2026-10-17, 10:39
  #1513
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
För att ingen vågat anmäla? Vilket betyder att vuxenvörlden inte sett, eller velat se, dessa missförhållanden i detta, av allt att döma, Skitenhielm-palats (hade de inte inspirerats på fel sätt av Ondskan?).

Man får inte glömma att i LS-fallet var det en storebror som utsatte sin lillebror. Väljer man att anmäla riskerar man att även släktingar och nära familjevänner döms. Även utanför internatskolor-kulturen är det svårt att anmäla personer som har band till sin familj.
Citera
2026-10-17, 11:02
  #1514
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petunia78
Man får inte glömma att i LS-fallet var det en storebror som utsatte sin lillebror. Väljer man att anmäla riskerar man att även släktingar och nära familjevänner döms. Även utanför internatskolor-kulturen är det svårt att anmäla personer som har band till sin familj.

Men inte utsatte som gärningsman/offer och tilltalad/målsägande va?
Citera
2026-10-17, 11:20
  #1515
Medlem
Pastelclouds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thimothey
"Här festar eleverna på Sigtunaskolan mitt i krisen.

Under fredagskvällen anordnas en stor maskerad på Kaggeholms slott utanför Stockholm.

Inför festen har skolledningen uppmanat föräldrarna att ha ”extra koll” på sina barn."

Länk: Här festar Sigtunaeleverna mitt i krisen

Haha jävlar va det måste ha snackats! Tea party deluxe!
Undrar om de två som blev frisläppta var med?
Också snyggt av skolan att försöka rentvätta sig genom att ”förvarna” föräldrar inför festen JUST IN CASE att något skulle hända.
Vad fan är det för clownskola egentligen?? Och vem är är familjen som hyrt detta slott?
Det är ju inte kidsen själva som betalat iallafall.
__________________
Senast redigerad av Pastelcloud 2026-10-17 kl. 11:30.
Citera
2026-10-17, 11:34
  #1516
Medlem
Min ”fina” familj umgicks ett tag med ett par där kvinnan var husmoder på Lundsberg. Utifrån det hon berättade om barnen och vad de utsattes för så hotade mina föräldrar mig med att sätta mig på Lundsberg om jag inte uppförde mig bättre.

Nu blev det aldrig så av olika anledningar men jag tror absolut att det kan vara lockade att lämpa över sina jobbiga ungar på andra om man är en förälder som inte är mogen ansvaret. Blev utslängd/ flyttade hemifrån när jag var 16 - helt okej och vad jag önskar du fått uppleva också.



Citat:
Ursprungligen postat av Letrangere
När jag var tonåring och min usla föräldrar bodde och jobbade i tredje världen så valde mina föräldrar att sätta mig och mina syskon på internat i europa, även fast det fanns jättebra internationella skolor där dom bodde. Varför dom gjorde så vet jag inte, jag tror att dom hade någon sjuk idé om att man skulle knyta kontakter och nätverka i europa, inte på någon internationell skola i exempelvis asien. Eller så lämpade dom bara över sina ungar så dom slapp allt stök och jobb med oss "jobbiga" tonåringar.

Mitt ena syskon hamnade på Lundsberg, då på 90-talet så dröp det av pennalism, rasism och mobbning, han lyckades tjata sig därifrån och hamnade istället på samma internat som jag själv, som iofs inte var ett dugg bättre, men där hade vi iallafall varandra att få stöd och skydd.

Jag tror inte ett skit på att internatskolor ger bättre utbildning än andra skolformer, och de så kallade vänner man får för livet kan du få på vilken annan skola som helst också, eller fiender för den delen. Jag fick aldrig gå på en normal skola så jag har inget att jämföra med, men jag gissar att vänskaper bygger man oftast under andra aktivitetsformer än just skolan.
Citera
2026-10-17, 12:07
  #1517
Medlem
Nu är jag vaken (blev en mer intensiv AW än vad jag planerat).

Jag skriver ett svar i flytande text för det är enklare för mig.

Jag försökte mest bemöta försvarsadvokaternas invändningar om att miljön skapar förövaren. Du har såklart många poänger i det du skriver men:

Här finns en slags begreppsförvirring som också kan vara värd att reda ut. Att man använder olika ord för att beskriva samma sak. Mobbing. Övergrepp. Kamratuppfostran. Nollning. En situation som gick överstyr. Övergrepp. Dessa bord är delvis utbytbara och handlar om vems perspektiv det handlar om.

