• 1
  • 2
2008-06-09, 15:08
  #1
Medlem
-X-hellfires avatar
...kopplade nyss in den nya externa hårddisken, WDM 1TB, via en nyss ankommen 1.8m eSATA kabel


det lyser i den och windows xp börjar starta upp och man ser windows logo rutan med en "progress bar" men där efter när den skall in till inloggningsrutan blir det helt svart på skärmen men man ser att det blinkar i WDM 1TB men det händer inget mer men tangentbordets lampor funkar så datorn har inte tvär hängt sig men det enda man kan göra är att trycka in datorns power-knapp i 4 sekunder och stänga av datorn



...provade några gånger till samt gick in i BIOS, där man ser att den nya hårddisken finns och har kommit upp som 4:e alternativ Boot-prioritet så datorn försöker inte boota ifrån den iaf




Det fanns bara en Quick-guide i förpackningen till WDM 1TB som jag följt men det måste vara något annat som knasar?


Min dator består av följande
moderkort Gigabyte P35-DQ6 med
3 st eSATA diskar i RAID 0 + 5 (Intel Matrix)
1 st eSATA 20X DVDR

[img=http://img529.imageshack.us/img529/2574/port0seagate500imatrixsrr8.th.jpg]
[img=http://img529.imageshack.us/img529/6856/winprogr5900imatrixsmgi2.th.jpg]
[img=http://img214.imageshack.us/img214/8346/winxpr0120imatrixsmcc1.th.jpg]
[img=http://img214.imageshack.us/img214/9190/ghosts3300test1ku1.th.jpg]
[img=http://img214.imageshack.us/img214/1669/winprogr5900test1kp2.th.jpg]
[img=http://img148.imageshack.us/img148/1413/winxpr0120test2longmr1.th.jpg]


...vad kan orsaka konflikten?
Citera
2008-06-09, 17:32
  #2
Medlem
-X-hellfires avatar
har letat en stund, googlat, men är fortfarande lika konfunderad om vad det kan vara...

http://www.tomshardware.co.uk/forum/...2-setup-issues
The ESATA worked when on the southbridge connectors. When I contacted Gigabyte, they told me that the proper BIOS setting for the gigabyte SATA controller was IDE instead of the AHCI that I had selected. Once that was fixed, the ESATA drive works fine.


...då jag kör med RAID 0+5 via moderkortes ICH9R controllern och då är det satt RAID i bios istället för AHCI eller disabled: "configures the SATA controllers to PATA mode" då den annars inte hittar RAID diskarna





http://episteme.arstechnica.com/eve/...r=447002156831

...där står det bla att de här externa eSATA hårddiskarna inte följer eSATA protokollet, hururvida detta är orsaken till problemet är inte klarlagt än...
Citera
2008-06-09, 18:51
  #3
Medlem
-X-hellfires avatar
Då eSATA kontakterna är anslutna till de lila SATA-portarna på moderkortet, dvs Onboard SATA/IDE device (Gigabyte SATA2 Chip), och att jag nu hittade att man kunde aktivera AHCI (NCQ) på den så kunde datorn startas med WDM 1TB inkopplad (och hittad av dess BIOS) kunde windows xp startas


...men de den syns ej där och det finns följande fel i enhetshanteraren

http://www.filedropper.com/esata-ideerror1a
http://www.filedropper.com/esata-ideerror1b



skall man avaktivera de IDE-kanalerna som funkar för att WDM 1TB skall hittas?

kommer inte då PATA-hårddisken på 300GB att saknas istället?




edit: kom just ihåg att ICH9R chipet inte har stöd för PATA diskar och därför används Onboard Gigabyte 2 Chip för den anslutna 300GB hårddisken,

men varför blir det en konflikt?
__________________
Senast redigerad av -X-hellfire 2008-06-09 kl. 19:05.
Citera
2008-06-09, 19:27
  #4
Medlem
-X-hellfires avatar
tog en bild med kameran men det blev lite mörkt
det visar iaf att "onboard gigabyte2 chip" hittar de båda diskarna
http://www.filedropper.com/onboardgigabyte2chip
http://www.filedropper.com/onboardgigabyte2chip-curves


...men jag misstänker att den controllern inte kan köra PATA och SATA samtidigt
Citera
2008-06-10, 06:43
  #5
Medlem
-X-hellfires avatar
kommer att gå igenom om några av de sk "nya" drivrutinerna för moderkortet på gigabyte:s hemsida är något att ha då de är lite felvisande med datum, en massa har 2008-05-30, och om det berör just det här problemet, ofta är det bara support för någon ny processor etc som lagt till



...hittade ett mer intressant spår i allt googlande som tar upp att det kan bero på ett kontruktionsfel på WD Mybook serien och dess eSATA anslutning
http://www.sweclockers.com/forum/sho...hreadid=776661
http://forums.techguy.org/hardware/5...ognized-2.html


och efter att tagit en titt på hur eSATA kabeln och dess kontakt går in i min WD Mybook2, där den ligger an med plasten på kabeln mot ytterhöljet av WD Mybook2, så låter det faktiskt som en trolig förklaring, det är inte förvånade att storföretag skiter i att rätta till en felkonstruktion och bara låtsas som ingenting...




