2026-09-30, 23:51
  #205
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bullfetta
Du envisas med att använda n-ordet trots att vi numera säger Afrikaner. Sverige behöver proletärer och praktiker som orkar lyfta tungt, och som har kondition som heter duga. Vulgär underklass kan däremot ersättas med AI.

Dina afrikaner kommer bli de första som ersätts av AI.
Citera
2026-09-30, 23:55
  #206
Medlem
Bullfettas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Helge.Palmcrantz
Dina afrikaner kommer bli de första som ersätts av AI.
Det där tål att utredas närmare. Du säger "dina afrikaner" utan att riktigt veta vad jag använder dom till, misstänker jag. Dagtid är afrikaner ganska lata av sig. Dom jobbar endast när chefen är närvarande.

Deras främsta kvaliteter kommer fram på kvällarna och nätterna.
Citera
2026-10-01, 00:22
  #207
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bullfetta
Det där tål att utredas närmare. Du säger "dina afrikaner" utan att riktigt veta vad jag använder dom till, misstänker jag. Dagtid är afrikaner ganska lata av sig. Dom jobbar endast när chefen är närvarande.

Deras främsta kvaliteter kommer fram på kvällarna och nätterna.

Frågan är varför vi behöver nattarbete. Men jag skulle givetvis skicka ner dem i gruvan.
Citera
2026-10-01, 09:54
  #208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Systemet skapar konforma individer som vill främja karriär genom politisk korrekthet, och inte att sätta vetenskaplig sanning som ett högre ideal. Värderingar som på 60-talet tog människor till månen. Västvärlden går en mörk framtid till mötes.

Efter månprogrammets avslutande på 60-talet, ragglade 1000-tals ingenjörer omkring arbetslösa i usa, och försökte hävda sig med att säga att de minsann arbetat inom rymdindustrin/nasa.

Den mörka framtiden kanske gäller även Kina, när unga doktorer tvingas ta usla låglönejobb för att försörja sig.

Både kapitalismen och socialismen har här misslyckats; eller snarare lyckats för bra, nu när arbetarklassens barn vill ha lika fina arbeten och utbildning som borgarklassen, och ges resurser för det i sina resp. samhällen.

Konsekvenserna är talande, i USA kan människor inte längre skaffa sig ett eget hus p.g.a. för låg försörjning, kurvorna pekar drastiskt nedåt, det som förr var en norm är nu en ouppnåelig dröm.
__________________
Senast redigerad av polox 2026-10-01 kl. 09:57.
Citera
2026-10-01, 13:54
  #209
Medlem
Bullfettas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Helge.Palmcrantz
Frågan är varför vi behöver nattarbete. Men jag skulle givetvis skicka ner dem i gruvan.
Ha, ha. Du verkar ha glömt att ta din Viagra ikväll. Nattarbetet görs ju oftast med byxorna nere, så därför är dagtid inte lika lämpligt.
Citera
2026-10-01, 15:07
  #210
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AusnahmeMensch
Antal sjuksköterskor i Sverige: 220000
Antal undersköterskor i Sverige: 128000
Antal verksamma personliga assistenter: 100000
Antal lärare i Sverige: 140000
Antal förskolelärare i Sverige: 60000

Total: 650000 personer

Detta borde utgöra majoritet av de verksamma inom vård, omsorg och skola.

Antal kommunanställda i Sverige: 1,2 miljoner

Antal anställda i landstinget: 300000

Det är alltså inte ens i närheten av hälften.

Avskyvärt många parasiter som lever gott utan att jobba tungt.
Citera
2026-10-01, 15:54
  #211
Medlem
sonicguides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bortkastatkonto
I institutet för framtidsstudiers rapport 2011:3 "Humanisterna och den
svenska arbetsmarknaden", utgiven 2011 med dataunderlag från 2008 (snart 20 år sedan), anges i slutordet:
Antalet som har en examen i humanistiska ämnen på grundnivån eller
forskarutbildningsnivån ökade markant i Sverige under det senaste decenniet. Det har
skett samtidigt som humanisternas ställning på arbetsmarknaden har försämrats jämfört
med läget för dem som har andra examensinriktningar. Den genomsnittliga
årsinkomsten för humanister är låg oavsett examensnivå och den ekonomiska
avkastningen av utbildning är alltså låg. Orsaken till att så många trots det söker sig till
humanistisk utbildning kan dels vara att det varit relativt lätt att få en sådan
utbildningsplats, men också att många vill ha den typ av yrken som humanistisk
utbildning leder till. Vi finner dock att många med humanistisk utbildning inte har
sådana ”humanistiska” arbeten. Merparten som har en humanistisk examen är kvinnor
(c. 70 procent). Kvinnorna har än lägre årsinkomster än männen och de som är utrikes
födda (men med examen från Sverige) lägre inkomster än dem som är födda i Sverige.
Om det finns en önskan att stärka humanisternas relativa ställning på arbetsmarknaden
så är en möjlighet att öka antalet utbildningsplatser inom andra områden och minska
dem inom humaniora.
Rapporten: https://www.iffs.se/media/1767/arbetsrapport-20113.pdf

Problematiken har varit välkänd länge. Går man tillbaka till trådar från 00-talet eller tidigt 10-tal på detta subforum eller U&S ser man att tongångarna är i linje med rapportens sammanfattning.
Dels är det en gammal rapport och dels finns det olika humanister där en del kanske till och med stärker eller är på väg att stärka sin situation. Dessvärre är det väl generellt sett en gren där man alltid behöver ha ett överintag.
Citera
2026-10-01, 17:25
  #212
Medlem
sonicguides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CaptainMagenta
Men du gör dig ju bara dummare och dummare. Och jag har ingen otrevlig attityd, jag ställde en fråga på ett påstående som du skrivit och du svarar med ett goddag yxskaft svar som är precis tvärt emot vad du sa i inlägget som jag frågade om. Och om vi nu skall prata om a-kassan så sa du i samma inlägg att det inte var något problem.