Med detta utrett och här borde jag uttryck mig tydligare - en del av dem som utsätts är i klarspråk mobbade. Dessa kommer aldrig att kunna klättra, och mobbingen blir osynliggjord tack vare alla andra ord som används. Men - forskningen är väl också entydig: alla som utsätts kommer inte att utsätta. Även om man tack vare ålder klättrar i hierarkin.

Däremot finns ett begrepp ”hazing” som beskriver den sammanhållning som kan skapas i dessa grupper, men det handlar om sammanhållning mellan dem som är en del av gruppen och bygger på tvång och rädsla men förpackad i en kulturell kontext som man nu jobbar hårt för att skydda. Viktigt är att alltid minnas att många överlever och blir starka individer TROTS övergrepp.
Tillfället skapar personen som begår ett övergrepp och tack vare hierarkin premieras övergrepp och - normaliseras. Det är i det ljuset man får se och förstå de enkäter du skriver om och beroende på forskningsfrågan borde det vi diskuterar också avhandlas i rapporten/ studien osv.

Om utökad elevhälsa:
Jag tror förtroendet skulle växa. Det brukar ju fungerar så att man ringer en växel anonymt och bokar en tid hos säg psykolog. Man anger arbetsplats och får en tid. Psykologen i sig jobbar som konsult och det är bara till denne som man uppger personuppgifter. Psykologen fakturerar bara timmar till uppdragsgivaren och journalen når varken företaget som sköter tjänsten eller skolan.
Ungefär på samma sätt kan företag låta utomstående utreda missförhållanden utan att egentligen anmälarens identitet framgår. (Lade till detta stycke).
Men jag måste också erkänna att jag inte har koll på hur detta skulle kunna fungera för underåriga. Vi diskuterar ju mer här och det är väl osannolikt att detta skulle leda någonstans :-)

Skolinspektion mm. Ja - det är väl mer att krävs en lösning som fungerar och kanske gärna går att inkorporera i befintlig verksamhet. Exakt hur det skulle kunna göras ja det vet jag inte men det är ju olycklig om allt faller utanför ramarna.





Citat:
Ursprungligen postat av Haaaaag
Haha, förstår detta! Men svara gärna utförligt på detta, och föregående inlägg, när du har tid. För du har bra poänger!

"Men jag tvivlar också på att de mest utsatta senare kunnat klättra tillräckligt i hierarkin för att kunna utsätta - så fungerar det sällan socialt. Även om det är så försvarsadvokater gärna tänker" - Det är nog väldigt olika/individuellt, så jag säger inte emot dig i sak. Däremot säger jag emot dig i övrigt. För det man vet är ju att elever generellt inte viljat bli "poänglösa" och att man motiverat detta med att man då blir helt utfryst. Men också att det skulle betyda att man själv inte hade några PO-poäng den dagen man blivit äldre.
Det finns också många gamla elever som vittnat om att det inte var ovanligt att man tänkte eller uttryckte: "Vänta ni tills jag blivit äldre!" när man legat där penaliserad och förnedrad på golvet som lägre årskurselev. Det finns dessutom studier i detta som bygger på gamla elevenkäter från Lundsberg där man kunnat se att de lägre årskurs-eleverna i dessa enkäter svarat att man vill ta bort traditioner som "strafftimmar", "de dolda pennalistiska reglerna", "elevuppfostran", "kamratuppfostran/bestraffning", "tarmsystemet", "översitteriet" osv. Sedan har man jämfört dessa enkätsvar några år senare (dvs när de lägre årskurs-eleverna blivit äldst på skolan) och då visar enkätsvaren att man önskar behålla traditioner som "poängsystemet", "kamratuppfostran", "äldres rätt över de yngre" osv. Det tycker jag ändå säger en hel del, även om det givetvis kan variera.

