Citat:
Ursprungligen postat av blackjackster
Vad kostar IS 250 Sport med multimediapaketet (Mark Levinson sound system och navigator bland annat)? Hur är körkänslan och kvalitén? Är du nöjd med den?
Bästa bilköpet jag gjort. Serviceintrycket från försäljaren bland de bästa. Varit inne på lexusverkstaden i stockholm för att stänga av bältespåminnaren samt lite annat krafs de kan koppla upp sig mot bilen och programmera om. Grymt intryck man fick, dessutom kosta de inget. Bad honom även att provköra bilen för att se om den låter och beter sig som en lexus ska göra. Han hade absolut inget att klaga på.
multimediapaketet kostar ca 40k.
Kvalitén tiptop, ljudupplevelsen likaså.
Tänk på att lexus har mycket generösare goodwill samt serviceåtgärder än andra bilmärken. Gå in på en salong så kommer du uppleva det själv. Ingår lexus assistans 24 i 3år som täcker allt utan självrisk. Dvs de skickar ut en kille åt dig som byter ditt punkterade däck utan kostnad(material som nytt däck tillkommer självklart) ifall det skulle. Även hotell/flyg etc täcks utan kostnad i business class och ej någon budget variant.
Skinnsäten med inbyggd luftutblåsare/ventilering kostar 20k, taklucka 10k.
Bilen har keyless go från början och är rikligt utrustad. tex har den 13 högtalare från pioneer från scratch. ML paketet är overkill men är du i behov av en navigator så kör på.
Glöm inte att ML paketet även inkluderar en backkamera (du ser allt som händer bak på skärmen).
Enda nackdelen som finns är de lite dyrare servicen. Räkna i snitt med 5000 i stockholmstrakten per år för servicekostnader. Men för detta får du faktiskt fri lånebil samt en massa annat. En gång lexus alltid lexus.
Sedan är bilen sjukt snygg. Pimpfaktor x10. Ovanlig som sticker ut från mängden om man är trött på de gamla vanliga bmw/mercedes-stuket.
Motorn kunde vara lite starkare, men det beror på hur pass van man är med snabbare bilar. 210hk har den. Vill du ha snabbare får du kliva upp till IS-F modellen.