Kolla på
http://www.lovangersbygg.se
De säljer maskinhallar i olika storlekar i form av byggsatser dock ingår inte takbeklädnad, portar eller isolering m.m i grundutförandet men stommen med väggar och takstolar ingår sedan kan man välja att köpa ett paket med fönster och portar osv utöver stommen. En kompis köpte en maskinhall därifrån för ca 10 år sedan och den var enkel att montera. En stomme som är 9,6x13,2m med en invändig takhöjd på 4m kostar ca 100 000 kr inklusive moms enligt prislistan på deras hemsida så om du själv utför gjutningen av betongplattan och bara beställer betongen från någon firma eller blandar den själv så kostar betongplattan betydligt mindre än 100 000kr, då kanske du kommer undan med 20-40 000 kr
Om du sedan väljer att jaga priser och tex köpa begagnad plåt för att klä väggarna invändigt samt taket in-/utvändigt så går det säkert att få dem för en hyfsad peng. Det samma kan man göra med portar, fönster och belysning m.m sådant finns ofta ute till försäljning på tex blocket till bra priser förutsatt att man är beredd att köpa begagnade saker och inte allting helt nytt.
Så det kan vara möjligt att bygga en maskinhall för ca 250 000 kr om du är beredd att använda dig av begagnat material och/eller aktivt köper på dig saker när de reas ut från olika butiker samt gör allt arbete själv.