"Jag har själv positiv erfarenhet av Falck Healthcare - jag tror absolut skolor skulle tjäna på att integrera likande upplägg i sin verksamhet...." - Jag har också erfarenhet av detta, och det är skitbra system. Men om du sätter ett sådant system i sammanhanget "internatskols-problematiken" tror du då att förtroendet för systemet skulle vara detsamma- och tycker du då fortfarande att ett sådant system skulle vara bra/säkert? För detta handlar ju om privata skolor. Det betyder att det råder företags/affärssekretess, det hade alltså inte funnits någon insyn i vad detta skulle vara för system. Det betyder rent krasst att skolledningen själva hade kunnat ha insyn i- eller kunnat granska visselblåsningarna som kom in. Det hade t.o.m kunnat vara så att det var ett dotterbolag till skolan som ägde systemet. Jag tror varken elever eller föräldrar hade viljat/vågat använda ett sådant system, sett till hur problematiken upplevts på dessa skolor. Är du med på hur jag tänker?

"Skolinspektionen då - ja. Just därför jag tänker att någon annan myndighet kanske får ansvar för att granska internaten. Här finns ju en gråzon som tyvärr möjliggör att övergrepp och dålig kultur får fäste" - Nu sa jag ju att det inte finns några "internatskolor" i den bemärkelsen. Det hade då betytt att alla skolor med elevhem gick under denna myndighet och var utsatta för samma granskning och möjlighet till konsekvens. Det hade ju i sig inte varit fel. För det kan ju innebära en oerhörd utsatthet att vistas och bo på skolan dygnet runt, dessutom utan sina föräldrar - oavsett om det handlar om en "klassisk internatskola" eller inte. Sedan blir det ju en ytterligare fråga hur denna "myndighet" skall tackla den elevhemsskolan för barn med särskilda behov där det kanske dagligen blir bråk och mobbing kopplat till att dom kanske inte förstår bättre. Men det är en annan fråga.
(Anledningen till att jag tar upp det sistnämnda är att majoriteten av de skolor i Sverige som har elevhem är riktade mot elever med särskilda behov eller rörelsehinder.)
__________________
Senast redigerad av RosarioOeste 2026-10-17 kl. 12:21.
Citera
2026-10-17, 12:29
  #1518
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av codein
Maktstrukturer föder såna här män. Dessa pumpar vi ut i näringslivet och så våldtar dom lite mer där. Kanske tar lite Epsteinpengar från Barbro också så rullar allt på 🤟

Det är just det som är problemet
Moralkompassen är åt helvete
Citera
2026-10-17, 12:35
  #1519
Medlem
Tablå aviserat i txt & av fkn Stömstedt inslag TV4 med skolinspektionen 17/10 idag som märkligt utgick togs bort?
Ni kan ju fråga: Skolinspektionen om grova hoten vid oanmälda besök av ledningarna från Sigtuna & Lundsberg på inspektionen på Sveavägen på mitten av 2K talet som renderade i Polisanmälan & bevakning vilket verkar mörkats flytt av personal m.m
Citera
2026-10-17, 12:42
  #1520
Medlem
Detta låter intressant.
Något att utveckla ?

Citat:
Ursprungligen postat av GRINGO104
Tablå aviserat i txt & av fkn Stömstedt inslag TV4 med skolinspektionen 17/10 idag som märkligt utgick togs bort?
Ni kan ju fråga: Skolinspektionen om grova hoten vid oanmälda besök av ledningarna från Sigtuna & Lundsberg på inspektionen på Sveavägen på mitten av 2K talet som renderade i Polisanmälan & bevakning vilket verkar mörkats flytt av personal m.m
Citera
2026-10-17, 12:49
  #1521
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RosarioOeste
Nu är jag vaken (blev en mer intensiv AW än vad jag planerat).

Jag skriver ett svar i flytande text för det är enklare för mig.

Jag försökte mest bemöta försvarsadvokaternas invändningar om att miljön skapar förövaren. Du har såklart många poänger i det du skriver men:

Här finns en slags begreppsförvirring som också kan vara värd att reda ut. Att man använder olika ord för att beskriva samma sak. Mobbing. Övergrepp. Kamratuppfostran. Nollning. En situation som gick överstyr. Övergrepp. Dessa bord är delvis utbytbara och handlar om vems perspektiv det handlar om.

Med detta utrett och här borde jag uttryck mig tydligare - en del av dem som utsätts är i klarspråk mobbade. Dessa kommer aldrig att kunna klättra, och mobbingen blir osynliggjord tack vare alla andra ord som används. Men - forskningen är väl också entydig: alla som utsätts kommer inte att utsätta. Även om man tack vare ålder klättrar i hierarkin.

