Citat:
Ursprungligen postat av
pajas357
Därför att vi som för 20 år sedan var 20-30 år nu har blivit 40-50 år.
Helt enkelt så har flashback inte lyckats locka in den yngre generationen i samma omfattning som för 20 år sedan. Helt normalt och något man ser på alla typer av sociala medier att yngre söker sig till nya där deras föräldrar inte finns. Facebook är också ett typiskt exempel då du inte hittar speciellt många under 30 år där.
Precis. Facebook är väl typexemplet på en plattform som gick från att vara cool till att till stor del bestå av äldre tanter med kattbilder på profilen.
Det finns samtidigt en skillnad. Facebook växte explosionsartat ungefär samtidigt som smartphone-revolutionen och kunde rida på den vågen. Flashback Forum har i sin yngsta form funnits sedan maj månad år 2000 och var alltså redan väletablerat långt innan smartphones blev norm. Man har förvisso anpassat sig även där, se admins inlägg:
*klick*
Jag tycker att vissa saker kunde gjorts bättre, men det är småfix. På det stora hela fungerar Flashback bra även från mobil, och jag använder själv forumet primärt från mobilen.
Att Flashback har en skev åldersfördelning är knappast oväntat. Det som sticker ut är snarare hur få yngre som verkar hitta hit.
Konkurrensen ser annorlunda ut idag. Det är egentligen för snävt att jämföra Flashback med andra "sociala medier". Det man konkurrerar om är skärmtid. Youtube, TikTok, Reddit, spel, Discord, streaming och allt annat slåss om samma begränsade antal timmar på dygnet.
En sak tror jag däremot är ganska konstant: där de vuxna etablerar sig försöker ungdomarna hitta någon annanstans att vara. Det är därför jag inte tror att lösningen är att göra några radikala förändringar för att "bli ungdomlig".
Tvärtom tycker jag att Flashback ska bygga vidare på det som redan fungerar. Modernisera där det behövs, men stå fast vid text som det primära sättet att kommunicera i stället för bildspråk och memes. Inför inga poängsystem, achievements eller belöningar för att någon skrivit X antal inlägg eller varit medlem i Y år. De accessgrupper (ex "laidbackstatus") som redan finns räcker gott.
Bygg alltså vidare på samma stabila grund utan att börja springa efter varje ny trend och samtidigt förstöra det som får befintliga användaren att återvända.
Sedan finns en annan del som jag tycker ofta glöms bort: gemenskapen.
Vissa forumdelar är idag närmast döda. Förr uppstod sammanslutningar på Flashback som organiserade sig via Flashback och sedan faktiskt träffades eller gjorde saker utanför forumet. När den typen av organisering motarbetades slog det enligt min erfarenhet ganska hårt mot en del av den community som fanns.
Det går inte att administrera fram den gemenskapen igen. Den måste användarna själva skapa. Men Flashback kan åtminstone låta bli att sätta käppar i hjulen för dem som försöker. Vilket jag tror man äntligen har förstått.
Ett konkret förslag på rak arm är att återinföra [php]-taggen igen. Och förhoppningsvis med lite
finare färger *klick* 
. Men vi får se om den återvänder. Taggen var väldigt bra på att göra långa kodstycken läsbara. Och den är lite av en förutsättning för att effektivt kunna diskutera kod på forumet på ett pedagogiskt sätt, snarare än att sköta någon dubbelkommunikation via ex GitHub.