Citat:
Men det här är ju likheter som passar in på så många andra koncept i första århundradets Judaism. Att Logos beskrivs som Herden, det gör även Gud, hos Filon, eller Filon beskriver Gud som Herde och Kung (De Agr 1:50-52), precis som Johannes beskriver Jesus i sina skrifter.
Vidare likheter är att Filon menade att Logos är det manna från himlen, det livets bröd, som Jesus (inkarnationen av Logos, hos Johannes) menar att han är i Joh 6:31-35, Filon menade att Logos är världens ljus (jfr Joh 8:12), den gode herden (jfr Joh 10:11), o.s.v. "Jag är vägen, sanningen och livet. Ingen kommer till Fadern utom genom mig" - detta skulle också kunna varit direkt hämtat från Filon om Logos, som "Jag är vägen (till Gud), sanningen (från Gud) och livet (den skapande principen); ingen kommer till Fadern (Gud) utom genom mig (Logos)". Vidare beskrev Filon Gud som Fadern, och Logos som Guds enfödde/förstfödde son som funnits med Gud sedan begynnelsen.
Det du gör här är att du kastar en sten i en grupp med individer och menar att det endast kan träffa Jesus i Johannes evangeliet men så är förstås inte fallet, utan du behöver studera mera, Historiker världen över är eniga om att det handlar om gemensamma källor, så trots ditt limmande o lappande så är det tydligt att det inte stämmer att Johannes vart influerad av Filon, utan samma källor som alla Judar vid den tiden tog del av. Men, som sagt, Jag måste ta historikernas ord på även detta då dom undersökt det här djupare än vad jag har gjort, och bevisligen djupare än vad du gjort - Samma Judiska källa - och två olika koncept av λογος.
Citat:
Men inget av detta har fått forskare att dra dessa slutsatser som du drar. Dom har sett "Likheterna" som finns, och majoriteten menar fortvarande det jag otaligt många gånger sagt till dig, men du tycks inte begripa detta: Nej, likheterna är inte såpass lika att man skulle kunna dra slutsatsen om att Johannes vart influerad av Filons skrifter, däremot är skillnadena mer övertygande. Du har en vrickad syn på den akademiska världen. Du verkar se dom som ett gäng trinitarianer som konspirerar mot oss andra människor...
Det här är fortfarande bara ett skrapande på ytan - undersöker du verkligen Filons Logos-koncept i relation till de texter i Bibeln som innehåller Logos-kristologi så hittar du hur många likheter som helst.
Citat:
Men dessa idéer fanns hos Judarna långt innan Filons filosofi sett dagsljuset, och om du hänger med forskarnas åsikt om saken, så är sannolikheten lika med noll att Johannes skulle ha influerats av Filon, sannolikheten är större att Johannes influerats av Esséerna än med Filon, ändå ses dessa tre som 3 individuella traditioner, ur samma judiska traditioner.
Sedan kan man definitivt säga att det kanske bara rör sig om tillfälligheter och sammanträffanden, att de båda råkar använda samma ord för samma koncept som de beskriver på samma sätt i samma tidsperiod och samma geografiska, religiösa och kulturella kontext - men där den ene aldrig hört talas om den andre. Men hur sannolikt verkar det, om du ska vara riktigt ärlig?
Citat:
Det vore ju riktigt anakronistiskt att Filon skrivit Salomos vishet.. Kan inte tänka mig att en betydande antal historiker skulle säga att Johannes influerats av visdoms litteraturen till den del du vill mena, men det är klart att det var denna litteraturen Judarna läste på den tiden.
Det är väl många som menar både Filon och Johannes influerats av Salomos visdom? Vissa menar ju t.o.m. att Filon skrivit Salomos visdom
Citat:
Ok, kan du nämna några av dom?
(Att Jesus hädade när han sa att han var Messias) Det är precis vad det finns - varenda historiker håller ju med om detta
Citat:
Ligger inte bevisbördan på dig? Jag menar att inget sådant förbud fanns - att kalla sig för Messias var en hädelse som förtjänade dödstraff - medan du säger att det fanns, jag har påpekat ställen i Mishna där det talas om förbudet mot uttalandet av Gudsnamn, har du nått att peka på? Det fanns inget som pekar på att han förtjänade att dö pga att han påstod sig vara Messias, det är ju bara löjligt, det mest roliga blir och se vilka forskare du möjligtvis skulle kunna citera för att stötta din poäng..