Däremot finns ett begrepp ”hazing” som beskriver den sammanhållning som kan skapas i dessa grupper, men det handlar om sammanhållning mellan dem som är en del av gruppen och bygger på tvång och rädsla men förpackad i en kulturell kontext som man nu jobbar hårt för att skydda. Viktigt är att alltid minnas att många överlever och blir starka individer TROTS övergrepp.
Tillfället skapar personen som begår ett övergrepp och tack vare hierarkin premieras övergrepp och - normaliseras. Det är i det ljuset man får se och förstå de enkäter du skriver om och beroende på forskningsfrågan borde det vi diskuterar också avhandlas i rapporten/ studien osv.

Om utökad elevhälsa:
Jag tror förtroendet skulle växa. Det brukar ju fungerar så att man ringer en växel anonymt och bokar en tid hos säg psykolog. Man anger arbetsplats och får en tid. Psykologen i sig jobbar som konsult och det är bara till denne som man uppger personuppgifter. Psykologen fakturerar bara timmar till uppdragsgivaren och journalen når varken företaget som sköter tjänsten eller skolan.
Men jag måste också erkänna att jag inte har koll på hur detta skulle kunna fungera för underåriga. Vi diskuterar ju mer här och det är väl osannolikt att detta skulle leda någonstans :-)

Skolinspektion mm. Ja - det är väl mer att krävs en lösning som fungerar och kanske gärna går att inkorporera i befintlig verksamhet. Exakt hur det skulle kunna göras ja det vet jag inte men det är ju olycklig om allt faller utanför ramarna.

Haha härligt! Kanske t.o.m blivit en och annan alvedon då! ;-)

"Jag försökte mest bemöta försvarsadvokaternas invändningar om att miljön skapar förövaren" - Jag förstår, absolut! Dock är ju en advokats invändningar och uttalanden speglade av deras ansvar/uppdrag att endast se till sin klient och tillvarata dennes intresse med nit och redlighet. Men också av sådant som ren "försvarartaktik" eller att markera vilken position man har i målet. Så jag tycker nödvändigtvis inte att advokaternas uttalanden "skall vara en del av debatten" för deras uttalanden görs ju på helt andra premisser än vad det gör i den allmänna debatten.

"Men - forskningen är väl också entydig: alla som utsätts kommer inte att utsätta. Även om man tack vare ålder klättrar i hierarkin" - Visst är det så. Helt enig där!

"Om utökad elevhälsa..." - Alltså jag förstår vad du menar och jag vet exakt hur det fungerar. Givetvis hade det inte varit till ondo. Men jag vill också vara tydlig med att sådant som systemets utformning, hur/var/när man ringer - och till vem, informationsinhämtning, anonymitetspolicy, återkoppling till motpart osv. helt och hållet bestäms/regleras genom aktörerna i fråga - och det är ju det jag menar att man aldrig kommer kunna kontrollera, eftersom att detta handlar om privat/kommersiell verksamhet. Så det finns ju en (förtroende)problematik att belysa. Den blev ännu tydligare i Lundsberg-rättegången där en av de målsägande tillfrågades om skolans stöd efter händelsen. Målsägande svarade då att stöttningen från lärarna varit jättebra, men att hjälpen/stöttningen från den anlitade skolpsykologen hade varit jättedålig. Detta motiverade målsäganden med att det kändes som att psykologen snarare var där för att få ut information ur honom, än att hjälpa honom. Så jag tycker inte man skall förminska det jag lyfter.

"Skolinspektion mm..." - Jag är helt för att Skolinspektionen (och/eller annan myndighet) bedriver en särskild/annan slags tillsyn och granskning av skolor med elevboende. Men ett sådant system kan/skall alltså inte endast omfatta de "klassiska internatskolorna". Man får inte glömma att Sverige gick från ett system med internatskolor till särskilda riksinternat i början av 70-talet. Därefter skrotade man systemet med "riksinternat" 2016 till förmån för att dessa skolor skulle omfattas av samma regelverk som övriga friskolor (inklusive gymnasieskolor). Detta har ju gjort en jätteförändring och varit helt grundläggande för principen om en likvärdig skola. Med detta vill jag säga att om lagstiftaren "plockat in" internatskolorna till de "vanliga skolorna" för att på så sätt normalisera internatskolorna och göra dom mer likvärdiga - så skall man ju inte bryta ut dessa skolor igen. Att dessa internatskolor klassificerats som vanliga friskolor/gymnasieskolor har ju varit en absolut förutsättning för att man skall kunna ställa samma krav på huvudmannen, och granska/tillsyna på samma sätt, som för andra skolor.
Citera
2026-10-17, 13:08
  #1522
Medlem
[quote=Haaaaag|96199479]
Haha härligt! Kanske t.o.m blivit en och annan alvedon då! ;-)

Haha nänä. Starka kaffebönor och en rask promenad däremot :-).


