2026-10-06, 09:09
  #13
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av bjornhagberg
Frilagts journalister Berit och Jonathan Önell fortsätter att granska misstänkt maktmissbruk och brister i rättssäkerheten inom socialtjänsten i Hässleholm.

Den senaste artikeln handlar om ett par vars dotter omhändertogs enligt LVU. Enligt granskningen anklagades föräldrarna för att förfalska barnets sjukdomssymtom, trots att medicinsk expertis bekräftat hennes sjukdom.

Efter ungefär ett års kamp upphörde LVU-vården och dottern fick flytta hem. Familjen beskriver omfattande konsekvenser för barnets skolgång, hälsa och familjens ekonomi. Föräldrarna stämmer nu kommunen på 22,5 miljoner kronor. Frilagt kommer att följa processen.

Socialförvaltningen har enligt artikeln inte erkänt att de tidigare bedömningarna varit felaktiga eller tydligt förklarat varför slutsatserna förändrats.

Socialnämndens ordförande Lena Nilsson beter sig som en korrupt sosse-pamp och gör sig otillgänglig för att svara på frågor.

I somras granskade Frilagt ett annat ärende i samma kommun. Där beskrevs hur en namngiven enhetschef lämnat missvisande uppgifter om en nära vän till mammans anställning på socialkontoret(potentiellt försök att dölja jävsförhållande) och överdrivit en handläggares erfarenhet. Granskningen visade att utredningen var fullständigt partisk. Pappan blev anklagad för integritetskränkning för att han spelat in när han själv blev slagen. Barnen hade även berättat att Mamman slagit dom. Ändå var det Pappan som förlorade barnen.

I en uppföljande artikel visar det sig att enhetschefen fortsätter lämna missvisande uppgifter till både frilagt och Pappan.

Frågor att diskutera:

• Är det acceptabelt att socialtjänsten bygger ingripande beslut på egna medicinska slutsatser som går emot specialistläkares bedömningar?

• Bör kommunen låta en oberoende granskare undersöka handläggningen och hur familjen påverkats?

• Om fel konstateras, bör kommunen då be barnet och föräldrarna om ursäkt och ta ansvar för konsekvenserna?

Frilagts senaste granskning:
https://www.frilagt.se/2026/10/05/socialen-gav-upp-grundlosa-anklagelser-deras-dotter-fick-flytta-hem/

Granskningen från juli:
https://www.frilagt.se/2026/07/08/socialen-skyddsplacerade-barn-med-mamma-som-slagit-dem-misstankliggor-pappa/

Uppföljande artikel:
https://www.frilagt.se/2026/09/30/de-vill-utmana-en-socialtjanst-som-inte-klarar-av-att-backa/

Tidigare diskussion:
(FB) Pappa spelade in när han själv blev slagen - förlorar vårdnaden i tingsrätten

Alltid Socialdemokrater. Samma i Örebro. Rösta BORT det här vidriga partiet som förstör barns liv och slår sönder familjer!
Under hela 1900-talet steriliserade de folk, placerade meningsmotståndare på institutioner, etnomördade samer och romer. Nu fortsätter de i Örebro och Hässleholm med att förstöra människor för generationer framåt, det mest vidriga man kan göra mot andra.
Precis som i Örebro vägrar även denna Sosse-pamp ta ansvar för vad hon utsatt detta barn och dess föräldrar för. Livslånga trauman som kommer överföras i generationer nu.
RÖSTA INTE PÅ SOCIALDEMOKRATERNA! Speciellt inte i kommun- och regionval!
Citera
2026-10-06, 09:12
  #14
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av StoreSvarte
När man bara har en massa kvinnor på en arbetsplats så får man en toxisk korrupt miljö. Socialtjänsten är ett bra exempel. Och kvinnor kan såklart inte erkänna att dom har haft fel i sina känsomässiga beslut så det kommer aldrig att ske.

Det som skett är vidrigt men familjen kommer nog aldrig får upprättelse. Alla vidriga batikhäxor som tagit besluten kommer få jobba kvar och orsaka mer lidande för andra människor.

Det finns vettiga kvinnor men vi är alltid i minoritet och fryses ut ur dessa sällskap, redan under utbildningarna till dessa yrken.
Kvinnliga civilingenjörer beter sig inte såhär, det handlar specifikt om jobb på myndigheter och till viss del skola och vård. Jobb där man inte behöver intelligens utan kan bygga hela karriär på kompiskorruption, utfrysning, mobbning och sadism.
Citera
2026-10-06, 09:17
  #15
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av LKKINGEN
Men nu är du ute och cyklar, du vet väl att männen alltid har fel.

