Citat:
Ursprungligen postat av
hakro807
Något som initierades av en av världens värsta diktaturer. Så vill du verkligen ta denna händelse som utgångspunkt för hur vi bör agera rent folkrättsligt?
USA, Sovjetunionen och Storbritannien var de som beslutade det,
ett par veckor efter att de signerat det formella skapadant av FN (jag antar att eftersom en av världens värsta diktaturer var med , så gäller itne FN heller?)
Citat:
Något mer du vill försvara som genomfördes av Sovjetunionen? Kanske den av Moskva initierade massvälten i Ukraine 1932-1933?
uhm... jag försvar ingeting, jag bara påpekar att det är ett väldigt "skevt" att hålla judar mot en helt absurd standard, medans man enkelt kan "svepa veck" långt större, mer omfattade, och brutalare händelser , som. äsh då, det var ju bara sovjet ju ( om än pga av okunskap....)
Citat:
Så ditt argument är att med tillräckligt stor vapenmakt har man även den moraliska makten på sin sida?
Nej, mitt argument är att judar ska hållas mot samma standard som alla andra, även om de nu råkar vara framgångsrika och utvalda av gud.
Citat:
Vilka andra tusenåriga stater tycker du förresten att vi bör återskapa?
Vilken etnisk grup är det som du undrar kring,
Citat:
Kanske Italien har en rätt att ockupera Israel och kasta ut judarna precis som de gjorde på Jesu tid?
Latinare != italienare
och nej, italien som FN medlemmar så får de ju först begära uträde om de ska ge sig på anfallskrig, vilket inte går, så de behöver uteslutas först.
Citat:
Eller ska vi backa hela vägen tillbaka till tiden då det var ett egyptiskt lydrike?
det var det aldrig, utan då utgjorde området av små stadstater, innan judarna fanns inget rike.
Citat:
Vad tänker du om Irans rätt att styra området precis som de gjorde runt 2500 år sedan?
När de tog det från judarna? nej varför då , perser har ju sitt land i iran.
Citat:
Mitt argument är helt enkelt att efter tusentals år finns inte längre någon naturlig rätt för ett folkslag att invandra till och återockupera ett landområde. Det finns miljontals judar i Israel och de kommer inte flytta på sig, men de måste inse att de genom sin närvaro är konstant medverkande till ett allvarligt folkrättsbrott och agera därefter.
vilket folkrättsbrott då? att inte acceptera och vända upp röven när ockupanter från arabiska halvön surar över att de inte får ha ett kalifat.
Citat:
Förresten, rent hypotetiskt. Om nu Iran som den naturliga ättlingen till det persiska riket skulle välja att försöka återta sitt tidigare område i vad som nu är Israel, skulle du anse att de har en naturlig rätt till detta?
Nej, Iran är ju likt israel medlemmar av FN så det är samma problem som ovan, sen så har ju perserna iran redan.
Citat:
Frågan är inte om de har möjligheten, utan om du anser att de har den rätten. Precis som du argumenterar för att europeiska judar har en rätt att återta området.
vad är "en europeisk jude", är det samam sak som en "europeisk palestine" som inte har någon rätt till att leva vare sig i levanten elller på arabiska halvön?