2026-10-01, 11:00
  #97
Medlem
Kebabkas avatar
Så fel person har outats här?
Citera
2026-10-01, 12:35
  #98
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kebabka
Så fel person har outats här?

Inte namn och var hon bor osv.
Men LindkedIn profilen : ja det tror jag. Det enda som stämmer där är för och efternamn och att hon jobbar för regionen.
I övrigt står det att hon är undersköterska samt elevassistent. Och jobbar för regionen.
Inte förskolepedagog som detta rör sig som.
Och utöver det finns ingen info.

Så om personen som postat dem inte rent av vet vem personen är IRL och därför också VET att det är dennes profil och bild så finns det inget skäl att tro att det är den person som åtalats för detta
Citera
2026-10-04, 22:12
  #99
Medlem
:
Citera
2026-10-07, 20:57
  #100
Medlem
WallabeJoys avatar
Klart det är hon. Hon har fyllt i info som undersköterska för 24 år sedan. Ändra rman inget så tickar det bara på.

Hoppas hon blir dömd rejält
Citera
2026-10-08, 19:01
  #101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WallabeJoy
Klart det är hon. Hon har fyllt i info som undersköterska för 24 år sedan. Ändra rman inget så tickar det bara på.

Hoppas hon blir dömd rejält

Fast det är INTE hon på Linkedin. Trust me.
Citera
2026-10-15, 12:10
  #102
Medlem
Kebabkas avatar
Någon som vet mer?
Citera
2026-10-15, 21:21
  #103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av krabbsaltarn
Fast det är INTE hon på Linkedin. Trust me.

Nej jag tror inte heller det som sagt. Inga av de ifyllningar hon har där stämmer ju. Mer än ”region Gotland” och namnet. (Och det är ju minst sagt ett vanligt namn).
Är osäker på om åldern ens stämde, tänker inte gå tillbaka och kolla heller för jag är rätt jätte säker på att det inte är hon haha
Citera
2026-10-15, 21:22
  #104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kebabka
Någon som vet mer?

Inte hört något mer faktiskt! Vet inte när rättegång är satt heller
Citera
2026-10-21, 16:50
  #105
Medlem
Kebabkas avatar
https://www.helagotland.se/story-nyheter/gotland/artikel/foraldrar-om-misstankta-misshandeln-pa-forskolan/r1wm176l

Ny artikel på HG.
Kan någon som prenumererar snälla citera delar ur texten.
Citera
2026-10-21, 18:02
  #106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kebabka
Ny artikel på HG.
Kan någon som prenumererar snälla citera delar ur texten.

En sommardag på en gotländsk förskola blir en i personalen arg på en treårig pojke. Vittnen uppfattar att han puttas in i en vägg och får ett slag i ansiktet. Själv säger kvinnan att hon bara tog tag i hans arm. Först får föräldrarna höra hennes version av vad som har hänt. Långt senare får de höra rykten och frågar sin son.
– Jag ställer frågan rakt ut om det är någon fröken som har slagit honom och då ger han mig ett namn på sekunden, säger mamman.

Det är den 2 juli på morgonen och barnen leker ute på förskolans gård. Treåringen gör något som den förskoleanställda kvinnan reagerar på. Det som händer kommer i senare polisförhör att beskrivas på olika sätt. När pojkens mamma hämtar honom på förskolan, är det kvinnan själv som berättar sin version.

– Då får jag veta att det har hänt någonting. Att de har varit ihop sig och att han har gjort något som har gjort henne arg, så att hon har sagt till honom på ett sådant sätt att han har råkat åka in i någonting och slagit sig, berättar mamman.

Hon förstår det som att den förskoleanställda kvinnan kanske tog tag i pojken, för att hindra honom från att springa iväg men att han i stället snubblar.
Sånt händer tänker jag. När man har barn vet man att man ibland behöver fånga dem för att kunna prata med dem och då händer det ibland saker. Att det har varit en olyckshändelse, säger mamman.

Hon minns att rektorn ringer upp några dagar senare och säger att incidenten kommer utredas inom regionen som ett kränkningsärende. Andra i personalen har reagerat, men mer än så får mamman inte veta. Sommarveckorna går på förskolan och kvinnan stängs av från arbetet. Det ryktas om att hon har slagit ett av barnen. När mamman får höra det förstår hon först inte att de pratar om hennes son.
Citera
2026-10-21, 21:25
  #107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kebabka

Ny artikel på HG.
Kan någon som prenumererar snälla citera delar ur texten.

Domen

När vi undersöker saken visar det sig att samma kvinna som nu är misstänkt, har dömts för misshandel förut. Även då handlade det om ett barn, men en ung tonåring. Det är inget som kommer upp när hon långt senare anställs i förskolan år 2023.

– Det har jag inte kännedom om och den här personen har ju visat upp utdrag ur brottsregistret, säger förskolechefen.

Det hade då gått mer än tio år sedan kvinnan dömdes och därmed hade misshandels domen troligtvis gallrats bort från polisens belastningsregister.

Citera
  • 8
  • 9

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in