Därav får kvinnor det som dom vill när allt dras till sin spets.
Tror det är dags att börja kämpa för jämlikhet på riktigt och kvotera in män på många platser och lägga ner HR avdelningar.

Absolut, lägg ner HR-avdelningar. De fungerar som ett vapen för ledningen att göra sig av med visselblåsare och utsatta. Tror dock inte det hjälpt ett skit inom socialtjänsten, av den enkla anledningen att män som dras till dessa kvinnodominerade yrken gör det av en anledning; de har ingen talang för yrken där det krävs intelligens utan är precis likadana; klarar sig livet genom att bygga pakter och intrigera.
Män som sökt sig till kvinnodominerade arbetsplatser är faktiskt de största Krösa-Majorna i rummet. De snackar mest skit, får "tupp-status" och knyter alla mobbare till sig osv.
Det blir inte ett dugg bättre med 50/50. Det är fel typ av människor helt enkelt och det sitter i väggarna.
Citera
2026-10-06, 09:35
  #16
Medlem
bjornhagbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LoveInAColdClimate
Det finns vettiga kvinnor men vi är alltid i minoritet och fryses ut ur dessa sällskap, redan under utbildningarna till dessa yrken.
Kvinnliga civilingenjörer beter sig inte såhär, det handlar specifikt om jobb på myndigheter och till viss del skola och vård. Jobb där man inte behöver intelligens utan kan bygga hela karriär på kompiskorruption, utfrysning, mobbning och sadism.

Det verkar ligga mycket i det du säger, det är en utfrysningskultur på socialtjänster som är kvinnodominerat. De duktiga seriösa handläggarna har inte en chans i en kommun som
Hässleholm.
Citera
2026-10-06, 09:36
  #17
Medlem
bjornhagbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LKKINGEN
Varför ska det bes om ursäkt? Vad förändrar det? Behövs det formellt att kommunen erkänner fel och därmed kan göras skadeståndsskyldig?
Ursäkten i sig är helt tom, skadan är skedd för de inblandade och blir knappast reparerad pga av att någon kommunalarbetaren/politiker säger några ord.

Precis och det är det som de bedrägliga människorna känner till , erkänn fel och det blir skadestånd. Låt hellre familjer lida.
Citera
2026-10-06, 09:56
  #18
Medlem
Berit85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nyasalladsbladet
Jag håller med. Alla har inte förutsättningarna ens från början att klara av det här. Att förstå, ta reda på hur det fungerar och vilka rättigheter man har.

Lägger man sen till att man kan vara väldigt påverkad av det som händer, beroende på omfattningen, så blir det ännu svårare. Ibland handlar det också om språket eller kulturskillnader. Det är många bottnar i det här.

Hur lång tid man sen har på sig att komplettera är lite upp till rätten. Det finns ingen ny bestämd tid
som gäller för alla. Man kan efter ett tag få en deadline för när kompletteringen ska vara inne och behöver man mer tid får man fråga om det.

Tyvärr fungerar det ofta mer som att myndigheterna inte jobbar för folket utan för att skydda sitt eget, så att säga. Då blir det som två lag i en lång match, när det egentligen inte borde vara så.

Helt klart.

Mångbottnat och svårnavigerat.

För många är det lättare att sälja sex eller plocka pantburkar.
Citera
2026-10-06, 09:59
  #19
Medlem
Tomtekukars avatar
Det här är större och allvarligare än några ”batikhäxor”. Vi har byggt ett system där bekvämlighet, intern lojalitet och bias ofta väger tyngre än fakta. Överklaga är standardsvaret. Det länkas friskt till besvärssidor i myndighetsbesluten. Fuck you very much. Den enskilde, samtidigt som befolkningens kognitiva motståndskraft knappast förbättras av TikTok och reality-TV, ska alltså själv slåss mot ett alltmer självsäkert maskineri. Maskineriet håller förstås varandra om ryggen.

Och jävet? Sverige har en märkligt bekväm definition av korruption. Bruna kuvert med tusenlappar räknas. Nätverk, klaner, gentjänster och kontrakt för hundratals miljoner utan verklig konkurrens är bara ”kontakter” och ”förvaltning”. Från statsministern ner till kommunpampen.

Inom statsförvaltningen, särskilt socialtjänsten, tillkommer en gynocentrism som blivit så normaliserad att ”barnets bästa” ofta får en påfallande likhet med mammans perspektiv, medan pappan blir standardproblemet som ska hanteras. Det första är förstås en slump. Det andra behöver ingen längre förklara.

