2026-10-12, 23:17
  #589
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Specialmodell
Trump köper enorma mängder diesel av Putin för att pressa ner priset.
Putin myser för han har ännu en gång dragit det längsta strået. Trump skiter i sanktionerna och Zelenski rasar över att Trump samarbetar med Putin utan att bry sig om konsekvenserna för Ukraina.

https://www.cnbc.com/2026/10/09/trump-putin-russian-diesel-us-global-markets.html

https://edition.cnn.com/2026/10/09/politics/trump-putin-russian-diesel

Det här bådar inte gott för Ukraina, håller USA på att totalt strunta i Zelensky och bara tänka på "America First"?

Ser vi Ukrainas ekonomiska kollaps i vinter till följd av detta samarbete?
Det här visar tyvärr hur dålig han faktiskt är på utrikespolitika grejer!
Citera
2026-10-12, 23:41
  #590
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kimma7
Vet inte ens om ska kalla dom för svarte pettern. Mer en byfåne som är sjukt skum och som behöver sättas på plats. Som den där gapiga feta adhd-ungen i lågstadiet som skrek och slogs. Man lät mongot hållas tills den dagen det fick vara nog.

Putin är en mycket skicklig ledare och han har lyckats göra Ryssland så mäktigt att Europas ledare bara kan stå och se på när Putin tar tillbaka delar av Ukraina.

Vilket jävla fiasko för EU och det europeiska ledarna som sanktionerat sönder sin egen ekonomi och nu går Trump in och slår helt sönder det lilla hoppet som fanns att få ryssen på fall genom sanktioner. Ett krig som USA dessutom provocerade fram och lurade med EU på. Fy fan vilka urdåliga politiker vi har i Europa. Det är riktigt pinsamt att vi tillåter dom leda oss.
Citera
2026-10-13, 00:18
  #591
Medlem
Ska bli ett rent nöje att se Zel fortsätta förstöra hela Russlands infrastruktur, nu går man över till datacenters (Tack Zel nu slipper vi några Ryssbottar). Rysslands egna Amazon är redan förintat. Snart blir det olja igen.
Det brinner dagligen i Moskva, internet är nedstängt och Ryssar har fortfarande svårt att tanka över hela landet.

Finns inte ett skit Trump kan göra, halva hans parti går emot hans beslut. Trump har inte ens sitt eget land med sig. Och EU skiter fulllständigt i vad den gamla gubben säger. För övrigt köper fortfarande EU från Ryseen så detta gör ingen skilnad. Det handlar om små nivåer och man gör allt för att frikoppla sig helt. Men ingen är beroende av Ryssen längre. Det är ett pajasland vars ekonomi nu börjar närma sig Bulgarier.

Ryssland går till historien till det landet som har förvandlats till ett U-land likt NordKorea snabbast.
__________________
Senast redigerad av korvstofft 2026-10-13 kl. 00:24.
Citera
2026-10-13, 00:22
  #592
Medlem
Gulsmurf2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lantarbetaren
Bra gjort av Trump. Kan han sedan av-koda satelliterna som programmerats att guida Zelenskys drönare mot Ryssland, har vi en fred inom någon månad. Såvida inte Netanjahu rycker in och övertar USA:s roll som utvecklare av drönare, då kan kriget fortsätta tills kärnvapnen skickas iväg, och det kan drabba hela Europa - alltså också EU, som svarar med kärnvapen mot Ryssland.

Allt detta för ett från början lokalt krig mellan två länders gränstrakter i mellan-Europa.
Hade Ryssland av historiska skäl fått behålla Donbass och Krim utan hets från Zelensky skulle allt vara bra och Europa sluppit ett kanske förödande storkrig - för ingenting som kan hota EU.
På sikt skulle Ryssland och Ukraina bli vänner och handelspartners.

Trumps administration sa från början "att kriget mellan Ryssland och Ukraina är inte USA:s krig":
Det skulle inte heller vara Europas krig. Men EU är det största hotet mot freden i Europa (och världen) som trängt bort Ryssland allt längre österut.


Jag tycker att om historia ska blandas in i vem som har rätt så borde ju stora delar av Ryssland tillfalla Sverige?

