2026-10-13, 05:19
  #97
Medlem
sucuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
I alla fria samhällen har människor rätt att använda pengar de arbetat och skattat för utan att först behöva be om lov.

Det är en allvarlig kränkning av mäniskovärdet att det inte är tillåtet att fritt råda över sina pengar.


Som sagt, detta är en oerhörd kränkning och offren för detta får inga rubriker i tidningarna.

Bankerna skall ge fan i vad man gör med sina egna pengar.

Jag tror att sådana här artiklar har ett syfte, nämligen att ge bankerna ytterligare makt och möjligheter att mobba hederliga människor.

Du brukar vara vettig och har en sund inställning till bankernas uppenbara försök att få bort kontanterna men här har du fel anser jag. Att behöva föranmäla en överföring som är ovanlig är ingen kränkning och beloppsgränserna sätts då istället efter varje kontos normala överföringar. Brukar man flytta sjusiffrigt in och ut så blir det dubbelt sjusiffrigt som blir gränsen, brukar man ha ett flöde på 20 000 så blir gränsen 40 000 etc..

Ingen behöver då känna sig kränkt, eller ens normalt bli påverkad av dessa flytande gränser. Att däremot sätta den skrattretande låga 10 000 per dygn på swish och att man tvingas föranmäla belopp över det är däremot ett bra exempel på hur man gör en i grunden bra tjänst mer eller mindre helt värdelös för vuxna människor.
Citera
2026-10-13, 06:10
  #98
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av S0urce
Ja, samtidigt är det lite komiskt att folk fortfarande går på scams 2026...

Jag minns fortfarande mejlen man fick runt år 2000 från någon oljeshejk eller prins som ville ge bort hela sin förmögenhet, bara man gav honom sina kortuppgifter haha 😂
Jo, men vi har alltid haft bedragare, och vi kommer alltid att ha offer.

I fall som detta i tråden kan man tänka sig att bankerna i alla fall inte skulle vara bedragarna så behjälpliga.
Citera
2026-10-13, 06:13
  #99
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
I alla fria samhällen har människor rätt att använda pengar de arbetat och skattat för utan att först behöva be om lov.

Det är en allvarlig kränkning av mäniskovärdet att det inte är tillåtet att fritt råda över sina pengar.
Kan tycka att det är okej att man försöker hindra sponsring av Al-Qaida och liknande.
Citera
2026-10-13, 06:44
  #100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av schillerberlin
Han är ett offer. Dessa bedragare är smarta. Men det förändrar inte saken att han är normal i huvudet och en vuxen människa.
Vem som helst kan bli lurad, men de flesta gråter inte ut i media.
En stroke kan påvirke hjernen på alle mulige måter.
Citera
2026-10-13, 07:02
  #101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dii-dii-dii-diiiit
Problemet är strukturellt, så länge bankerna inte tvingas ta ansvar för sådant här kommer de inte åtgärda det.

Sorgligt dock, skänkte en slant. Hoppas han får in allt.
Vad menar du att bankerna ska ta för ansvar? Killen har medvetet signerat en överföring. Han blev lurad av någon annan att göra detta. Det är han och den som lurat honom som gjort fel, inte banken.

Hade banken förhindrat honom från att göra en överföring hade vi snart haft nyheten "Banken vägrade låta rullstolsburne Michael föra över sina sparpengar till en annan bank som hade bättre ränta"

och "Dom gör det här så komplicerat för oss som har det lite svårt i livet, dom utnyttjar att vi inte orkar stå upp för oss själva och tvingar oss låsa in oss som kunder och inte kunna flytta pengar utan flera veckors kamp. Dom har bett om bevis och kopior och stämplar istället för att låta mig fritt disponera mina egna pengar och skyller på säkerhetskrav. Det här är ren diskriminering."

Steg 1 borde vara att ge bedragare 10-15 år på kåken men samhället föredrar att låta Michael bli blåst istället.
__________________
Senast redigerad av DrL0c 2026-10-13 kl. 07:06.
Citera
2026-10-13, 08:16
  #102
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stiffinger
Michael har blivit lurad, på 107 200 sek, bara genom att logga in på Bank-id.

Visst, han skulle vara mer uppmärksam, men nu var han inte det. Jag tycker det är sjukt att bankerna ens kan ha ett sånt system som är så otroligt osäkert, och kan mer än väl se dem som möjliggörare.

Ja verkligen. Helt galet! Och allt ansvar läggs på individen.

