Citat:
Ursprungligen postat av
Thimothey
Kommer bli mycket svårt att få ihop 180-200 internatelever framöver. Vem i sin fulla sans skickar sina barn dit om man kan undvika det efter allt det här som rullat fram. Lite annorlunda situation för Lundsberg de hade ju Läckberg, Philipsson mfl som lobbade stenhårt för att skolan var fantastiskt i social media. Men i SSHL's fall där lyser försvararna med sin frånvaro i pressen såväl som i sociala medier, bara det signalerar ju att många kanske har fått nog. Är väl inte ens någon som indigerat försvarar skolan i den här tråden.
Du är en av de få i tråden som har lite insyn i vad som händer och sker på skolan i dagsläget och det tackar vi för. Har du någon ny update?
Funderar på hur många som en befinner sig på Backa nu? Känns ju som halva hemmet hittills har varit antingen förövare eller offer... Så att husmor/husfar inte skulle känt till vad som pågått är ju ganska osannolikt. Och de övriga killarna vet ju såklart exakt vad som hänt men där kanske det är munkavle på.
- 5 pers häktade/anhållna. Är det fler som är avstängda från Backa?
- 5 st Brottsoffer (hittills), är de kvar på skolan eller har föräldrarna tagit dem därifrån?
Pågår utredning på något annat hem?
Är elever på något annat hem avstängda?
Hur går snacket runt att gamla "incidenter" börjar komma fram i ljuset?
Vad är grejen med bolaget som sköter securityn vid entrén? Varför anlita ett kalle Anka bolag istället för tex Securitas?
Många frågor, men få svar idag tyvärr. Har bollat dina frågor vidare till mina bekanta på skolan, så kan förhoppningsvis svara på några av dem inom kort.
Rörande hur många som är kvar på Backa - det börjar eka ganska tomt där. Fick höra lite om vilka de två nytillkomna misstänkta är och de tillhör såklart också Backa. Var lite osäkert till en början om det var just dessa två herrar pga det saknas en hel del elever på skolan så då blir det en del spekulationer om varför folk är borta. Men har sett hur den ena killens Linkedin gick upp i rök från en dag till en annan och den andre herren har försvunnit från Mr.Koll så man kan väl ana. Kan såklart vara så att man inte vill anklagas per association, men nog är det märkligt att uppgifterna försvann igår/idag och inte redan förra veckan. Goda vänner till T.F. så det var ganska väntat att de också skulle vara inblandade. Det tar nog inte så lång tid innan ryktet sprider sig om vilka de är.
Jag förstår dock inte riktigt varför dessa två herrar ska omfattas av sekretess då en av dem är 18 och den andre strax fyller 18. Någon som har någon vettig teori om detta?
Det var mina two cents för idag.