om det inte är några drivrutiner som hjälper är blir det till att ta fram kniven och skära bort en bit av eSATA kontkten så att den får en korrekt kontakt till WD Mybook2, kommer dock inte att skära i WD MyBook2 utan får offra den här 144 kr kabeln istället




edit: efter att ha jämfört lite noggrannare med hur eSATA kontakten ansluts till datorn och dess spelrum och känsla jämfört med hur den går in i WD Mybook2 precis "kloss an" är det synd att det inte är något "klick" ljud etc för att försäkra sig om att en korrekt anslutning åstadkommits utan det är nu lämnat åt slumpen...
(dålig konstruktion, kanske även eSATA standarden är dåligt utformad med tanke på att det finns olika bra externa höljen och olika eSATA kablar kan skilja sig åt på det sista "fitthåret" )
__________________
Senast redigerad av -X-hellfire 2008-06-10 kl. 07:06.
Citera
2008-06-10, 09:35
  #6
Medlem
Shit va mycket du skrev.... =) Orkade inte läsa precis allt men se till att du har senaste bios att börja med Om det inte är det problemet så går du till en random polare/datorbutik som har en dator med samma anslutning och testar din hårddisk där... Då vet du om det är disken eller din dators fel... =)
Citera
2009-02-21, 04:32
  #7
Medlem
RaZoR1394s avatar
Jag tror att eSATA delen av Mybook är huvudproblemet. Jag har tre andra externa diskar med eSATA och alla fungerar med eSATA porten på mitt Marvell baserade PCI-E kort. Jag använder alltså inte brygga till moderkortet utan ansluter direkt bak på PCI-E kortets eSATA portar. Båda eSATA uttagen fungerar bra med de andra diskarna. Är disken avstängd däremot reagerar den när jag kopplar in WD:n genom att starta upp men den syns inte under "sudo fdisk -l" i Ubuntu. Jag har däremot aldrig fått eSATA hotplug att fungera oavsett kontroller eller disk men jag tycker att WD:n åtminstone borde synas i Ubuntu när jag den är inkopplad sen boot/uppstart.

Både USB2.0 och Firewire ligger på ca 25MB/s från en disk ansluten till eSATA porten på PCI-E kortet. Det ser inte bra ut för närvarande men jag ska prova dra en större mängd filer från min Raptor ansluten till moderkortet till My book:n. Firewire måste ge bättre resultat än USB tycker jag.

Alla diskar kör ext3.
__________________
Senast redigerad av RaZoR1394 2009-02-21 kl. 05:04.
Citera
2009-02-21, 05:07
  #8
Medlem
RaZoR1394s avatar
Jag drar en fil på ca 1GB från WD:n med firewire till en intern SATA Raptor och får ca 40MB/s konstant (läsning). Andra vägen går det i ca 30MB/s (skrivning).

Rätt risigt jämfört med vad jag brukar få med eSATA.
Citera
2009-02-23, 01:03
  #9
Medlem
RaZoR1394s avatar
Jag uppdaterade firmware till MyBook:en men det hjälpte inte trots att jag provade tre olika eSATA kablar och två datorer med eSATA så det blir nog till att förska hitta en eSATA kabel med längre kontakt. Någon som har ett tips?
Citera
2009-02-23, 09:48
  #10
Medlem
-X-hellfires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RaZoR1394
Jag uppdaterade firmware till MyBook:en men det hjälpte inte trots att jag provade tre olika eSATA kablar och två datorer med eSATA så det blir nog till att förska hitta en eSATA kabel med längre kontakt. Någon som har ett tips?
Var finns det nytt firmware?
Citera
2009-02-24, 01:15
  #11
Medlem
RaZoR1394s avatar
www.westerndigital.com
Citera
2009-03-08, 18:12
  #12
Medlem
RaZoR1394s avatar
Jag vet inte om du lyckades ansluta med eSATA men jag skalade bara av gummit på kontakten med ca 3mm och nu fungerar det med både min stationära med Marvell och min bärbara med SIL. Det flyter mycket bättre när jag bläddrar runt med filhanteraren nu än med Firewire och USB. 2mm borde räcka däremot. När jag inte hade skalat och tryckte in kontakten ordentligt där bak och höll kvar ett tag så stod det att datorn hade känt igen disken men den dök aldrig upp i filhanteraren och trots att jag var väldig försiktig när jag släppte så tappade datorn enheten helt.

Så i min mening har WD inte tänkt till ordentligt när de släpper en disk med eSATA då de först inte gjort uttaget ordentligt men även inte skeppat med en kabel.

Jag skickade ett mail till WD för 10 dagar sen och de har inte svarat trots att jag fått bekräftelse och svarat åter 2 gånger.

Citat:
Our goal is to respond to you within one (1) business day.

Vi får se hur det utvecklar sig nu. Det vore tråkigt om disken tappar kontakten under en bränning eller liknande.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in