Igår, 13:27
  #16465
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lagomtillalla
Här beror det lite på vad den faktiska röda linjen från C är.

Ibland säger dom ungefär:
"Vi kan inte sitta i en regering där SD ingår eller stödja en regering där de ingår."

Enligt den här formuleringen så är det här ett frikort, särskilt om SD inte kräver direkt samverkan kring budget, folk på kansliet osv.


Men flera högt uppsatta i C har också formulerat sig mer i stil med:
"Vi kan inte regera med, eller acceptera, en regering som på något sätt gör sig beroende av SD."

Enligt den varianten så är det en helt meningslös gest från SD. Iom att regeringen kan fällas omgående av SD + rödgröna och SD så är en MLKDC-minoritet till 100% beroende av SD. De kommer måsta hålla sig inom vad SD tycker är acceptabelt gällande i princip alla frågor, som migrationsfrågan m.m.


Oavsett så kommer säkert ett antal C-ledamöter att bli vildar i båda fallen ovan, om C tar den öppningen, då även om partilinjen är att dom håller sig till den röda linjen enligt formulering 1, så verkar ju många arbeta enligt formulering 2 och ha hängt hela sin politiska trovärdighet mot att inte regera med stöd av SD.

Frågan är ju om de kan tänka sig att sitta i en minoritetsregering men det har de ju sagt ja till på vänstersidan. Dvs vara helt beroende av ytterkantspartierns V och SD. Dessa kan ju gå ihop och tex rösta ner marknadshyror.

Att säga nej till detta med SD makes no sence. I så fall står de för den syn som rådde under DÖ dvs att SD helt ska tänkas bort av övriga partier och att antingen rödgröna eller borgerligheten ska styra beroende på vem som har flest mandat ex SD. Det är en helt
omöjlig inställning att ha i en demokrati och leder ju bara till att SD växer enormt som enda egentliga opposition.
Citera
Igår, 13:27
  #16466
Medlem
Steinarrs avatar
Det blir ju ganska absurt nu om Centerpartiet inte accepterar att bli accepterade av SD

Hur ska Centerpartiet krångla sig ur det kan man undra?
__________________
Senast redigerad av Steinarr Igår kl. 13:30.
Citera
Igår, 13:27
  #16467
Medlem
Krasigts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stockholm-motala
Nu är dock mandatförhållandena mellan de borgerliga och de rödgröna det omvända. Så låt säga att SD röstar gult i en fråga, då kan de rödgröna rösta gemensamt rött.
Spelar ingen roll, saknar de stöd från majoriteten av folket kommer det förmodligen gå dåligt i opinionen, oavsett utkomst. Bisarrt att vilja gå tillbaka till 2014 och 2018.
Citera
Igår, 13:28
  #16468
Medlem
med ett sådant här upplägg kan sd välja på sakpolitiska frågor och samtidigt få en högerregering och inflytande. inte illa
Citera
Igår, 13:28
  #16469
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Dumt att skriva, men jag var en av de få här som förutsåg att ETR skulle prövas i kammaren,

Grattis, men det var ganska uppenbart. Att analysera politiska spel från partier är lite svårare.

Citat:
och att SD skulle backa från sitt krav långt innan båda dessa saker faktiskt skedde.

Jag minns att jag fick förklara för flertalet idioter att det är helt uppenbart att SD är beredda att ge upp ministerposter. Minns inte om jag sa något om ETR, den veckan var ganska ointressant eftersom utfallet var uppenbart. Så tror inte jag skrev så mycket. Hittills har jag i princip fått rätt på allt i den här regeringsbildningen. Min enda egentliga plump var att jag inledningsvis trodde att det var snäppet sannolikare att C går vänsterut än extraval. Jag förväntade mig lite trevare, men inget hände.

Citat:
Tidö skulle gynnas om extra val men SD skulle backa ytterligare

Det här utspelet kan vara gynnsamt för SD i den bemärkelsen. Men man kan oavsett inte säga att det är "dåligt för SD" att hamna i Tidöregering bara för att det kostar nån procent.
Citera
Igår, 13:28
  #16470
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krasigt
Ifall vi har en minoritetsregering med 136 mandat så är det garanterat en V + S + MP regering 2030. Detta är riskabelt för högern, gränsande till idiotiskt. De har verkligen chansen att krossa både S och C för överskådlig framtid just nu. Låt de dra ut på detta och skapa en extremt instabil regering eller gå till extraval.

Extraval hade varit det klart bästa alternativet för de blågula partierna.
Citera
Igår, 13:28
  #16471
Medlem
Månsans avatar
En smula överraskande. Jag erkänner att jag hade totalfel om mina teorier om vad Åkesson skulle säga. Åkesson genomförde sin pressträff ytterst proffsigt. De flesta i SDs väljarkår borde rimligen ge utspelet sitt stöd. Åkesson är verkligen i en klass för sig bland svenska partiledare — konkurrensen är sämre än medioker i och för sig.

Tumskruvarna dras nu åt ytterligare några varv för centerpartiet. Om dom var inmålade i sitt hörn redan tidigare så står dom nu på tå på endast 3x4 centimeter.
Citera
Igår, 13:28
  #16472
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
De är väl beroende av SD:s aktiva stöd i varenda fråga så länge de inte hittar stödet hos S istället.
C och SD röstar dock likare än V i sakpolitik
Citera
Igår, 13:29
  #16473
Medlem
bridgeblandnings avatar
Det pratas om att en borgerlig regering skulle behöva förhandla budget med SD. Varför då? Jag ser det som osannolikt att S, V och MP skulle lägga en gemensam budgetreservation. V och MP har alltid röstat på sina egna budgetar och därefter lagt ned sina röster när de har varit i opposition.
Citera
Igår, 13:31
  #16474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
En smula överraskande. Jag erkänner att jag hade totalfel om mina teorier om vad Åkesson skulle säga. Åkesson genomförde sin pressträff ytterst proffsigt. De flesta i SDs väljarkår borde rimligen ge utspelet sitt stöd. Åkesson är verkligen i en klass för sig bland svenska partiledare — konkurrensen är sämre än medioker i och för sig.

Tumskruvarna dras nu åt ytterligare några varv för centerpartiet. Om dom var inmålade i sitt hörn redan tidigare så står dom nu på tå på endast 3x4 centimeter.
håller 100% med, nu vinner blågula oavsett utfallen.

C går vänster: inbördeskrig i C
C går höger: högerregering
C tar det till extra val: Rödgröna och C tappar rejält
Citera
Igår, 13:32
  #16475
Medlem
V-toppen: Politisk teater av SD
Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson kallar SD:s besked om ministerkraven för "politisk teater" i ett inlägg på X.

"Ingen egentlig nyhet utan enbart politisk teater och innovation att döpa om en SD-beroende regering till ”opposition”. En Kristersson-regering skulle vara beroende av SD i varje votering. De forna allianspartierna är tillsammans färre än S, V och MP, utan SD får man inte igenom ett enda beslut i riksdagen. "

Ida har helt rätt i detta.
Citera
Igår, 13:32
  #16476
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outback4
Hoppas, då får C till sist visa vilket parti dom är...

Det har de gjort i många år: De står i mitten och håller riksdagen gisslan för att det kostar för mycket för C att gå i sidled och tänker fortsätta med detta tills väljarna tvingar dem till annat. SD:s utspel förändrar inte den saken nämnvärt om det inte ger effekt hos väljarna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in