Citat:
Ursprungligen postat av
Lagopussy
Det är redan nolltolerans. Det var väl hemföräldrar som kom på dem och anmälde dessutom.
I teorin ja. Men vad spelar de fina bokstäverna på pappret för roll när det i praktiken ser helt annorlunda ut. Faktum är ju att mer än ett halvt elevhem (förövare och brottsoffer) har för närvarande svängdörr hos polisen för förhör pga allehanda misstänkta övergrepp och en fjärdedel sitter/har suttit i arresten. I det här fallet som blossat upp nu gick de utsatta eleverna själva till Hemföräldrarna, inte tvärtom.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lagopussy
Det är inte sant. Gott om adel, där för övrigt ekonomisk välstånd inte är en självklarhet. Gott om tung adel i själva Sigtunaområdet för den delen, men kanske inte så förvånande egentligen. De barnen är dagelever. Vilka tror du har råd att köpa en plats på internat på en skola åt sitt barn (utan att företaget/staten betalar eller bidrar för de har utlandstjänst) för upp till 1,2 mille per kiddo? Ja inte fan är det de nyrika med synliga "lyx" logon på kläderna och LV-väskor. Nej du, företagareliten, artisteliten och de gamla pengarnas barn går fortfarande på SSHL.
Nja där håller jag faktiskt inte alls med dig. Adel i området som dagelever javisst, så har det i stort sett alltid sett ut, men på internatet lyser de mer eller mindre med sin frånvaro numera. Vi tycks ha väldigt olika syn på vad gäller "gamla pengar". Artistelit, Betong-Klas eller Marbella-Leffe är kanske inte de jag tänker på i första hand. (Nu hårdrar jag det såklart)
Nu för tiden vill vettigt folk faktiskt umgås med sina barn, nivån på skolorna i Stockholm är hög, så det berömda nätverkandet SSHL hårdsäljer har flyttat in till stan och vidare utomlands. Sorgligt hur det utvecklats på SSHL, på alla plan.