Perfekt, det är precis vad jag hoppats på.
Något som funkar åt Kodeinhållet utan att för den delen vara en opiat.
Och då den kemiska strukturen på mitragyne är väldigt lik vissahallucinogeners (tykte mig skymta ordet metoxy i den kemiska förklaringen på lycaeum.org) så borde den ju rent teoretiskt kunna vara mindre beroendeframkallande och mindre skadlig för kroppen då dosen av ämnet inte är så stort.
Och då jag hitils trivts bäst med en 3-4 tradolan så behöver jag inte något mycket starkare. Fast jag trodde inte nd lyckats få in någon som hälst kvalité på sitt då det likt Khat kräver att vara färskt eller innehålla stor mängd mitragyne.
Det är inte säkert att det ens är vad som utlovas du får av ND, det senaste åren har det cirkulerat oerhört mycket falsk kratom i de olika smartshopparnas utbud. Särskilt kratom "acetate" ska man vara försiktig med att beställa.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!