Klart som korvspad det är Ryssland som är det största hotet som vanligt. Mest för att de är de som för krig mot sina grannar...
Citera
2026-10-13, 01:12
  #593
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PJ65
Verkar som att Trump bryter mot lagen. Fast det är ju inte nytt i och för sig.

https://www.dn.se/direkt/2026-10-12/senatorer-kraver-stoppad-dieseluppgorelse/

WASHINGTON - Today, U.S. Senators Jeanne Shaheen (D-NH), Ranking Member of the Senate Foreign Relations Committee, Susan Collins (R-ME), Richard Blumenthal (D-CT), Lisa Murkowski (R-AK), Ron Wyden (D-OR), Thom Tillis (R-NC) and John Curtis (R-UT) issued a statement regarding the legality of Russian diesel fuel imports to the United States.
"Congress explicitly banned Russian energy imports in 2022 to prevent American dollars from financing Putin's brutal war against Ukraine. Congress was clear: the U.S. should not import oil from Russia until it ends its aggression against Ukraine and ceases threats against our NATO Allies.
"President Trump's decision to allow Russian diesel imports to the U.S. runs directly counter to that law. The Administration has also failed to consult with Congress or submit any explanation to justify its decision as required by statute.
"The United States should not provide Putin with a financial lifeline while Russia continues to kill Ukrainian civilians. The Administration must immediately reverse course.

Nej, det finns vad jag förstår ingen federal lag antagen av kongressen mot all import av ryska olje-/gasprodukter. Det gjordes ett försök att ta fram en sådan lag alldeles i blrjan av kriget, men det kom aldrig längre än inledande behandling i en kommitté i Representanthuset, Inga voteringar eller något sådant .- vilket man kan se här:

https://www.congress.gov/bill/117th-congress/house-bill/6919

Det amerikanska importstoppet på rysk energi vilar på en presidentorder av Biden som kom en vecka senare, och dämed är det bara för Trump att riva denna order (en exekutiv presidentorder kan nästan alltid rivas upp av en senare president, vilket ofta förekommer när en ny man träder till i Vita huset).

Federala lagar antagna av kongressen och PEOs är två skilda typer av lagstiftning.
Citera
2026-10-13, 05:39
  #594
Medlem
develis avatar
Snacka om kontraster....

Trump gullar med Putin.
Grynkewich har ett helt annat budskap till Ryssland.

Här var det ord och inga visor.

Natos högsta befälhavare varnade Ryssland på måndagen.

”Om en motståndare hotar med eskalering genom sabelskrammel, eller om någon faktiskt bestämmer sig för att eskalera under en konflikt, kommer det inte att splittra vår allians”.

”Ingen borde ifrågasätta USA:s engagemang i denna allians” och tillade:
”i slutändan är det ett politiskt beslut om vem som tillhandahåller trupper var.”

Han påminde om att NATO är en defensiv allians men;
"Om någon är dum nog att attackera oss, kommer vi att slåss".

Politico beskriver det som ett ovanligt ingripande från den fyrstjärnige generalen.

Amerikanska flygvapnets general Alexus Grynkewich är amerikas högst rankade soldat i Europa och den högsta befälhavaren för NATO.

I ett tal vid säkerhetsforumet i Warszawa redogjorde han för hur medlemsalliansen på 32 länder skulle reagera på en invasion av NATO-territorium.

"Låt det inte råda något tvivel:
om krig skulle uppstå kommer vi att blockera, avtrubba varje attack, och om den inte upphör kommer vi att bryta de krafter som bedriver aggression mot oss.”

"Vi kommer att stoppa attacken och förvägra dem möjligheten att uppnå sina mål, vilka dessa än må vara. Vi kommer, kort sagt, att se till att varje attack, mot vilken allierad som helst, visar sig vara fullständigt meningslös."

Han antydde att det skulle bli massiv vedergällning riktad mot "allt som helst som stöder, upprätthåller och kontrollerar" en aggressiv styrka.

https://www.politico.eu/article/natos-plans-against-russia-with-or-without-america/

https://tvpworld.com/95886159/natos-alexus-grynkewich-unveils-theory-of-victory-at-warsaw-security-forum

https://www.reuters.com/world/nato-commander-grynkewich-warns-russia-attack-would-be-utterly-futile-2026-10-12/
__________________
Senast redigerad av develi 2026-10-13 kl. 06:03.
Citera
2026-10-13, 05:47
  #595
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Nej, det finns vad jag förstår ingen federal lag antagen av kongressen mot all import av ryska olje-/gasprodukter. Det gjordes ett försök att ta fram en sådan lag alldeles i blrjan av kriget, men det kom aldrig längre än inledande behandling i en kommitté i Representanthuset, Inga voteringar eller något sådant .- vilket man kan se här:

https://www.congress.gov/bill/117th-congress/house-bill/6919

Det amerikanska importstoppet på rysk energi vilar på en presidentorder av Biden som kom en vecka senare, och dämed är det bara för Trump att riva denna order (en exekutiv presidentorder kan nästan alltid rivas upp av en senare president, vilket ofta förekommer när en ny man träder till i Vita huset).

