Citat:
Ursprungligen postat av Ödlan
Målgruppen är hela världen, i detta fall Kina. Jag kommer inte producera eller sälja något, snarare tillhandahålla. Verksamheten kommer finnas internationellt men jag spånar kring möjligheterna att placera en bas i HK för att underlätta breddning och anställa lämpliga översättare t ex.
Singapore kan troligen erbjuda samma utbud vad gäller människor hemmastadda i både anglosaxisk och han-kinesisk språk och kultur som HK kan. Fast folkrepubliken saknar helt jurisdiktion i Singapore, till skillnad från HK där man är ägda av Beijing.
I Singapore har du även fördelen av att engelska är administrationsspråk och korruptionen behagligt låg.
Vill du bara åt billiga kinesisktalande som inte kan åtalas av politrukerna i Beijing kan du även kika på länder som Malaysia, Indonesien, Vietnam och Thailand. Som alla har rejält tilltagna kinesiska minoriteter.