Och det riktigt geniala är att ingen inom stat och kommun behöver känna sig korrupt, partisk eller maktfullkomlig. Alla gör ju bara sitt jobb. "Vi" är ju de goda.

Till och med ”Uppdrag granskning” fungerar som systemets ventil. Någon avslöjas, någon kind rodnar, ett beklagande framförs och sedan går alla tillbaka till jobbet. Någon verklig konsekvens? Nope. Det vore nästan revolutionärt.

Så, kära valboskap: det blir enklare om ”vi” bestämmer. Du får gärna överklaga. Det är bara samma ”vi” som bedömer oss själva. Och ”vi” friar oss själva, eftersom ”vi” är de goda. Och de goda har rätt.

Seså. Ställ in dig i ledet. Nästa.
Citera
2026-10-06, 11:05
  #20
Medlem
bjornhagbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tomtekukar
Det här är större och allvarligare än några ”batikhäxor”. Vi har byggt ett system där bekvämlighet, intern lojalitet och bias ofta väger tyngre än fakta. Överklaga är standardsvaret. Det länkas friskt till besvärssidor i myndighetsbesluten. Fuck you very much. Den enskilde, samtidigt som befolkningens kognitiva motståndskraft knappast förbättras av TikTok och reality-TV, ska alltså själv slåss mot ett alltmer självsäkert maskineri. Maskineriet håller förstås varandra om ryggen.

Och jävet? Sverige har en märkligt bekväm definition av korruption. Bruna kuvert med tusenlappar räknas. Nätverk, klaner, gentjänster och kontrakt för hundratals miljoner utan verklig konkurrens är bara ”kontakter” och ”förvaltning”. Från statsministern ner till kommunpampen.

Inom statsförvaltningen, särskilt socialtjänsten, tillkommer en gynocentrism som blivit så normaliserad att ”barnets bästa” ofta får en påfallande likhet med mammans perspektiv, medan pappan blir standardproblemet som ska hanteras. Det första är förstås en slump. Det andra behöver ingen längre förklara.

Och det riktigt geniala är att ingen inom stat och kommun behöver känna sig korrupt, partisk eller maktfullkomlig. Alla gör ju bara sitt jobb. "Vi" är ju de goda.

Till och med ”Uppdrag granskning” fungerar som systemets ventil. Någon avslöjas, någon kind rodnar, ett beklagande framförs och sedan går alla tillbaka till jobbet. Någon verklig konsekvens? Nope. Det vore nästan revolutionärt.

Så, kära valboskap: det blir enklare om ”vi” bestämmer. Du får gärna överklaga. Det är bara samma ”vi” som bedömer oss själva. Och ”vi” friar oss själva, eftersom ”vi” är de goda. Och de goda har rätt.

Seså. Ställ in dig i ledet. Nästa.

Det var en ovanligt tydlig sammanfattning av "mjuk" korruption. Det är ju kanske någonstans det vi håller på med i Sverige. I u-länder är det mer tydligt en 500 hundring under bordet.

Här har vi socialtjänster som ödelägger människors liv , och hänvisar till tandlösa tillsynsmyndigheter. Stämning som denna familjen vågat sig på kommer troligen sluta med att de får betala rättegångskostnader för kommunens jurist trots att socialtjänsten uppenbarligen felat.

Med tanke på alla fall inom socialtjänster som kommit till ytan under senaste 2 åren är det inte uppenbart att vi lider ett enormt samhällsproblem. Hur ska människor kunna lita på en myndighet samt politiker som försöker lägga locket på när det går helt åt h?
Citera
2026-10-06, 11:14
  #21
Medlem
bjornhagbergs avatar
Intressant ,

Det verkar som att vissa kommuner verkligen sticker ut medans andra kommuner har enstaka tjänstemän som är korrupt.

Hässleholm verkar ha en hel kedja av tjänstemän och chefer som mer eller mindre beter sig
som en maffia. Vilket tycks stödjas av politikerna.

Hur var det som utbildad socionom att möta handläggarna där ? Vad fick du för känsla?



Citat:
Ursprungligen postat av Berit85
Du har rätt. Jag kan bekräfta att Hässleholms socialtjänst bryter mot lagen. Att erkänna att man har fel finns inte på kartan, och det gäller även socialtjänsten i andra kommuner.

De är rätt flagranta i sin "vanemässiga brottslighet" eftersom de, då jag har påpekat att de systematiskt bryter mot lagen, plötsligt ändrade sig och började följa den - i just mitt fall. Inte så att de bad om ursäkt, utan när jag satte hårt mot hårt och drog fram gamla rättsfall bestämde de sig helt plötsligt för att följa lagen. Detta var ett antal år sedan, jag bor inte kvar i kommunen längre, men jag har kontakt med människor som fortfarande bor där och som bekräftar min bild av en mer eller mindre organiserad brottslighet som förekommer på deras kontor.

