Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Främst genom att dom inte lyckas.
Vad lyckas de inte med? Framsteg görs hela tiden inom AI och de olika AI-labben lyckas förbättra allt för varje version som släpps, månad för månad. Inget blir direkt sämre, utan tvärtom, konstanta förbättringar hela tiden. Att de inte har fått fram fullt ut AGI än, innebär inte att de inte lyckas; vi har aldrig varit så här nära AGI.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Indirekt bevis. Tidigare innan man gjort mer dedicerade ansträngningar och en LLM skulle spela schack så kunde den spela ok, så länge man följde partier den tränat på. Men när man avvek valde den det minst dåliga svaret från de partier den tränat på. Och det kunde då vara ett helt olagligt drag i det spelade partiet.
Notera nu att LLM'erna hade reglerna för schack intränat.
Men för att bara släppa fram legala drag måste de ju förstå reglerna. Och de gjorde de INTE. Naturligtvis.
Just schack behövs det inte ens "AI" för, utan snarare icke-LLMs som Stockfish (Lichess) och Komodo (chess.com). Icke-LLM schackmotorer har sedan flera år innan AI/ChatGPT släpptes, lyckats totalt överträffa alla de bästa schackspelarna genom tiderna. Antagligen kommer man bara att inkorporera Stockfish eller liknande schackmotorer i AI så småningom. AI är liksom inte bara "språkmodeller", utan schackmotorer räknas också som en form av artificiell intelligens. Och även om det inte händer så kanske ChatGPT får en egenutvecklad schackmotor av något slag, som kan tävla mot Stockfish.
Bara så du förstår: LLM är bara språkmodeller för att fråga och svara på text och tal som vi människor matar dem med. AI och AGI är ett betydligt bredare fält än bara "LLM". Och för schack så är Stockfish redan ASI.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
NN i allmänhet ger output som är en konsekvens av input och vad det är tränat på.
Och det verkar inte spela någon roll hur ofta man förklarar det. DU och andra klarar inte av att ta in informationen.
Eller så är det bara ni som inte fattar att AI handlar inte bara om att lära datorer/mjukvara att förstå språk.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Nya typer av frågor måste besvaras någonstans. Annars kan inte LLM'er svara på de heller. De behöver googla upp svaren eller ha med de i träningsdata
Ja, de behöver analysera ny data som de inte har tränats på, för att ge ett svar. Poängen är att de kan göra det; det handlar inte bara om träningsdata, utan de kan anpassa sig efter nya situationer och frågeställningar som de inte har tränats på. Detta är exakt vad artificial general intelligence, AGI, går ut på: att i nya situationer, tack vare den
generella intelligensen, kunna lösa nya problem, frågeställningar och svårlästa situationer som man inte har någon äldre kunskap eller erfarenhet av att lösa sedan tidigare. Och dagens AI lyckas med detta också. Kanske inte perfekt i dagsläget, men AI klarar av detta idag, och förbättras ständigt över tid. Snart kommer det inte finnas något AI inte klarar av, förutom sånt som inte tillåts av fysikens lagar givetvis.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Det beror helt på hur man definierar AGI.
Är det din nivå så är vi hemma.
Hur definierar du AGI och hur menar du att dagens AI inte uppfyller AGI? Vilka luckor är det som behöver fyllas i innan vi når din spektakulära definition av AGI?
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
I stället för att besvara frågar du mig vad jag tror.
Du medger därmed att det bara handlar om blind tro för dig.
Varför inte bara skriva det då?
Förstår du inte att det är du som är trams-fian.
Men herregud, figure of speech, hört talas om det? Och ja, det handlar om vad du tror, eftersom du inte vet särskilt mycket.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Du talar om att en Robot skall styras av en senare modell. Och de kräver ett halvt H100 rack för att öht starta. Och ska det inte krypa fram får du ha ett H100 rack.
Och det drar enorma mängder kraft. Och kräver rejäl kylning. Och kostar skjortan.
Du kanske kan köpa en robot för 500k. Men sedan får du hala upp några mille för bara HW för att den skall kunna göra mer än att stå upp.
H100 är overkill för en AI robot. Som sagt, mellan 2 till 4 tusen TOPS. Vet du hur mycket en TOPS är, bara en enda TOPS? Som namnet antyder, triljoner operationer PER SEKUND. När beräknade din hjärna så snabbt olika beslut för att köra en bil? Det räcker gott och väl med de 40 TOPS som finns i dagens Copilot-certifierade Windows laptops, eller för den delen NPUs som finns i våra smartphones och inte ens kommer upp i 40 TOPS många av dem. Problemet för AGI idag per dator är inte bristen på TOPS, utan snarare bristen på RAM minne; det är därför som RAM-minnespriserna har ökat otroligt mycket senaste tiden, och varför Micron och SK Hynix har kommit över en triljon i market cap under det senaste året: enorm AI efterfrågan på RAM minne.
Så, det som behövs för AGI i dagsläget är bättre och mer RAM-minne, och bättre optimerad/tränad/skriven mjukvara. Det är bara en tidsfråga innan vi når dit.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Och med det berättar du att du inte tagit emot informationen.
