Citat:
Ursprungligen postat av
jugbandblues
vilket föregicks av att de regerande liberalerna hade försökt pressa igenom fem nya domare efter att de förlorat i parlamentsvalet
Exakt. Och PiS rättade till detta juridiska övergrepp, precis som man hävdade.
Men senare slog domstolen själv fast att det bara varit två av den förra regeringens utnämningar som varit olagliga, och eftersom PiS hade ersatt alla fem restes då krav på att de tre lagliga utnämningarna skulle återinsättas. PiS vägrade göra detta. Och därför anser sig nu Tusks parti ha rätt att utse sex nya domare för att rätta till det, men presidenten hävdar att de bara har rätt att utse två. Även domstolen har gått emot Tusks regering, vilket Tusk skyller på de PiS-utsedda domarna och därför vägrar att acceptera. Och så vidare.
Vad som tycks vara en neutral och översiktlig sammanfattning finns här:
https://www.euronews.com/2026/10/31/polands-constitutional-tribunal-crisis-explained-a-decade-long-dispute-over-legitimacy-of-
Det anmärkningsvärda är förstås inte att polackerna, som fortfarande brottas med resterna av det gamla kommunistväldet, bråkar om utnämningar. "Polsk riksdag" har väl inte blivit ett ordspråk för intet, antar jag.
Det anmärkningsvärda är hur den svenska journalistkåren hanterar det, nämligen genom att i vanlig ordning ställa sig helt på den sida som man upplever som mest vänsterliberal. När den förra regeringen begick juridiska tveksamheter var det hemskt, en glidning mot auktoritärt styre och om man ens nämnde dess eget narrativ kring varför, var det endast för att låta någon juridisk expert avfärda det i nästföljande mening. När den nuvarande regeringen gör samma sak accepterar man narrativet helt okritiskt utan att släppa fram kritiska juridiska experter.
Detta sagt med brasklappen att jag inte precis lusläst vad svenska medier skrivit i frågan, så det är inte otänkbart att jag har fel. Men jag tycks inte vara ensam om det intrycket.