Inte brottslighet i så motto att man handlar med vapen och droger - utan brottslighet i så måtto att man medvetet bryter mot en massa lagar, och till klienter som har invändningar mot detta säger man: "Är du missnöjd med vårt beslut så får du överklaga till Förvaltningsrätten." Detta är ett oerhört smart tillvägagågssätt, eftersom de flesta som har med socialtjänsten att göra inte orkar driva några rättssprocesser.

Dessutom är fönstret för överklagande ganska kort, jag vill minnas att det ligger på 14 dagar, så det gäller att man då är "på topp" under dessa två veckor så att man orkar skriva ihop sin lilla överklagan. Man ska också klara den mentala påfrestningen att driva en rättsprocess gentemot en myndighet som man är beroende av för sitt eget väl och ve, vilket få gör i praktiken.
Citera
2026-10-06, 11:20
  #22
Medlem
bjornhagbergs avatar
Det verkar onekligen som att de ställer till en hel del bekymmer i detta avlånga land.


Citat:
Ursprungligen postat av LoveInAColdClimate
Alltid Socialdemokrater. Samma i Örebro. Rösta BORT det här vidriga partiet som förstör barns liv och slår sönder familjer!
Under hela 1900-talet steriliserade de folk, placerade meningsmotståndare på institutioner, etnomördade samer och romer. Nu fortsätter de i Örebro och Hässleholm med att förstöra människor för generationer framåt, det mest vidriga man kan göra mot andra.
Precis som i Örebro vägrar även denna Sosse-pamp ta ansvar för vad hon utsatt detta barn och dess föräldrar för. Livslånga trauman som kommer överföras i generationer nu.
RÖSTA INTE PÅ SOCIALDEMOKRATERNA! Speciellt inte i kommun- och regionval!
Citera
2026-10-06, 12:24
  #23
Medlem
Berit85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bjornhagberg
Intressant ,

Det verkar som att vissa kommuner verkligen sticker ut medans andra kommuner har enstaka tjänstemän som är korrupt.

Hässleholm verkar ha en hel kedja av tjänstemän och chefer som mer eller mindre beter sig
som en maffia. Vilket tycks stödjas av politikerna.


Hur var det som utbildad socionom att möta handläggarna där ? Vad fick du för känsla?

Det är korrekt.

Jag vill inte påstå att jag fick någon speciell "känsla" av de 4-5 personer jag mötte där. Men det jag noterade var relativt kompetenta och vettiga tjänstemän som ville göra rätt. De var helt klart kompetenta.

Min gissning är att problemet ligger på mellanchefsnivå, eller högre. Jag tror att någon har bestämt att man ska bryta mot lagen systematiskt, och att de medarbetare som väljer att följa lagen kan få det hett om öronen.

En sak som jag noterade var en socialsekreterare som skulle fatta beslut i mitt ärende. Hon gav mig en hög med papper, såg mig djupt i ögonen (som att hon verkligen ville förmedla något) och sa med eftertryck:

"Om du inte är nöjd med beslutet är det viktigt att du överklagar." (Hon uttalade ordet öv-er-kla-gar, med betoning på varje stavelse)

Som om hon ville att jag skulle överklaga!!! Som om det var min enda chans att få rätt i ett ruttet system.

Jag orkade givetvis inte överklaga, men fick senare rätt genom att skriva X antal arga mail till chefen och hota med att även kontakta hennes chef. Det var en soppa utan dess like som satte sina spår hos mig - inte för att jag blev förvånad över att en svensk myndighet var korrupt, utan för att det hela var så jobbigt.
__________________
Senast redigerad av Berit85 2026-10-06 kl. 12:31.
Citera
2026-10-06, 12:41
  #24
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bjornhagberg
Är det acceptabelt att socialtjänsten bygger ingripande beslut på egna medicinska slutsatser som går emot specialistläkares bedömningar?

Beror på omständigheterna. Att man lyckats få en läkare att intyga något betyder att man har ett frikort.

Nu varken har eller tänker jag läsa om det här specifika fallet. Men jag vill ändå uttrycka att den här typen av reportage ska man generellt vara ganska försiktig med. De tenderar att vara oerhört vinklade, utelämna centrala fakta och visa noll hänsyn till faktumet att det är svåra bedömningar som ska göras.

Med det sagt låter jag er andra till att låtsas som att ni kan sånt här bättre än socialtjänsten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in