2009-10-15, 19:05
  #1
Medlem
En teori som jag har är HJÄRNANS evolution, och en tanke till "mikro-och makrokosmos" är att vi lever i hjärnan, vår hjärna vs. stora hjärnan. Universum och hjärnan.

Vår värld kan tänkas logiskt om man tänker på vår hjärna.
*Hur vi är byggda av energi (vetenskapen har också backat upp den teorin, så att den nästan kan kallas för "fakta" för dom riktiga kritikerna).
*Hur celler beter sig som oss i en hjärncancer, "förstöra" eller "skapa". Celler som blir självdestruktiva och får fel signaler. Då dom "skadade" cellerna blir fler och fler och det enda sättet att överleva och läka den är att dom "friska" cellerna ska funka rätt (något som man gör väldigt svårt för dom att göra i kemoterapin) det är som att VI kämpar mot hjärncancer i vår universum och vi är cellerna som försöker att få rätt signal.

Cancer är en av sakerna som vi kämpar med att behärska och förinta, som "hjärncancern" som sätter sig på ett visst ställe i hjärnan och skapar ett eget blodsystem och försöker ta över det friska hjärnan och dom friska cellerna.

Vi slåss materiellt emot tumören som angriper oss, Vi ska bli friska från giften som tumören sänder ut.. The bloodlines.

(det här var väldigt få av dom exemplen som kan länkas ihop med en hjärncancer (och hjärnan) och vår värld... Vi är den sista skadade cellen).

Bara en liten tanke som jag tyckte var rätt intressant..
2009-10-16, 10:30
  #2
Medlem
adequates avatar
Tråd låst i händelse av korspostning: https://www.flashback.org/showpost....9&postcount=15

/Mod

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in