2026-10-09, 21:16
  #169
Medlem
folkgemenskaps avatar
Det sluttande planet har börjat luta. När statligt sanktionerat våld förvandlas till fredagsunderhållning står vi inte längre framför porten till ett civiliserat samhälle.

Romerska arenor byggdes inte på en dag, och den kollektiva avtrubbningen skedde i små steg. Mekanismen är lika effektiv i dag som under antiken. Genom ständig exponering för extremt våld och dehumanisering av syndabockar flyttas gränserna för vad vi accepterar. När Nidal Hassans avrättning paketeras för offentlig konsumtion är det inte rättvisa vi bevittnar. Det är samma gamla romerska skådespel i modern tappning, där staten legitimerar sin makt genom att göra blod till underhållning och döden till en klickvänlig folkfest.

Om vi låter fascinationen för den ultimata bestraffningen suga oss in, mister vi gradvis förmågan att skilja rättvisa från barbari. Var drar vi gränsen när cirkusen väl har börjat?
Citera
2026-10-09, 21:27
  #170
Medlem
Threadkillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zzzT
Ditt inlägg är ett exempel på någon som inte kan skilja på Islamism och islam. Det förvånar exakt ingen eftersom detta är FB.
Islam är en religion med över 2 miljarder följare , Islamism är den politiska grenen som vill islamisera samhällen.

Det borde ge några tankeställare , då FB-mobben i de här sakerna presenterar sig som en hoper illitterata knäppskallar. Kan ni inte åtminstone anstränga er lite grann att ta hålla isär fundamentala fakta, eller vill ni verkligen bli hånskrattade åt ?

Du är medveten om att det inte är någon liten minoritet av muslimerna bosatta i västvärlden som är islamister (så som du själv just definierat begreppet), utan någonstans mellan en stor minoritet och en stor majoritet beroende på ursprungsland och hur frågan ställts?
Citera
2026-10-09, 21:32
  #171
Medlem
Snapcounts avatar
V.p Vance tänker inte se på spektaklet :

Vicepresident JD Vance reagerar på USA:s försvarsdepartements planer att sända avrättningen av Fort Hood-skytten Nidal Malik Hasan live på internet

"Om det alls livesänds kommer jag inte att titta på det," sa Vance till reportrar ombord på Air Force Two.


Vance, som tidigare har stött dödsstraffet, betonade att Hasan "brutalt mördade" oskyldiga människor 2009. Vicepresidenten uttryckte dock skepsis till om den historiska direktsändningen kommer att äga rum.

"Jag vet inte om det faktiskt kommer att hända. Låt oss se till det," sa Vance.


https://www.msn.com/nb-no/nyheter/other/vance-nekter-%C3%A5-se-livestreamet-henrettelse/ar-AA2dUAXw

Hur är det med Hegseth själv, skall han sitta med popcornen på plats och följa med ?
Citera
2026-10-09, 21:42
  #172
Medlem
Hegamons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AbortRetryIgnore
Vad har man i sig som gör att man vill titta på något sånt? Ingen svensk är anhörig till offren för attentatet på Fort Hood.

Vi hade offentlig avrättningar i Sverige fram till 1877 och det var både i avskräckande syfte och ett populärt folknöje som lockade stora skaror åskådare.

Som den historieintresserade jag är, ska jag självfallet beskåda avrättningen, och det är just faktumet att vi i väst väljer att utföra en offentlig avrättning som definitivt lockar den historiska ådran hos mig. Jag kunde ju inte stå på galgbacken säg 1685 och bevittna en offentlig avrättning under folket jubel.

Däremot kan jag definitivt sitta framför datorskärmen 2026 och kolla livestreamen av denna arkebusering. Kommer flintlåsbössa användas? Slaglåsrevolver? Bär bödeln filthatt, mantel? Det är många frågor som liksom poppar upp.
__________________
Senast redigerad av Hegamon 2026-10-09 kl. 21:57.
Citera
2026-10-09, 21:44
  #173
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rrpiper
1 är fakta mässigt fel då det var en militärdomstol som dömde och militären valt metod. Trumps delaktighet är att ha godkänt det hela. Trump är inte envåldshärskare i USA, långt ifrån. Lite löjeväckande.

