2026-10-06, 16:49
  #145
Medlem
Fantens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ancistrus
Ja, det är möjligt att jag är alltför optimistisk?

Ser man på första gången Flashback mättes i Svenskarna och internet (år 2018) var det klart färre bland de som var mellan 16 och 25 (dvs födda mellan 93 och 02) som hängde här jämfört med de som var ett, två eller tre decennier äldre än dem. Men idag är det lika vanligt att 90-talister hänger här som 70- och 80-talister. Så de hittade uppenbarligen hit ändå tillslut även om det tog några år.

Dock var det inte lika få 90-talister här då som det är 00-talister här idag, så det är ju möjligt att det skett en attitydförändring sedan dess? Men jag tror åtminstone en del av dem kommer hitta hit när de blir lite äldre. Men vi får väl se.

(https://svenskarnaochinternet.se/app/uploads/2023/11/svenskarna-och-internet-2018.pdf sid 56 om du vill kolla.)

Men på lång sikt, typ 30 år, är jag tveksam till om Flashback öht ens kommer finnas kvar. Jämför man hur internet såg ut för 30 år sedan med hur det ser ut idag finns inte många likheter och de sidor och företag som var stora då är i de flesta fall borta idag. Så det är kanske en utveckling som kommer fortgå? Nätet kommer kanske helt tagits över av AI så vi människor tröttnar och lämnar, eller håller oss i slutna interna grupper med andra vi känner irl?

Vi får väl se.
Jag pratade dock om aktivitetsnivån på forumet, inte åldern på dess användare.
Citera
2026-10-06, 16:49
  #146
Medlem
Pancevs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saltkatt
I hela Sverige? I Rosengård? På flyktingförläggningarna? Hos samerna? I moskéerna? Eller är du möjligen lite selektiv med vad du räknar som "hela" Sverige?

Om FB vore bias-fritt skulle kanske den här FB-omröstningen påminna lite mer om riksgenomsnittet. Här skrapar SD/AfS/M och Medborgerlig Samling ihop mer än 50% av rösterna. Inte direkt verkligheten:
(FB) Vilket parti kommer du att rösta på i riksdagsvalet 2026?
Men hur många av de som hänger här tror du röstar i den pollen?

Jag tror absolut att samer, i moskeer, i Rosengård etc har ungefär samma tugg som här men i mosken riktat mot andra än just muslimer. Byt ut ordet muslim mot otroende eller i vissa muslimska grupper kan du byta ordet till "neger".

Hela världen är främlingsfientliga mot de som inkräktar på deras territorium.

HBTQ världen är oerhört exkluderande inom många grupper.
Citera
2026-10-06, 16:51
  #147
Medlem
Carl-Ann von ss avatar
Inget nytt. Jag började hänga här runt millennieskiftet när jag var tonåring. På den tiden vad Flashback underground. Det var intressant och spännande att Flashback exempelvis skrev ut namnen på sexualbrottslingar vilket vanliga tidningar var mycket noga med att dölja.

Något år sedan snackade jag med några 18-åriga svenskar med burmesiskt och bergsturkiskt ursprung. Dom sa att dom inte visste vad Flashback är för något. Jag sa att dom får kolla upp om dom vill. Dom började läsa på Flashback på mobilen.

Hon såg ganska upprörd ut efter en stunds läsning och sa att "oh my god vad rasistiska dom är". Killen tog det väl mer med ro och flinade mest. Jag sa ungefär att: "Ja jag vet det är mycket rasistiskt skit på Flashback men också mycket intressant" - Han sa att dom i deras generation inte vet så mycket. Hon sa att deras generation är den sista som lekte utomhus.
Citera
2026-10-06, 17:05
  #148
Moderator
Ancistruss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohanSverkersson
Du har inte tänkt på att ert överdrivna censurerande på forumet skrämmer bort unga människor som är vana vid det mer yttrandefrihetsvänliga X och Youtube?

Nej.

Och det bevisar ju ditt inlägg om inte annat. Trots allt ditt gnäll i varenda tråd om att Flashback är sämst och alla moderatorer dumma i huvudet så fortsätter du ju posta här (i synnerhet i de forum och trådar flest moddar postar i). Så tydligen stämmer det inte, då hade du ju inte varit här utan på någon av alla de platser du hävdar är så mycket bättre.