Du får presentera några belägg för din position nu, att bara upprepa dig leder inte långt
Historically, Jesus’ supposed blasphemy before the Sanhedrin consisted in the
claim that he would sit at God’s right hand and come with the clouds of heaven,
a divine mode of transport. Though replaced with “the Power” in public reporting,
“Yahweh” in Jesus’ actual quotation of Ps 110:1 made the supposed blasphemy
deserving of death in agreement with m. Sanh. 7:5.
Key Words: blasphemy, tetragrammaton Robert H. Gundry
Citat:
Ok, och hur definierar du då en regel? Vi ser att detta händer hela tiden, och alltid refererar tillbaka till en person, men enligt dig finns det 2-3 ställen där de av slump strider mot din teologi och då gäller inte detta längre. Jag tror att jag tar majoriteten av forskarnas sida på denna fråga
Nej, vad du presenterat är flera verser som visar att det går att uttrycka sig på detta vis - inte att det är en regel.
..Ingen av Granville Sharps motståndare kunde peka på ett enda exemplar vart denna regel inte fungerade, du kanske kan ha rätt i att han hittade undantag i Attiskt-Grekisk litteratur som Aristoteles, men jag har inte hört någon peka på någon koine-grekisk litteratur där denna regel inte följs naturligt. Hur det funkar i Klassisk-Grekisk litteratur vet jag inte. I LXX kan vi däremot hitta ett få tal ställen där regeln inte följs, och det på grund av att översättarna vart mer koncentrerade på Hebreiskan.
Du skriver Även om regeln skulle hålla som normal grammatisk regel så kan vi inte applicera denna på termer som "Gud" och "Jesus", där Winstanley visat att kännedomen om personer hos författare/läsare innebär att "the second article may be omitted", precis som Aristoteles gör. Så du menar att "Gud" används som ett egennamn istället för ett vanligt substantiv? Det Winstanley visade var 4 undantag till dessa regler, men ingenting som rör på dessa verser vi talat om, jag kan inte fatta hur du lyckas övertyga dig själv om att detta inte stämmer trots att endast forskare med teologisk slutsats att bevisa håller med dig om detta, och resten håller med om Granville Sharps rule och accepterar dessa 4 undantag Winstanley pekat ut, då dessa 4 är dom enda undantag Winstanley hade rätt om.
Granville Sharp's regel följs av all koine-grekisk litteratur som finns tillgängligt, själv visste jag inte ens om denna regel sen max 1 år tillbaka ändå har jag läst grekiska snart 3 år och det har liksom varit helt naturligt att tolka verser som Tit 2:13 "του μεγαλου θεου και σοτερος ημων Ιησου Χριστου som en person i fråga, och detta för att "Gud" inte används som ett egennamn som ο Ιησους eller ο Παυλος utan det är ett vanligt substantiv som "boll" "bil" etc.
Citat:
Okej, så alla språk Professorer runt om i världen ljuger för att försöka bevisa sin trinitarianska tro. Visst, låter bara så löjligt när typ alla opartiska språkforskare också håller med om den..
Dvs regeln finns förmodligen inte
Citat:
Nej BRT, det är det här jag har försökt förklara för dig. Vi vet att dessa manuskript inte härstammar från varandra, utan att alla dessa tidigaste MS vi äger - bortsett från p52 - har ett eget "Släktträd" och är inte "besläktade" till varandra. Textforskningen idag pekar på att dessa manuskript jag tidigare nämnt P75, Alef, B inte härstammar från gemensamma källor utan att alla tre har egna källor, vilket betyder att ett konsistent misstag som "μονογενης θεος" endast kan ha hittat sig in i texten med en kontrollerad kopiering av majoriteten av mss innan år 150, vilket anses vara väldigt osannolikt.
De tidigaste manuskript vi idag har, ja, vilka kommer från den alexandrianska traditionen och således är kopior på varandra.
Citat:
Förlåt mig, du har rätt, Winstanley höll inte med om "Article-noun-και-noun" uppbyggnaden, jag läste en artikel och måste ha missuppfattat vad som las fram.. Att jag "ljög igen" överdriver du, jag har inte för vana att "ljuga", detta var ett misstag, nånting du borde känna till.
Börjar det inte kännas onödigt att ljuga och hitta på, när du vet att jag dels läst om detta ämne och vet att jag sitter på internet och har Winstanleys egna texter en google-sökning bort? Men, du ljuger helt enkelt igen.