Såklart. Men detta men hur otroligt bra kamratfostran är osv - är ju argument som framförs och de är enligt mig bara dynga :-). Om ordvalet ursäktas. När detta pågår är riskerna för olika typer av social ohälsa kraftigt förstärkta, liksom riskerna för att personer ska bli förövare.
Jag läste häromdagen en förtjänstfull krönika om anorna till detta otyg och det är sannerligen ingenting att vara stolt över.

Alltid viktigt att påpeka oavsett vad det gäller. Det finns så många människor som har tuffa upplevelser i bagaget, bearbetat och skyddar sina nära och kära istället för att utsätta igen. Detta måste vi ses som normen.


Du har såklart rätt. Och det är ju därför jag tror skolor skulle kunna må bättre av att titta på hur aktörer på arbetsmarknaden löser det hela. Att kopiera koncept rakt av är sällan bra men jag tycker också det framgått att många vuxna på både Sigtuna och Lundsberg brister i förmågan till distans och att förstå sekretess.

Minns för övrigt när jag behövde åka till sjukhus akut och läkaren där hade mött min privata läkare och var mer intresserad av att prata om honom än min sjukdom. Bisarrt och lite humoristiskt men jag är också vuxen och kan navigera svåra samtal bättre än unga som inte ska utsättas för just detta.
Vi är ivf överens om vad problemet är.



Jag är som sagt inte alls inläst på detta. Det ligger långt från min kompetens men det stora problemet är vad jag förstår att elevhemmen är en viss gråzon. I min värld löser man detta med att lagen ändras, regleringsbrev eller instruktioner - exakt hur beror ju på de särskilda förutsättningarna (som jag inte känner till) :-)
__________________
Senast redigerad av RosarioOeste 2026-10-17 kl. 13:13.
Citera
2026-10-17, 14:56
  #1523
Medlem
”Personalen känner till detta”
"Anmälningarna om Sigtunaskolan, inskickade till Skolinspektionen, kommer bland annat från elever, vårdnadshavare och anställda på skolan. Anställda vittnar om en tystnadskultur.

”Det finns en oro för att personal inom internatverksamheten inte känner sig trygg med att framföra kritik eller rapportera problem”, skriver en anställd i anmälan.

Pennalism, kamratuppfostran, tystnadskultur, kränkningar och våld är återkommande i anmälningarna. En vårdnadshavare beskriver att det som uppmärksammats endast är ”toppen av ett isberg”.

Det framkommer i en av anmälningarna, av en anställd på skolan, att personalen ”känner väl till detta”. En återkommande vädjan om att Skolinspektionen ska vidta en tillsyn syns i flera av anmälningarna.
"

Länk till artikel i SvD: 22 anmälningar har inkommit - på en vecka till Skolnspektionen
__________________
Senast redigerad av Thimothey 2026-10-17 kl. 15:11.
Citera
2026-10-17, 15:30
  #1524
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RosarioOeste
Nu är jag vaken (blev en mer intensiv AW än vad jag planerat).

Jag skriver ett svar i flytande text för det är enklare för mig.

Jag försökte mest bemöta försvarsadvokaternas invändningar om att miljön skapar förövaren. Du har såklart många poänger i det du skriver men:

Här finns en slags begreppsförvirring som också kan vara värd att reda ut. Att man använder olika ord för att beskriva samma sak. Mobbing. Övergrepp. Kamratuppfostran. Nollning. En situation som gick överstyr. Övergrepp. Dessa bord är delvis utbytbara och handlar om vems perspektiv det handlar om.

Med detta utrett och här borde jag uttryck mig tydligare - en del av dem som utsätts är i klarspråk mobbade. Dessa kommer aldrig att kunna klättra, och mobbingen blir osynliggjord tack vare alla andra ord som används. Men - forskningen är väl också entydig: alla som utsätts kommer inte att utsätta. Även om man tack vare ålder klättrar i hierarkin.

