Citat:
Ursprungligen postat av
Addhoc
Jag tycker experten poängterade det väl när han satte fingret på Belindas sätt att uttrycka sig. Hon sa vid ett par tillfällen att det var lågstadienivå när de andra deltagarna pratade om sex.
Han poängterade att han köpte att hon inte ville diskutera sexlivet offentligt, men han köpte inte att hon ansåg de andra deltagarna vara på lågstadienivå. Det tyckte han antydde att hon ansåg sig mer/bättre än de andra och det vände han sig emot.
Och jag får lov att hålla med i det. Man kan undra vad hon hade för tillvaro i lågstadiet? Jag för egen del pratade aldrig sex i den åldern och kan inte minnas att någon annan gjorde det heller. Det är liksom en ”vuxengrej” skulle jag säga.
Liknelsen ”lågstadiet” handlade alltså inte om sexpratet - utan om nivån på samtalet i allmänhet (och att sex är det som det ska tisslas och tasslas om).
Jag kan absolut förstå att man har synen på Max och Belindas uppträdande som litet överlägset och att det blir motvalls i sammanhanget.
MEN att terapeuten så känslomässigt reagerar mot dem, blottlägger hans och produktionens bias i synen på relationer/manligt och kvinnligt/sex.
Istället för att lyfta fler perspektiv - så blir reaktionen orimligt konfrontativ. Typ som att Max, Belinda, Urban osv ifrågasätter deras världsbild och det blir ett hot - att man då inte kan resonera, utan hamnar i direkt konflikt.
Det är obehagligt när verkligheten potentiellt är någonting annat än vad man teoretiskt-ideologiskt skolad i.
Typ: Du är fascist och misogyn om du inte använder vibrator i ditt sexliv. Om du som lever efter detta dessutom är kvinna - då är du kuvad och förslavad.