vadå redtail blir bara 130cm

paroonhajen som finns lättillgänglig blir uppåt 275cm lång.
ska man ha en paroonhaj i ett utställningsakvarie har jag för mej det ska va minst 30kubik, sen växer paroonhaj rätt snabbt så 1år så har dom växt ur mer än 99% av dom hemakvarier som finns.
blir iallafall ingen paroonhaj i mitt kommande 540L
haha piraya är inte den enda fisk som kan attackera.
oscar / påfågelsciklid är en annan som kan ta i rätt ordentligt när den väl vill, läst om en som hade katt som en dag slog lite förstrött på vattnet och en oscar kom och högg tag i tassen och drog ner katten under vattnet, kunde slutat illa men katten gick iallafall aldrig nära akvariet igen.
själv skulle jag vilja ha L046/zebrapleco, dom är så jäkla läckra men ack så dyra 1000kr och uppåt per exemplar pga att dom inte längre får importeras trots att dom är relativt enkla att föda upp.
http://www.catfish.cz/ruzne/ben2/zebra.jpg
men börjar komma in diverse olika räksorter också nu, sitter med en afrikansk jättefiltreräka som kan bli uppåt 15cm.
tyvärr har dom där idioterna i stockholm förbjudet allt vad kräftor och sötvattenshumrar, dom fick hysteri nån regnig dag och fick för sej att skydda svensk flodkräfta och signalkräftan genom att förbjuda alla andra kräftor, förbannat dålig väg att gå.
hummer ska tydligen funka rätt bra i akvarie om man orkar bråka med salt.