Citat:
Ursprungligen postat av
Glad pack
Jag är medveten om att man kan hitta/racka färg i grovsopor/containrar/byggarbetsplatser. Men vart finns den absolut billigaste rollerfärgen? Mest RPK (rollerfärg per krona) så att säga? För ett par år sedan var det Jula men i dagsläget vet jag inte.
Haha, RPK - ska du ha en
Ständig langare så lägger jag mitt kort på Jula, 30kr/L (alt. ÖoB, 33kr/L med mindre än 10L för skälig summa, finns även svart för 39kr/L där, svart bakgrund är ju ballt), rusta säljer "bättre" väggfärg till kampanj-rea på 30kr/L i 2,5L-förp. annars är dem lika dyra som byggmax.
Ostadig langare: halvstor (ej franschise) färgbutik som bryter eget (gratis eller ett pris ni förhandlar fram, ta 10kr/L som riktpris, annat är överpris då du kan ponera att skiten ska slängas, så du gör dem en tjänst att lätta lasten ifrån återvinningscentralen). Ännu bättre deals (pris/kvalite-kvoten) får man jobba lite för.
Vad är din uppfattning av billigt i RPK?
Är det solen, värmen och den sociala distanseringen som får er att tända på att måla fame?