Igår, 15:52
  #16681
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Men WOW! Så mycket vi får veta under det mötet NOT

Gå och släng dig i väggen ETR!
Citera
Igår, 15:52
  #16682
Medlem
okok1s avatar
Så detta är inte ens relevant till vad SD sa? Varför ens hålla pressträff nu?
Citera
Igår, 15:52
  #16683
Medlem
Nu handlar allt om V släpper regeringskravet eller inte. Gör de inte det blir det nog garanterat Alliansen 2.0
Citera
Igår, 15:53
  #16684
Medlem
Möjligen kommer talmannen förlänga Ulfs sonderingsrunda med en vecka så att "C får sina svar"?
Citera
Igår, 15:53
  #16685
Medlem
Krasigts avatar
Alltså vad är detta för nonsens. Ett "helpaket för hur de vill styra Sverige" är väl förfan det de försöker komma fram till när de sonderar, din jubelidiot?
Citera
Igår, 15:53
  #16686
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Gud vilken galen jävla kärring. Hoppas det blir extraval nu och att Centerpartiet då får 3,9%.
Kan bara instämma. Hon är katastrof.
Enbart käbbel.
Citera
Igår, 15:53
  #16687
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grobiankungen
Nu handlar allt om V släpper regeringskravet eller inte. Gör de inte det blir det nog garanterat Alliansen 2.0
Alliansen 2.0 kräver stöd från SD. Alternativet är annars att ETR med hjälp av ett mirakel övertalar S att vara stödparti eller släppa röd linje mot M.
Citera
Igår, 15:53
  #16688
Medlem
Comitiums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
SD backar för att pressa C. SD gynnas ultramucket av en M, KD, L regering med stöd av C: låga bränslepriser, matmoms 6%, låga löneskatter, Tidölagstiftingen ska inte röras.

.
Skarpsynt kl. 11.37!

Om C går till höger och det blir en M-ledd regering så stöder SD denna vid omröstningarna i Riksdagen utom i de fall som det inte passar SD. Bra sits.

Om C går till vänster är det förstås kört. Det ska bli intressant att se det stundande kriget inom C när de nu måste bestämma sig. Grundtips vänster. Ett skitparti är det ju under alla omständigheter.

Som jag tidigare framhållit och som Jimmie talade om idag är det dags att SD ser över sin politik och breddar den till att inte bara handla om invandringspolitiken.

SD är ju egentligen sossar med en nationalistisk twist, så SD kan utmana socialdemokraterna och bli ett populärare och större parti än S. Värna om välfärden, pensionärerna, de lågavlönade, landsbygdsfolket m.m. Som Jimmie påpekade, SD är inget högerparti, eller rättare sagt de är inte som moderaterna. Jimmie nämnde just Reinfeldt som en horrör som förstört Sverige.
Citera
Igår, 15:54
  #16689
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Så detta är inte ens relevant till vad SD sa? Varför ens hålla pressträff nu?

Centerpartiet tror att de är svensk politiks mittpunkt som allt kretsar kring. De vill ha uppmärksamhet. En parti som har 7% av väljarna i ryggen. Hela systemet är fel.
Citera
Igår, 15:54
  #16690
Medlem
GustavAnders avatar
C, vilket jävla clown-parti
Dom är en fara för demokratin.
Citera
Igår, 15:54
  #16691
Medlem
Centerpartiet har nu officiellt öppnat upp för en högerregering, de bad om totala sakpolitiska förslag innan nästa fredag. Centern säger i grund och botten att de lägger upp sig på auktion nu och tar högstbjudande.
Citera
Igår, 15:54
  #16692
Medlem
Aakkes avatar
Vilket smutsigt spel, vad tror hon att hon är. Kör detta till extraval.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in