Federala lagar antagna av kongressen och PEOs är två skilda typer av lagstiftning.
En grupp på sju senatorer – fyra republikaner och tre demokrater sa i söndags att avtalet bröt mot amerikansk lag och uppmanade Trump att "vända kurs".

De tillade att kongressen "uttryckligen hade förbjudit rysk energiimport år 2022 för att förhindra att amerikanska dollar finansierade Putins brutala krig mot Ukraina".
https://www.bbc.com/news/articles/cjn5v21py07vo

Public Law 117-109
Trumps överenskommelse med Vladimir Putin om att tillåta rysk diesel in i USA direkt bryter mot den lagen.

Lagen om att stoppa importen av rysk olja antogs enhälligt av representanthuset med 413–9 röster och senaten, och undertecknades i lag den 8 april 2022. Den förbjuder import av alla ryska energiprodukter som klassificeras enligt kapitel 27 i den harmoniserade tulltaxan, vilket inkluderar diesel.

Presidenten måste först samråda med utskotten för ekonomiskt och ekonomiskt ansvar, utrikesfrågor, finansfrågor och utrikesrelationer och lämna in en rapport minst 45 dagar innan den bekräftar. En eventuell uppsägning träder i kraft först efter 90 dagar, under vilka kongressen kan anta en resolution om ogillande. Inget av dessa steg har ägt rum, och inget av villkoren har uppfyllts.
https://doggett.house.gov/media/press-releases/doggett-trumps-russian-diesel-deal-violates-law
Citera
2026-10-13, 06:05
  #596
Medlem
TELAVIV91s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
En grupp på sju senatorer – fyra republikaner och tre demokrater sa i söndags att avtalet bröt mot amerikansk lag och uppmanade Trump att "vända kurs".

De tillade att kongressen "uttryckligen hade förbjudit rysk energiimport år 2022 för att förhindra att amerikanska dollar finansierade Putins brutala krig mot Ukraina".
https://www.bbc.com/news/articles/cjn5v21py07vo

Public Law 117-109
Trumps överenskommelse med Vladimir Putin om att tillåta rysk diesel in i USA direkt bryter mot den lagen.

Lagen om att stoppa importen av rysk olja antogs enhälligt av representanthuset med 413–9 röster och senaten, och undertecknades i lag den 8 april 2022. Den förbjuder import av alla ryska energiprodukter som klassificeras enligt kapitel 27 i den harmoniserade tulltaxan, vilket inkluderar diesel.

Presidenten måste först samråda med utskotten för ekonomiskt och ekonomiskt ansvar, utrikesfrågor, finansfrågor och utrikesrelationer och lämna in en rapport minst 45 dagar innan den bekräftar. En eventuell uppsägning träder i kraft först efter 90 dagar, under vilka kongressen kan anta en resolution om ogillande. Inget av dessa steg har ägt rum, och inget av villkoren har uppfyllts.
https://doggett.house.gov/media/press-releases/doggett-trumps-russian-diesel-deal-violates-law
Fake news, presidenten och finansministern kan givetvis fatta beslut om tillfälliga undantagsåtgärder i nationens intresse, de gjorde samma sak i våras med rysk och iransk olja.
Juridiskt är saken enkel för vita huset, politiskt inte lika så enkelt
Citera
2026-10-13, 06:07
  #597
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TELAVIV91
Fake news, presidenten och finansministern kan givetvis fatta beslut om tillfälliga undantagsåtgärder i nationens intresse, de gjorde samma sak i våras med rysk och iransk olja.
Juridiskt är saken enkel för vita huset, politiskt inte lika så enkelt
Uppenbart inte.
Citera
2026-10-13, 06:09
  #598
Medlem
TELAVIV91s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Uppenbart inte.
Vadå uppenbart inte
Citera
2026-10-13, 06:10
  #599
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TELAVIV91
Vadå uppenbart inte.
Senatens medlemmar anger att Trump bryter mot lagen.

Inte fan sitter en senator och ljuger.
Citera
2026-10-13, 06:28
  #600
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Senatens medlemmar anger att Trump bryter mot lagen.

Inte fan sitter en senator och ljuger.

Njae, sanningen är töjbar i USAs administration. Att Trump inte har svart tunga är märkligt.

Den 3 November lär det bli cirkus i usa, och en ny intressant historia lär börja.

Nu är Trump väldigt pressad politiskt, och tyvärr lär han nog göra några rejäla missar och påhitt fram till midterm. Det mesta han gör verkar ju gå i soporna direkt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in