Däremot finns ett begrepp ”hazing” som beskriver den sammanhållning som kan skapas i dessa grupper, men det handlar om sammanhållning mellan dem som är en del av gruppen och bygger på tvång och rädsla men förpackad i en kulturell kontext som man nu jobbar hårt för att skydda. Viktigt är att alltid minnas att många överlever och blir starka individer TROTS övergrepp.
Tillfället skapar personen som begår ett övergrepp och tack vare hierarkin premieras övergrepp och - normaliseras. Det är i det ljuset man får se och förstå de enkäter du skriver om och beroende på forskningsfrågan borde det vi diskuterar också avhandlas i rapporten/ studien osv.

Om utökad elevhälsa:
Jag tror förtroendet skulle växa. Det brukar ju fungerar så att man ringer en växel anonymt och bokar en tid hos säg psykolog. Man anger arbetsplats och får en tid. Psykologen i sig jobbar som konsult och det är bara till denne som man uppger personuppgifter. Psykologen fakturerar bara timmar till uppdragsgivaren och journalen når varken företaget som sköter tjänsten eller skolan.
Ungefär på samma sätt kan företag låta utomstående utreda missförhållanden utan att egentligen anmälarens identitet framgår. (Lade till detta stycke).
Men jag måste också erkänna att jag inte har koll på hur detta skulle kunna fungera för underåriga. Vi diskuterar ju mer här och det är väl osannolikt att detta skulle leda någonstans :-)

Skolinspektion mm. Ja - det är väl mer att krävs en lösning som fungerar och kanske gärna går att inkorporera i befintlig verksamhet. Exakt hur det skulle kunna göras ja det vet jag inte men det är ju olycklig om allt faller utanför ramarna.

"Och det är ju därför jag tror skolor skulle kunna må bättre av att titta på hur aktörer på arbetsmarknaden löser det hela. Att kopiera koncept rakt av är sällan bra men jag tycker också det framgått att många vuxna på både Sigtuna och Lundsberg brister i förmågan till distans och att förstå sekretess" / "Minns för övrigt när jag behövde åka till sjukhus akut och läkaren där hade mött min privata läkare och var mer intresserad av att prata om honom än min sjukdom"
Man kan ju fråga sig vad ett sådant system skulle vara värt, om det i praktiken var så att föräldrar och elever inte vågade använda det (av nämnda anledning). I Lundsbergs-elevens fall så var ju hans känsla att psykologen skulle luska fram information till skolledningen, om inte detta var tydligt. Det finns ju också en annan del i detta. Nämligen det att om skolan själva erhåller ett sådant system så stannar ju den informationen på skolan (mellan aktörerna). Dvs Skolinspektionen hade ju aldrig delgetts, eller informerats om detta. Det hade ju snarare varit att skapa ett system som mörkar missförhållanden ännu mer. Då är det ju mycket bättre att eleven/föräldrarna anmäler direkt till Skolinspektionen - vilket är det jag försökt säga hela tiden är det bästa, och egentligen enda rimliga, alternativet.

"Att kopiera koncept rakt av är sällan bra men jag tycker också det framgått att många vuxna på både Sigtuna och Lundsberg brister i förmågan till distans och att förstå sekretess" - Men det är ju som sagt ingenting skolorna skulle erkänna själva, eftersom att det hade varit ett underkännande av hela verksamheten. Det skulle dessutom vara "att lämna öppet mål" för Skolinspektionen att agera, men också "öppet mål" för att elever och föräldrar hellre kommer välja en annan skola.

Sedan kanske det är jag som är trög, men när du säger att "vuxna på både Sigtuna och Lundsberg brister i förmågan till distans och att förstå sekretess" så förstår jag inte riktigt vad du menar. För problemet är väl ändå(?) att om/när en lärare/personal tagit emot klagomål eller liknande från elever; så har läraren/personalen i sin tur fört detta vidare till rektorn (som då antagligen agerat fel eller genom att ge konsekvenser till den enskilde eleven) och det innebär ju inte alls att läraren/personalen brustit i sekretess. För givetvis måste denne gå vidare till rektorn om det finns klagomål eller indikationer på missförhållanden. Problemet är alltså inte lärarnas/personalens syn på sekretess (dom tar ju bara ansvar!) utan hur rektorn och skolledningen tillvaratar dessa uppgifter och hur dom därefter agerar. Eller missuppfattar jag någonting i detta?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in