Idag måste man bekräfta saker med bankid så ofta att äldre inte ens tycker det är konstigt att plocka fram bankid. Det är många som blivit pålurade diverse abonnemang i el-butikerna på detta sätt (elon, elgiganten).
Hjälper heller inte att det jobbar rövarpack i dessa butiker. Ja jag är bitter. Har en närstående som lurades på mycket pengar.
Citera
2026-10-13, 09:56
  #103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Orgiasm
I grunden är problemet att Sverige är ett extremt individualistiskt land. Vi ska alla vara tokfria ända tills det inte går längre. Därför drabbas sådana som Michael och äldre. Alla sårbara personer borde få frågan om de nog borde skaffa en god man. Men i Sverige inkräktar det på integriteten, minsann. Jag tycker bara det är inhumant.
Sverige har alla de dåliga aspekterna av socialism; extremt hög skatt och skyldigheter.

Men du får klara dig själv om något går åt helvete för dig som individ.
Citera
2026-10-13, 10:07
  #104
Medlem
Barentss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
56 då har han ju vuxit upp med den nya tekniken. Men händer yngre också. Var en kvinna i 30-årsåldern som blev lurad på likande sätt.

Det är ju litet bra med de äldre. De kommer inte kunna detta att ens byta från samtalet och klicka på mobilt bank ID-appen.

Enda lösningen är ju att polisen anstränger sig och lagföra dessa bedragare och att straffen blir ordentligt kännbara. Det verkar de ju faktiskt inte göra. I en artikel förra veckan stod det också att Michael hade polisanmält, men att polisen via telefon helt sonika bara lagt ner det. Var visst för mycket att göra detta att börja spåra telefon och kontakta banker för att se vilken väg pengarna hade tagit. Det tyckte man var ju märkligt sett att polisen bara veckan innan hade gått ut i media och sagt att det för vara nog nu! De som lurar äldre och sjuka på pengar skulle jagas till världens ände...
Det han drabbades av kunde drabbat vem som helst i tråden. "Felet" är ju bankid och alla luckor som denna alltför snabbt införda nyhet kan ge och resultatet syns ju även på min bank där de numera frågar och varnar oavbrutet när jag ska överföra pengar till mig själv eller min familj. Därför att man med "bankid" kan göra i princip vad (olagligt) som helst och när skurkarna kommer på det måste t.ex bankerna backa och ta hand om problemet.
Citera
2026-10-13, 10:34
  #105
Medlem
ImTheMans avatar
Sånt här beteende används bara för att bankerna ska kunna sätta begränsningar för vad vi som inte är totalt efterblivna ska få göra med våra pengar. Bästa sättet att förebygga är att låta folk förstå att de har ett eget ansvar och ta konsekvenserna av sin idioti.
Citera
2026-10-13, 10:39
  #106
Medlem
Orgiasms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av itsaek
Sverige har alla de dåliga aspekterna av socialism; extremt hög skatt och skyldigheter.

Men du får klara dig själv om något går åt helvete för dig som individ.
Ja, alla tänker att det finns väl någon som är anställd som ska ta hand om de som har det behovet. Själv behöver jag inte bry mig. Tills den dag jag själv är drabbad.
Citera
2026-10-13, 11:03
  #107
Medlem
HaveFuns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orgiasm
I grunden är problemet att Sverige är ett extremt individualistiskt land. Vi ska alla vara tokfria ända tills det inte går längre. Därför drabbas sådana som Michael och äldre. Alla sårbara personer borde få frågan om de nog borde skaffa en god man. Men i Sverige inkräktar det på integriteten, minsann. Jag tycker bara det är inhumant.
Svårigheten ligger i att dra gränsen. Personligen tycker jag bankerna borde vara ersättningsskyldiga för det är deras system vi tvingas använda. Hade de haft samma service som förut med bankkontor hade dessa bedrägerier aldrig skett.
Citera
2026-10-13, 11:11
  #108
Medlem
Orgiasms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HaveFun
Svårigheten ligger i att dra gränsen. Personligen tycker jag bankerna borde vara ersättningsskyldiga för det är deras system vi tvingas använda. Hade de haft samma service som förut med bankkontor hade dessa bedrägerier aldrig skett.
Fast det strider mot individualismen i sig att ställa sådana krav på bankerna, vi förutsätts klara av det själva och ta ansvar för det. Det är därför det ser ut som det gör. Men man kan tänka sig en bankidförsäkring av typen stöldförsäkring. En sådan skulle nog de flesta teckna?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in