2009-09-27, 02:44
  #1
Medlem
Tju FB!
nu är det såhär att min dator som jag fick av en kommpis som jag bara skulle om installera och sedan försöka sälja den åt han. nu är det såhär att jag såg att han hade raid på 2st 160gb SATA hårddiskar och det stod något fel på en av dem. så jag tog bort raiden och la ihop det igen. efter det så tänkte jag ominstallera datorn med win Xp. när jag kommer till att man ska välja partition så ser jag att det finns inget och när jag rör pilen så blir det bluescreen..
så jag testar att sätta i min win7 Rc2 skiva och boota det som händer nu är då att den hittar ingen "device" står det.
så jag sätter bioset på fabriksinställningar. testar samma sak. så jag tar bort raiden igen och låter det varar 2 st HDDs istället.
samma sak. så nu har jag testat massor med saker och inget har fungerat...
har satt alla saker rätt tror jag o försökt massor med saker men inte tagit över hårddiskarna till min dator o kanske kolla på dem(bra ide?)
här är bilder på hur det ser ut nu:
bild1
http://sv.tinypic.com/r/2wnvlo8/4
bild2
http://sv.tinypic.com/r/30u30ir/4
bild3
http://sv.tinypic.com/r/6tij3c/4


Någon som vet vad jag ska göra??
Snälla FB Hjälp MIG!!!

Mvh Azz0r!
Citera
2009-09-27, 12:39
  #2
Medlem
Afros avatar
Testa att byta till raid autodetect / ata som finns på denna bilden

http://i38.tinypic.com/30u30ir.jpg

Hade samma problem när jag skulle installera en ny HDD i en gammal dell. Bios hittade den men windows XP gjorde det inte. Bytte till autodetect / ata så gick det igång.
Citera
2009-09-27, 15:01
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Afro
Testa att byta till raid autodetect / ata som finns på denna bilden

http://i38.tinypic.com/30u30ir.jpg

Hade samma problem när jag skulle installera en ny HDD i en gammal dell. Bios hittade den men windows XP gjorde det inte. Bytte till autodetect / ata så gick det igång.
funkade inte ig¨r kan göra ett nytt försök men är det inegt annat som kan va fel?
har en dell dimension 9100
http://reviews.cnet.com/Dell_Dimensi...1403779-2.html
fast det är inte exakt min dator min har ati graffekort 850x

mvh
Citera
2009-09-27, 16:39
  #4
Medlem
funkade inte här kommer lite bilder..

http://sv.tinypic.com/r/jkdqgh/4

http://sv.tinypic.com/r/34nmfyv/4

http://sv.tinypic.com/r/211uj5x/4

http://sv.tinypic.com/r/67ikit/4

http://sv.tinypic.com/r/2yozio4/4

tycker det ser ut som HDD 1 o 2 ligger på stata 0 o 2..
varför inte 1 o 2? + 0an ser blå ut.. de andra e svarta.. någon?
Citera
2009-09-27, 22:41
  #5
Medlem
927s avatar
koppla bort alla diskarna du inte använder och testa installera med eller utan raid. raid kan man ju fixa efteråt
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in