Citat:
Ursprungligen postat av JackArrow
Alltså kan inte ena föräldern betala underhåll så betalar Försäkringskassan en del av den eller hela minimum summan som ligger runt 1500:- kr om jag kommer ihåg rätt. Dock får din farsa betala tillbaka till Försäkringskassan när du fyllt arton år och han inte är längre underhållsskyldig. Nu för att han inte varit med dig under livets gång behöver han inte betala någon ersättning för. Bara underhållsbidrag.
Stämmer inte alls.
Underhållsbidrag skall alltid betalas ut och har antagligen också gjorts i det här fallet.
Bidraget är som sagt på 1273:- per månad. Till föräldern där huvudsakliga boendet är. INTE till barnet.
Normalfallet så skall den avflyttade förälder själv betala till den andra. Om den avflyttade föräldern ej kan eller vill betala. Så träder F-Kassan in och betalar till föräldern som har barnet.
Den avflyttade föräldern får därefter månataligen ett inbetalningkort från F-kassa på beloppet.
Detta skapar INTE en skuldsituation till föräldern eller barnets förmån. Eller tror ni att ni skall få dubbellt? Förälderna med barnet har pengarna från F-Kassan redan...
Skuldsituation är alltså mellan den avflyttade föräldern och F-kassan. Barnet och den andra föräldern är alltså inte längre inblandade.
F-Kassan KAN om de finner det lämpligt ge uppskov eller minska det belopp som förälderna skall betala. Om föräldern t.ex är arbetslös. Vid arbetslöshet så återkrävs inte ev restbelopp.
Har föräldern däremot betalningsförmåga, men inte vill betala. Så skickar F-kassa var tredje obetald månad belopp tinn krav hos kronofogden. Blir alltså en betalninganmärkning var tredje månad för föräldern.
Dessutom tillkommer att kronofogden gör utmätning i förälderns hem eller införsel av lön.
Så kort till trådskaparen. Nej ni har inget ekonomiskt att hämta. Det är F-kassan som har den delen med föräldern, om han inte betalt.
Ni har ju redan fått pengarna från F-kassan. Så glöm saken.
Det finns heller inga väntetider på att föräldern inte längre är underhållsskyldig. Det här sker löpande direkt månad för månad.