2026-11-04, 13:06
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Talking-Donkey
Jag förstår inte riktigt.
Du är van vid detta beteende.
🤔
Men samtidigt så tycker du att det är onormalt.

Hur kan detta ens vara svårt för dig att begripa? Hon menar uppenbarligen att hon i sin yrkesroll utsattes för handlingar som inte förekommer hos normala individer, samtidigt som ledningen uppmanade de anställda att vara förbiseende med detta.
Citera
2026-11-04, 13:35
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Talking-Donkey
Jag förstår inte riktigt.
Du är van vid detta beteende.
🤔
Men samtidigt så tycker du att det är onormalt.

Hur svårt är det att fatta? Det hände oftare än vad det borde (dvs, det borde aldrig hända) men det är ett onormalt beteende. Eller tycker du att det är normalt beteende att runka inför vårdpersonal?
Citera
2026-11-04, 13:36
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Overcast5743
Hur vanligt?

Vilken demografi? Unga pojkar, unga män, medelålders, gamla? Svenska, utländska? Statistik, hur ofta? Loggades detta? Konsekvenser?

Antar att det är olika beroende på var man jobbar, jag jobbade på den tiden som sjuksköterska inom hemsjukvården och de som gjorde detta mest var gamla vita gubbar.
Skrevs ibland i journalen men oftast inte, blev mest att vi kollegor pratade med varandra om att vara försiktiga runt vissa patienter och helst gå 2 stycken om tid fanns, helst med manlig kollega (för skojigt nog var det inte lika intressant att dra i snorren när en man var med...)
Konsekvenser för vårdtagaren: Inga.

Nu arbetar jag på annat ställe och har inte varit med om någon onanist på flera år men litar på att det skulle tas på allvar om det hände.
__________________
Senast redigerad av drunkkidcatholic 2026-11-04 kl. 13:45.
Citera
2026-11-04, 13:59
  #40
Medlem
gofigurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bekannelse
Vad vet vi? Vem är mannen?




Sundsvalls Tidning.


Vänta nu...vad i helvete är detta?
Trots att tingsrätten bedömde att flickan hade lämnat en detaljerad och sammanhållen berättelse frikändes mannen från brotten. Domstolen ansåg att man inte kunde utesluta att det rörde sig om ett urinerande.
Den domen skulle man vilja veta mer om. Vänligt sinnade nämndemän...
2016 dömdes han till ett års fängelse för sexuellt utnyttjande av barn efter att han förgripit sig på en flicka under 15 år.
Knappast samma nämndemän där och i trådens brott.
__________________
Senast redigerad av gofigur 2026-11-04 kl. 14:02.
Citera
2026-11-04, 14:12
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Talking-Donkey
Jag förstår inte riktigt.
Du är van vid detta beteende.
🤔
Men samtidigt så tycker du att det är onormalt.
Sätt det i rätt kontext.

Ponera att du jobbar på ett sjukhus där vi spärrar in oförbätterliga sexförbrytare. Alla där är vad vi skulle kalla, onormala.

Samtidigt skulle ju deras galna grejer bli vardagsmat för de som arbetar där.

Så en läkare, en sjuksköterska, en polis osv kan mycket väl se väldigt onormala saker flera gånger per dag.
Citera
2026-11-04, 14:22
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Talking-Donkey
Det förefaller vara ett normalt onormalt beteende.
Normala människor är onormala kanske man kan säga.

Kan ta en anekdot från jobbet för dig om det underlättar för dig att förstå. Jag kommer inte berätta någon identifierande information så ingen är orolig över GDPR.

Situation: Hemsjukvård, man i 75-årsåldern. Besöks av oss sjuksköterskor cirka en gång i månaden för byte av urinkateter (ska egentligen kunna bytas med 3 månaders mellanrum btw men hans hade en tendens att bli igenkloggad). Han har varit snuskig mot oss ssk och även mot hemtjänsten som sköter hans dagliga behov. En ny ung undersköterska kom till mig gråtande för att denne man instruerat henne om hur hon skulle sköta hans underlivshygien genom att säga "du måste dra förhuden tillbaka... nu tvättar du ollonet... dra fram förhuden igen... dra tillbaka den igen..." osv så det i stort sett blev som att hon runkade av honom.

Sista gången jag pratade med denna patient sa han att han skulle flytta till Thailand och ville att vi skulle ta ut hans urinkateter så att han, och nu citerar jag ordagrant, kunde "knulla horor".

Bytte jobb efter detta.
__________________
Senast redigerad av drunkkidcatholic 2026-11-04 kl. 14:28.
Citera
2026-11-04, 14:23
  #43
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HBTKuk
Att inte alla varningsflaggor hissades redan där. Vem fan ber specifikt om en ung, kvinnlig läkare?

Personer som haft problem med vuxna män i övrigt kanske ber om specifikt kvinnliga läkare. Men annars förstår jag din fråga men det är inte som att det är ett unikt önskemål.
Citera
2026-11-04, 14:33
  #44
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Talking-Donkey
Men är inte det normalt om det är vardagsmat?

Hon syftar på normalt ur ett större perspektiv. Beteendet är inte normalt ur ett samhällsperspektiv men normaliserat där hon befinner sig.
Citera
2026-11-04, 15:28
  #45
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ond.hicka
Och då får man stå ut med att bli arresterad. Jag förstår inte varför du vill nyansera att alla kan bli kåta eller arga, det är ju inte det som är problemet. Problemet är ju att man inte låter det gå ut över folk på olagliga sätt för då blir man arresterad och åtalad för brott.

Exakt så.

Orkar inte längre argumentera med personen du citerade (förutsätter dock att det är en som trollar) om någon annan pallar göra det vore det awesome, jag blir för trött i huvudet då inget man skriver verkar penetrera pansarhjärnan.
Citera
2026-11-04, 16:25
  #46
Medlem
Tjackad-Tullares avatar
Babberadarn ger fullt utslag
Citera
2026-11-04, 16:27
  #47
Medlem
PricklyPeckers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjackad-Tullare
Babberadarn ger fullt utslag

Gammal svensk äckelgubbe snarare
Citera
2026-11-04, 16:30
  #48
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gum69mo
Nä precis, han kanske inte litar på manliga läkare tillräckligt mycket för att onanera framför dem. Han litar mer på småflickor och unga kvinnor när det gäller det.

Det finns inga småflickor som är läkare så där sköt du ett stolpskott.

Men om en man ber om en kvinnlig läkare så är väl det inte konstigare än när en kvinna vill ha en kvinnlig gynekolog?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in