Citat:
Ursprungligen postat av Ronta
Har problem med ett grafikkort som jag har köpt begagnat. Företaget som sålt det från början påstår att garantin bara gäller "original" köparen. Kan detta verkligen stämma ? Om inte, vart finns det isf skrivet så man har något att kasta i ansiktet på dom ?
Har originalkvittot på produkten osv.
Tack på förhand
Tyvärr så är det precis som JackBlack säger, butikens garanti gäller bara gentemot den ursprungliga köparen. Hur vet de att du inte är den ursprungliga förresten (internetköp med namn och adress)?
Vad du däremot kan titta på är om tillverkaren av produkten har en garanti på sina varor (vilket i princip alla har). Då åker du iof på porto men det bör ju vara en hel del mindre än priset för ett nytt grafikkort. Ta en titt på tillverkarens hemsida och se vad de har att skriva om "rma".
Trist att jag inte kan vara till mer hjälp men det är så det ser ut.