Men det var inte det jag frågade om.
DU påstod att som egenföretagare/konsult så gällde det att ha en bra plan för att inte "dra på sig för stora overheadkostnader" så att man kan konkurrera med de "stora drakarna". Det var vad du sa, du kan gå tillbaka och läsa själv.
Då frågade jag helt vänligt vilka stora overheadkostnader en egenföretagare har? En fråga som du aldrig svarade på...

Jag fick till och med ett svar från en annan användare att det inte var någon idé att "dra in mongot" (det var du som åsyftades) i diskussionen. Förstår du inte att alla ser något som du inte ser?


OnTopic:

Men för att hålla oss till ämnet, så tror jag som många andra. Det har blivit alldeles för lätt att komma in och ta examen från universiteten. Människor som egentligen borde ha "enkla jobb" har lyckats att klämma sig igenom men platsar sedan inte i den privata sektorn. Vilket gör att de slåss om hittepå-tjänsterna i den offentliga sektorn som har växt explosionsartat. Vilket i sin tur dränerar kommuner/regioner och statsapparaten på skattepengar.

Från ChatGPT:

"Enligt SCB:s statistik över påbörjade anställningar skedde ungefär 2,7 miljoner nyanställningar i offentlig förvaltning under 2024.

Det motsvarar ungefär:

2,7 miljoner påbörjade anställningar under året

cirka 7 400 per kalenderdag

cirka 51 700 per vecka

Här räknas stat, kommuner och regioner in. SCB:s mått avser påbörjade anställningar, inte nödvändigtvis unika personer – en person kan alltså ha flera anställningar under året. SCB redovisar flödena separat från exempelvis återupptagna och avbrutna anställningar."
//Slut

Detta är fullkomligt sjuka siffror, samtidigt som effektiviteten bara blir sämre och väntetiden för medborgare som vill åtnjuta den offentliga servicen bara blir längre.
Mycket fantasier från dig nu där du visar din stora okunskap
och vränger till med saker som du inte har en aning om.
Hur mycket folk inom offentlig sektor byter jobb till ett annat?
Hur många timvikarier anställs? Hur många av dessa jobbar dubbelt?
Hur många examensarbetare är avlönade?
Hur många timvikarier övergår till en fast anställning?
Hur många vikarier behöver söka ny anställning varje år för t.ex. sommarjobb?
Har du hört talas om 24/7-myndigheten?
Hur kan du bevisa att offentlig service tar längre tid?(Skicka gärna länk)
Citera
2026-10-10, 11:23
  #213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AusnahmeMensch


Jag skulle gärna vilja se koden som Alice på HR knaprar ihop.

Om det är någon yrkesgrupp som inte fyller ett syfte så är det ekonomer, HR och administratörer. Programmerare är flera gånger smartare än dessa och har förutsättningarna navigera en AI-infesterad arbetsmarknad mycket mer än korkade HR-mönniskor.

Du vet inte någonting om vad du pratar om och förstår inte ens vad som premieras på arbetsmarknaden. Smarta människor är kommunikativa människor. Rå intelligens var viktigt på 90 talet. Idag har vi AI som tänker åt oss. Du ska passa in och kodapor är en utdöende sort eftersom en AI gör deras jobb redan.
Citera
2026-10-11, 22:52
  #214
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cheddarjoe
Du vet inte någonting om vad du pratar om och förstår inte ens vad som premieras på arbetsmarknaden. Smarta människor är kommunikativa människor. Rå intelligens var viktigt på 90 talet. Idag har vi AI som tänker åt oss. Du ska passa in och kodapor är en utdöende sort eftersom en AI gör deras jobb redan.

Nej du har helt fel. Kreti och pleti på marknadsföringsavdelningen fick leka kontor de senaste 20 åren för att räntor var under 0 och pengar var gratis. Det har ingenting med "kommunikativ" o göra.
Citera
2026-10-11, 23:13
  #215
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av polox
Rekordmånga akademiker står utan arbete, och trenden accelererar enligt Saco och andra:

Över 100 000 arbetslösa akademiker

Rekordhög arbetslöshet bland akademiker – ”Inga tecken på en minskning”

Akademiker kan behöva bli arbetare

Utbildar vi för många i landet, eller vad beror detta på?

Kommer det att bli lika förödande utveckling som i Kina, där horder av välutbildade akademiker, många med multipla examen eller till och med doktorsgrad får försörja sig som matbud etc. The One Crisis China Can't Fix

Minns även gamla Sovjet som innan kollapsen hade personer med ph.d. i fysik som körde taxi.

Är denna överutbildning och företagens oförmåga till anställning och innovation i själva verket ett undergångstecken för hela samhället??


JA ALLTSÅ DET FINNS JU INTE TILLRÄCKLIGT MÅNGA LÅTSASJOBB, SÅ MAN FÅR VÄL UPPFINNA NYA LÅTSASJOBB!
Citera
2026-10-13, 14:52
  #216
Medlem
Hoppas på en kraftig neddragning av informatörer, i vart fall i offentlig sektor. Om de privata vill ha lekstuga med personer som lägger ut käcka filmer och uppdaterar i sociala medier be my guest, men en AI-agent som övervakas av någon människa kan göra allt till lägre kostnad för skattebetalarna.

Det är inte rimligt att t ex regioner går på knäna i sjukvården men har en stab på 137 informatörer (uppsala t ex).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in