Du förstår inte vad du pratar om.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
0.
Ett är långt ifrån tillräckligt för att ens start upp.
Ett enda H100 kort är långt mer än tillräckligt för en AGI robot. Som sagt, dessa H100 kort (och H200 osv) är inte tänkta för en enda användare som frågar ChatGPT olika frågor, utan varje kort används för extremt många användare.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Nja, bättre teknologi vinner nog. Men man får begripa vad bättre betyder.
Nej, det är inte ofta som bättre teknologi vinner, och oftast är det så att sämre teknologi vinner i regel. För att bättre teknologi ska vinna så måste det vara överväldigande bättre och billigare på alla punkter rent tekniskt för att vinna. Exempel på när det har skett är till exempel övergången från hästar till bilar/motorcyklar. Så mycket bättre måste det vara för att bättre teknologi ska vinna; det måste vara win-win på både det ekonomiska och tekniska, och sedan har vi ju det här med marknadsandelar och program/appar/spel osv som avgör huruvida t.ex. en TV-spelskonsol vinner ett konsolkrig (det handlar sällan om hur bra specs en konsol har, utan oftast bottnar det i bäst/flest/populärast spel som en konsol har; iPhone och Android har vunnit smartphoneskriget inte för att de är de bästa operativsystemen, utan för att de har lyckats cementera kvantiteten och kvaliteten sett till appar).
Det verkliga tekniska övertaget som PowerPC hade över x86, hade varit tillräckligt för att slå ut x86, men i det fallet saboterades allt av ärkekräket Steve Jobs, och galliumarsenid var åtminstone initialt för dyrt/svårt för att tillverka i någon större skala, och grafen (som är långt överlägset galliumarsenid) har liknande svårigheter i framförallt tillverkning (verkligen inte lätt att massproducera grafenprocessorer i skrivande stund) och bandgapet, som är mer eller mindre löst nuförtiden. Tids nog kommer grafen att ersätta kisel, och det kommer bli grafen, inte galliumarsenid, och kort därefter så kommer AI/AGI/ASI att köras på photonics som sagt (fotonikprocessorer kommer att vara totalt revolutionerande när de har mognat). Prestandan som H100 korten ger idag kommer att betraktas som stenåldersteknologi då, och strömförbrukningen kommer att vara minimal, ungefär vad våra smartphones idag slukar (antagligen mindre än så också), när grafen/fotoniks används.
Och det är ju detta som din begränsade hjärna inte klarar av att förstå: strömslukandet som du snackar om, för H100 (som är ungefär som ett vanligt gaminggrafikkort, 350W), detta kanske låter mycket idag för en AGI-robot, men när vi går över till grafen så kommer ett sådant grafikkort med liknande eller rejält bättre prestanda, bara att kräva 10W eller liknande energikrav. Därför och just därför, så kommer AGI-robotorna att skita i hur "jobbigt" det är att framställa grafenprocessorer, och de kommer att sätta igång omgående och tillverka tiotusentals om inte hundratusentals grafenprocessorer och grafengrafikkort, och grafen-NPUs. Med fotonikprocessorer så kommer strömförbrukningen att vara ännu lägre och prestandan kommer att vara fullt tillräcklig för AGI/ASI på typ, 10W.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
GaAs var snabbare. Men dyrare och chippen kunde vara 1% i storlek av de man gjorde med kisel.
Var det nu bättre?
Det var tydligen bara Cray Computer Corporation och Alliant som försökte utveckla galliumarsenid processorer, och medan Cray lyckades så konkade Cray senare. AMD, Intel, IBM osv fortsatte på tried and true silikon.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Nej sa majoriteten och fortsatte med kisel. Och det där hade väldigt mycket med ekonomi att göra.
Och när det kommer till real world economy så är det många tyckare som är helt borta och förstår ingenting.
Självklart har det med ekonomi att göra, nu när människor producerar det. För AGI-robotar så kommer ekonomiska kostnader att vara ganska irrelevant; de kommer att göra jobbet, och de kommer inte att tröttas ut av att sitta och metikulöst framställa grafenprocessorer.
Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Därav att sådana som du hamnar i skvatt galna slutsatser.
Kolla upp grafen istället, och fotonik. Varför tror du att AGI inte skulle kunna perfektera grafen/fotonik? Varför tror du att AGI kommer att nöja sig med att stanna kvar på kisel? Det är ju totalt ologiskt. Självklart så kommer AGI att antingen köra på någon RISC-baserad ISA som t.ex. OpenPOWER, eller uppfinna ett helt unikt RISC-liknande ISA och växla över till grafen/fotonik, uppgradera batterierna från litiumjon till solidstate batterier och senare även natrium/svavel/aluminium batterier, och det kommer att ske fort också. Finns ingen anledning för AGI att sitta och vänta 100 år för sådana uppgraderingar. Då blir det extremt strömsnåla och extremt kraftfulla AGI-robotar. Men även då kommer delusional skojare som du sitta och hävda att det inte är AGI osv.