Citat:
Ursprungligen postat av
Olga-Reet
Kontrar med en ny fråga, hur mycket tobak är det i ett standardpaket löstobak, och vad kostar det?
Jag köper, från en tobaksaffär i Nyköping....råtobakspill (kolla prillan.se,de har 2 sorter jag brukar köpa, 300 resp. 400 gram i typ 2 litersburkar...betalar 99:- för 300 g i en affär här) Det räcker i VECKOR. Har en elektrisk cigarettrullare som gör en cigg på ett par sekunder, inget dragande med en manuell maskin. Dessutom blir dom väldigt fina, som fabriksgjorda. Hylsor köpte jag i 1.000 pack förut för 79:-. Elmaskinen gav jag knappt 280:- för. Finns olika malningar på tobaken (smokey gold, gunman, royal tobacco m.m) så man behöver inte mala själv. Så det blir 8 öre per hylsa, och en burk tobak....räcker väl till en mellan 450-600 cigg. Säg att man då gör bara 400 cigaretter på 300 gram á carje cigarett har 0.75 gram tobak i sig, så blir det tobak för 25 öre per cigg på sin höjd, troligen bara runt 20....blir alltså ca 25-30 öre för en cigg, max. så säg 6:- för ett paket på 20 st. D.v.s. Det får man 2 Marborocigaretter för....såvida jag inte räknat helt bananas nu

Vanlig rulltobak i affär (typ Greve Hamiltons) kostar väl ca 150-160:- för en 40 gramspåse. Skulle man då köpa 10 Greve Hamilton påsar blir det iaf 1.500:- för 400 gram då. Råtobaken, mald och klar och dessutom god....det får jag minst 3 kilo av då...omald råtobak 8-9 kilo om man vill mala egen.
Räknade lite snabbt igen...2 paket mald tobak á 400 gram = 800 gram för 79:- som finns... = 168:-....och om man då rullar en vanlig "köpt" som då skulle ligga på 0.65 g per cigg, så får man ut 615 stycken för 79:- i tobakskostnad och ca 50:- i hylskostnad. Då blir det alltså Ca 210:- för 1.000 cigg då. Tar några minuter med en sån elrullare att drämma ihop 30-40 st. Ca 5 sekunder för en. Tobakskvarnar finns elektriska för ett par hundralappar och uppåt.
Kolla länkarna t.ex.
https://www.youtube.com/watch?v=EzxydaM18rY <- Liknande min.
https://www.youtube.com/watch?v=payD3FPTsxE <- lite lyxigare
https://www.youtube.com/watch?v=AuIyyF5hvJg
http://prillan.se/galleri/stora/rok-smokey.jpg
http://prillan.se/galleri/stora/rok-gunman.jpg
http://hagmanstobaksundsvall.se/images/zoom/magnum_filterhylsor_1000.png
http://hagmanstobaksundsvall.se/images/zoom/63129---cigarettmaskin-coobra-elektrisk-2.jpg
http://hagmanstobaksundsvall.se/tobak/ratobak/pgw-ratobak-american-blend-1kg/ <-(omald)
http://hagmanstobaksundsvall.se
M.v.h från Jojjo. NU ska jag ut o ta en cigg!! :P