Jag har länge tänkt utbilda mig till svetsare, tankarna började för ca 4 år sedan då det var ganska stor brist på svetsare i det här landet. Jag började en utbildning men fitt-moderaterna vann samtidigt valet och tog bort licensprövningen = det gav inget att gå klart (ingen licens, inga jobb).
Nu lite senare i livet vill jag gärna ta nya tag och gå en bra svetsutbildning, men jag blir lite orolig och fundersam eftersom jag har hört att det nu istället finns ett
överskott med svetsare i Sverige, p.g.a att varenda jävel (ursäkta ordvalet) gick svetsutbildning för några år sedan...
Så jag vill gärna ha lite tankar och åsikter från folk med mer insikt på området än jag har. Är en svetsutbildning rätt väg att gå nu 2009/2010 eller blir jag bara en looser i mängden som står där med mössan i hand och ber om arbete efter utbildningen?
Tack på förhand