Citat:
Ursprungligen postat av
JeffDavis
Jag ser ingen mening med att diskutera med folk som omöjligen kan tänka sig att Israel kan begå krigsbrott över huvudtaget.
Krigsbrott begås i exakt alla krig, inklusive av Ukraina i kriget mot Ryssland. Israel utreder i detta nu flera fall av regelbrott i Gazakriget. Oklart varför du fäster vikt vid Israel och inte Sudan, jemen, Ryssland eller något av alla andra länder som begår mångfalt fler krigsbrott, eller Hamas vars ledning eftersöks av ICC för extermination, dvs samma brott som fick nazisterna till galgen.
Citat:
Men om vi håller oss till trådens ämne - jag tycker det är fullt rimligt att utreda svenskar som stridit utomlands om det kommit fram bevis som tyder på det. Är det nåt du motsätter dig?
Kan inte tänka mig att någon israel som stridit i Gaza bor i Sverige. Det handlar om utvandrade personer. Däremot finns ju hundratusentals personer från muslimska länder som t ex gjort värnplikt i Turkiets folkmordsarme och kanske borde utredas för övergrepp mot kurder. Men antar att No Jews No News gäller till 100 procent för dig.