Så nä, det beror nog på att de yngsta föredrar bilder och videor före text.
Citera
2026-10-06, 17:24
  #149
Moderator
Ancistruss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fanten
Jag pratade dock om aktivitetsnivån på forumet, inte åldern på dess användare.

Okej, då missförstod jag dig, beklagar.

Vet faktiskt inte hur aktivitetsnivån har förändrats. Jag har uppfattat att vissa forum har ökat kraftigt medan andra minskat kraftigt. Men det totala vet jag tyvärr inte.
Citera
2026-10-06, 17:24
  #150
Moderator
Kraftkarls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MaximalOtur
Man kan använda Flashback utan att vara registrerad medlem. Många går in och läser så fort det har skett något, typ en skjutning eller allvarlig olycka.

Intresset för underforumet Aktuella brott och kriminalfall på Flashback är enormt stort i Sverige. Så pass att Flashback har blivit en av de absolut vanligaste troperna i modern svensk krim - söksträngen ”[Namn] + Flashback” eller ”[Brottsplats/Händelse] + Flashback.

Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
På flashback är man för att få känna sig lite ung 🙂

Ungdomlighet handlar om livshållning inte födelseår.
Citera
2026-10-06, 17:38
  #151
Moderator
Ancistruss avatar
Flashback --> Flashback i Media
/Moderator
Citera
2026-10-06, 17:41
  #152
Medlem
InnesIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fanten
Att du bara känner män som erkänner det påverkar inte antalet kvinnor som faktiskt skriver här. Jag känner helt säkert fler än 10 kvinnor, som jag skulle kunna höra av mig direkt till, som jag har träffat här. Fan, Sveriges Radio har gjort ett inslag om en kvinna som hänger på Flashback: https://www.sverigesradio.se/avsnitt/858983

Visst, en svala gör ingen sommar men min poäng är att den jag skrev i första meningen - bara för att du inte känner några kvinnor som skriver här så betyder inte det att dom inte finns här.

Fan, en av dom mest aktiva skribenterna är kvinna.

Nu påstod jag iofs aldrig att ingen kvinna skrev här bara för att jag inte kände någon. Däremot är det tydligt att det är en mansdominans samt att jag tror att kvinnor mindre gärna även vill erkänna att de skriver och/eller läser här. Det tycker jag mig kunna utläsa att kvinnor ofta nästan "erkänner" att de läser Flashback som om det vore lite skamligt något män inte tycker. Men det är som sagt anekdotiskt.
Citera
2026-10-06, 17:41
  #153
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohanSverkersson
Varför är då tonen hård på X och youtube? Där kan man också vara anonym. Tror du att flashback är den enda plattformen i världen där man får vara hård?
På X är den ganska tuff. Youtube finner jag mer respektfull. Gissar att modereringen spelar en ganska stor roll. På Flashback hålls den på en bra nivå, jag ger generellt bra betyg till modsen.

Jag har sett värre, t ex Zero Hedge är en cesspit.
Citera
2026-10-06, 17:45
  #154
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohanSverkersson


Hur blev flashback ett gubb/tantforum? Det var väl inte så för 20 år sedan? Och vad beror det på?

Det är bara permanent ensamma boomers som pallar hänga i en miljö där stamtänkande misogyna flaggviftare tar över varje diskussionsämne.
Citera
2026-10-06, 18:04
  #155
Medlem
Mr.RedHats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MP2026
Och när identifierings-kravet kommer blir det väldigt tyst här ......
Ser inga skäl till att det skulle finnas ett identifieringskrav på Flashback med de lagförslag som diskuterats. Men vi får se. Finns inget skarpt förslag ännu som går att ta ställning till. Bara spekulationer.
Citera
2026-10-06, 18:56
  #156
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohanSverkersson
Hur blev flashback ett gubb/tantforum? Det var väl inte så för 20 år sedan? Och vad beror det på?

Därför att vi som för 20 år sedan var 20-30 år nu har blivit 40-50 år.

Helt enkelt så har flashback inte lyckats locka in den yngre generationen i samma omfattning som för 20 år sedan. Helt normalt och något man ser på alla typer av sociala medier att yngre söker sig till nya där deras föräldrar inte finns. Facebook är också ett typiskt exempel då du inte hittar speciellt många under 30 år där.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in