer beror ofta på slump men inte det naturliga urvalet.
Självklart går det inte att utesluta gud då det är en icke-falsifierbar hypotes men är således också ointressant för vetenskapen.
Det beror på hur bra olika genetiska variationer fungerar i olika miljöer, t ex i ett kallt klimat kan det vara bra att ha varm päls som varierar mellan individer pga genetisk variation, är det då ren slump om de som har varmast päls får fler avkomlingar än de som har kallare päls?
Din fråga kan ju tyckas mycket enkel.
I vissa situationer kan vissa arvsanlag göra det lättare för vissa arter att anpassa sig än andra. Fast eftersom du vill tala på individnivå så kanske du borde välja Björkmätare som exempel, eller kanske inte för så vitt jag kan förstå så är det inte så att den vita och den mörka varianten har olika gener utan bara att olika gener är aktiva, fast kanske ändå för de individer som ställer om sig snabbare klarar sig bättre än de som tar många generationer på att byta ställa om sig mellan svart och vitt. Fast eftersom det är människan som orsakar ändringen i miljön så det handlar om en artificiell miljöändring fast den är inte avsiktlig. Å andra sidan så är det ju naturligt för fåglarna att välja de fjärilar som syns bäst. Fast då handlar det plötsligt om fåglarnas natur. Och du ville kanske ha något som var naturligt i sig själv.
Bäst jag återvänder till ditt exempel, så låt oss ta sälar i stället, nej det är inget bra exempel, för dem är det nog en nackdel med en tjock våt päls uppe på isen.
Kanske skulle din undran fungera på humlor med olika tjock päls som av en slump, nej säg en storm, förs över ett hav till land närmare en av polerna, vi tänker att den tjockare pälsen är en fördel så att de som redan från början har tjockare päls får fler ungar så skulle det då kunna leda till en ras med tjockare päls. Svar kanske? Är detta i så fall då Moder Jords verk, Tors verk, JHVs verk, slumpens verk eller är det något naturligt helt i sig själv?
Nu vet jag tyvärr inte om uttrycket ”naturligt i sig själv” har någon innebörd eller vilken den i så fall skulle vara, fast det är kanske det som du försöker förklara.
Stormguden Tor tror jag inte på, fast det finns ju de som gör det, även om de nog är mycket få idag, men man skulle kunna se det som stormens verk, fast vad var orsaken till stormen, det vore nog inte helt fel att se stormen som en slump. Så att det uppstod en ras med tjockare päls skulle väl under dessa förutsättningar förmodligen ytterst vara ett reslutat av slumpen.
Din fråga var egentligen inte alls enkel, eftersom du utelämnat så många avgörande faktorer. Fast problemet är kanske att var och en tolkar verkligheten utifrån sina erfarenheter och sin världsbild och eftersom vi har lite olika DNA aktivt (och även lite olika DNA) så blir ju våra erfarenheter och världs bild olika, som tur är påverkar vår kultur oss så att de flesta skillnader blir betydligt mindre än de annars skulle bli.