Citat:
Ursprungligen postat av epost72
[...] i princip blir det väl regelbrott att spekulera kring identiteten bakom nicket?
Även om frågan i sig är ganska uppenbar, så väckte det en fundering, kring regelverket.
Just detta med outningar osv.
Att spekulera kring ett nicks verkliga identitet kan ju ge varning, om då någon kallar sig "ett allmänt känt namn" så borde det åtminstone gränsa till 1.06 om man spekulerar i trådar kring huruvida det verkligen är "den allmänt kända personen" bakom nicket?
Citat:
1.06. Användare på Flashback har rätt till anonymitet
Den som på forumet (via inlägg, PM eller IRC) postar, eller hotar att posta, personuppgifter, IP-nummer eller annan information, med uppsåt att avslöja en annan användares identitet riskerar avstängning, med undantag för användare som själva publicerat dessa uppgifter i forumet.
Ett annat undantag kan vara ifall uppgifterna redan är allmänt kända, eller finns publicerade på andra webbplatser. Då kan en sammankoppling vara tillåten, men först efter att detta har meddelats på forumet av någon av forumets administratörer.
Att publikt sammankoppla användares alternativa konton eller konton på andra forum eller webbsidor är inte tillåtet och kan leda till varning, undantaget då admin, moderator eller användaren själv tidigare meddelat uppgiften publikt.
Nu är det väl iofs sig så att om en "allmänt känd person" reggar sig och dessutom väljer sitt riktiga namn som nick, så har man på något vis outat sig själv.
Det känns lite som en 09-fundering men jag blev lite osäker här.