2009-10-29, 11:35
  #1
Medlem
Hoppas jag postar på rätt ställe. Har Windows Vista Home Premium, 32.

Igår installerade jag Nod32 anti-virus på min laptop. Scannade, lämnade datorn på under natten medan den scannade och hade inte strömkabeln i, så den stängde av sig någon gång under natten.

Imorse sätter jag i strömmen, sätter på datorn, den bootar inte. Kommer till en svart sida där det står: "Det gick inte att starta Windows. Detta kan bero på en nyligen utförd ändring i maskin- eller programvaran." Sedan kommer alternativ om safe mode, starta normalt etc., men ingen av dessa fungerar.

Jag har surftar runt lite, de brukar rekommendera att man bootar om från en recovery cd, men kruxet är att min laptop inte har en cd-drive, kan alltså inte köra recovery från en cd/dvd!

Finns ett alternativ om att restore drive, men då står det att alla filer etc. på C försvinner och det vill jag inte.

Tips?

Christina
Citera
2009-10-29, 11:50
  #2
Medlem
zatchs avatar
Recovery-skiva kan ju även dom behöva ta bort användarnas filer på C: så det är inte alltid det fungerar heller.

Jag skulle rekommendera följande.
Ta ut disken ur datorn
Sätt den i en extern vagga
Läs över de filer du vill spara på en annan dator

Nu kan du göra en restore utan att bry dig om att filerna på C försvinner.
Citera
2009-10-29, 11:53
  #3
Medlem
Innebär denna restore att man måste installera om rubbet, inklusive vista?
Citera
2009-10-29, 13:05
  #4
Medlem
Den tar bort och installerar själv.
Den blir precis som när du köpte den.
Svåraste delen är vad du ska ge för namn på datorn och kontot.
Citera
2009-10-29, 13:32
  #5
Medlem
Maximus23s avatar
Finns det ingen recovery åtgärd när du precis startar upp datorn.
Typ tryck F2 för systemåterställning ?
Citera
2009-10-29, 15:17
  #6
Medlem
Okej, säg att jag istället för att restore vill installera windows 7 istället. Går det att bara "skriva över" gamla Vista då? Eller måste man formatera om för att sedan installera windows 7?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in