2. Är en kritik av dödsstraff i sig men jag trodde du motsatte dig den offentliga, live planerade avrättningen specifikt? Ditt argument är att man inte kan vara helt säker på att inte ett misstag sker som leder till att man avrättar en oskyldig person. Det är väldigt sällsynt även om det finns de som tagit fram felaktig statistik på området. Men i så fall undrar jag om du ställer samma krav i riskbedömningar när straff sätts på våldsbrottslingar? Borde vi alltid döma till livstid då vi inte kan vara säkra på att den som blir frisläppt inte dödar en oskyldig människa? Vilka fler områden skall vi inte bara ha en nollvision utan gå över till 0 tolerans av oönskad död? Eller gäller principen endast dödsstraff? Varför?

Nej Presidenten godkände arkebusering efter Peter "fyllan" Hegseths rekommendationer. Metoden för militära avrättningar var giftspruta* men Trump adm la till flera metoder varav en är arkebusering.

Senast am militären arkebuserade en person var 1945. Senaste de avrättade någon använde de hängning. Manualen för arkebusering har inte uppdaterats om jag förstår rätt. Till ex heter det i manualen fortfarande execution by musketry.

Vad man än tycker om avrättningar, så är det väl inte de mest smartaste att visa det live. Varför?

1 Det kommer överklagas och chansen/risken är att avrättningen förenas eller blir aldrig av

2 Extremt odiplomatiskt. Att personen är en muslim och blir då den första sedan 1936/37 att bli offentligen avrättad. Det riskerar att bli en diplomatisk och en framtida säkerhetsmardröm för USA

Enligt manualen för arkebuseringar inom am militären så ska officeren ge ett nådaskott i huvudet om skyttarna inte lyckas döda den dömde. Om det sker så skulle jag som inte turista som amerikan utan för USA. En offentligt avrättning ökar ju risken för mer våld mot amerikaner. Jag trodde ett av de starkaste argumentet för dödsstraff var avskräckning. Religiösa fanatiker ser döden som en vinst om det sker på grund av någon slags kamp. Så det här riskerar bli det omvända.

*Aldrig använts
Citera
2026-10-09, 21:46
  #174
Medlem
otellos avatar
Jävla U-land. Jag tror detta är början på slutet av USAs storhetstid. Den skada som orsakats av MAGA-sekten går aldrig att reparera.
Citera
2026-10-09, 21:50
  #175
Medlem
Lofns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egna-tankar
Var i evangelierna står det att Jesus dömde folk till döden?

Och var påstod han att det var uppbyggligt att titta på när folk dödades?

Hur kan man kalla sig "kristen" om man går helt emot det som Jesus stod för?

Nu ska väl inte denna tråd spåra ur till kristendomens historia men det finns mängder folk genom historien som varit militanta och kallats sig kristna. Hegseth är inte unik in detta. En mycket kända munk som förespråkade att våld/krig mot otrogna inte var syndigt utan meriterade är Bernard av Clairvaux’s.

Jag tror Hegseth känner sig mycket närmare denna tolkning av kristendomen än den nutida svenska kyrkan.
Citera
2026-10-09, 21:54
  #176
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Det känns ju jävligt kristet, Peter.
What will Jesus do?
Det är väl lite som häxbränningarna på 1600-talet eller hur de håller på i Irah nu för tiden? Trump vill att USA ska bli lite mer som Iran. "If you can't beat them join them!" typ.

Trumpregimen är verkligen en humanitär stormakt när man känner att Epsteinfilerna gör att man måste införa offentliga avrättningar för att medborgarna ska glömma Epstenfilerna.

Trump kan väl kliva in framför kameran efter avrättningen och ställa sig bredvid den arkebuserade för att sno lite av glansen som han gjorde i fotbolls-VM efter finalen?
Citera
2026-10-09, 21:56
  #177
Medlem
Kommer inte att hända. Det ar bara rött kött till MAGA inför valet.
Citera
2026-10-09, 21:56
  #178
Medlem
Masingas avatar
Har de fetischer därborta? Varför måste de visa allmänheten?
Citera
2026-10-09, 21:59
  #179
Medlem
Autokannibalisms avatar
Är exakt tid fastställd och kommer hur kommer man kunna livestreama den i Sverige?
Citera
2026-10-09, 22:01
  #180
Medlem
Lofns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Hur kan man vara starkt emot abort men för dödstraff och kalla sig pro-life? Finns nog ett speciellt ställe i helvetet för Peter, om han nu tror på det.
Är han den kristna motsvarigheten till islamist?

Det där tror jag är en ganska passande beskrivning. Islamismen har nog en hel del gemensamt med den kristendomen jag tror hegseth bekänner sig till. Den är mycket mer våldsbejakande. Det finns ju stora skillnader också såklart!. Men islam är en förgrening från kristendomen så inte så märkligt med överlappande tankegångar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in