Citat:
Ursprungligen postat av yidaki
Fast, det är du som läser in att homosexualitet skulle ha något att göra med överpopulation. Att det skulle vara ett kausalt förhållande får du argumentera för. Som det är just nu är det lika övertygande som om jag skulle säga att golfströmmen gör folk homosexuella.
De där sakerna som vissa kallar forskare ska visst ha kunnat visa att det finns homosexuella torskar. Dessa torskar får knulla mer för de övat upp sig innan. Så i detta fallet skulle det snarare vart tvärtom. Typ.
Men, plats. Varför inte?
Säg att våra förfäder en gång i tiden levde väldigt länge. De fick för lite mat och till slut dog alla ut. De stammar som däremot levde kortare tid kunde hela tiden hålla populationen på samma nivå och fick på så sätt mat över, eller så var de lite smartare än den andra stammen så de gick och letade upp maten. Dessa gener är de vi har i oss nu.
Säkert totalt filosofiskt fel, men så tänker jag.