2026-10-04, 17:05
  #3277
Medlem
Detta får anses som skvaller: Enligt en person som skriver i facebookgruppen Vi som vill diskutera Gift vid första ögonkastet, så har Cissi Wallin skrivit att Urban har en manlig vän i produktionen och att det var denne som castade honom till programmet.

Om det stämmer så kan man fråga sig vad syftet är att ge en person som Urban så stort utrymme?
Citera
2026-10-04, 17:24
  #3278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Treschow
Jag avskyr redan Jennie Cederlund och Fredrik Brännlund.

Jag har redan en ganska välutvecklad aversion mot vuxna människor som på fullt allvar ägnar sig åt spiritualitet, energier, universums vibrationer, kristaller, chakran och annat hittepå som borde ha sorterats bort någon gång mellan barndomens fantasier och vuxenlivets ansvar.

Det är något särskilt fascinerande med människor som har tillgång till internet, utbildning, vetenskap och årtionden av samlad mänsklig kunskap – och ändå väljer att förklara tillvaron med ”energier”. Som om verkligheten vore en dåligt skriven självhjälpsbok och fysikens lagar bara är förslag.

”Jag känner av en energi.” Ja. Det brukar kallas känsla. Ibland intuition. Ibland önsketänkande. Och i betydligt fler fall än vad som är bekvämt att erkänna: ren och skär okunskap.

Sedan kommer kvacksalveriet, förstås. Någon har utbildat sig i en helgkurs till certifierad energiterapeut och börjar därefter tala med gravallvarlig min om att kroppen behöver ”balanseras”. Plötsligt är migrän inte migrän, ångest inte ångest och cancer inte cancer – nej, det är blockeringar, obalanser och negativa vibrationer som behöver rensas bort. Vetenskapen har uppenbarligen bara varit ett olyckligt sidospår.

Och märkligt nog kostar det alltid pengar att få tillgång till denna fantastiska kunskap.

Det är kanske det mest imponerande med hela cirkusen: hur lätt vuxna människor kan förvandlas till kunder i en marknad där produkten är tröst, förpackningen är mystik och bruksanvisningen består av ord som låter djupa men inte betyder någonting.

”Universum försöker säga dig något.” Nej. Universum har inte skickat ett personligt pressmeddelande till dig för att du såg tre fjärilar på samma dag.

Det är inte andlighet jag finner provocerande i sig. Människor får tro på precis vad de vill. Det är anspråket på att personliga känslor, anekdoter och obevisbara påståenden plötsligt skulle väga tyngre än verifierbar kunskap som får mig att tappa tålamodet.

Det finns något nästan rörande i människans behov av att göra världen magisk. Synd bara att vissa vägrar nöja sig med att den faktiskt är fascinerande utan att man behöver hitta på saker.

Så nej tack till energier som ingen kan mäta, frekvenser som ingen kan definiera, gurus som vet allt och kvacksalvare som säljer vatten med självförtroende. Ge mig hellre den tråkiga verkligheten: det vi faktiskt vet, det vi inte vet och det mycket intellektuellt hederliga ”jag har ingen aning”.

Det är trots allt betydligt mer vuxet än att stå med en kristall i handen och fakturera universum för konsulttiden.
Words!
Citera
2026-10-04, 17:25
  #3279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blondpion
Opersonligt, vrf inte bara säga min fru eller Olivia?

Han sa även "min kvinna" som en generell term innan de var gifta. När han beskrev sin "ideal"-kvinna, typ. Jag tycker det är fint. Att "min kvinna", "min man", "mina barn", "mina vänner", "mina föräldrar", "mina kollegor" osv. låter fint. Inte opersonligt.
Citera
2026-10-04, 17:47
  #3280
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Realdoll00
Ja, hon gick över gränsen och tack och lov att Felix dämpade henne. Att hon nu inte kan "landa" i det tyder på att hon är van vid att få uttrycka sig lite som hon vill och förväntas FÅ det.

Jag sympatiserar inte med Max och Belinda åsiktsmässigt men jag reagerar på att pendeln slår över och gör dom "fel". I Updejt blev det också tydligt; ser de ner på allt prat om s*x så får de väl göra det!!
Yasmin gjorde att även Felix säkert kände sig obekväm och det kunde hon väl tagit hänsyn till. Annars är jag för att diskutera och vara öppen men man får välja sina tillfällen.
Citera
2026-10-04, 17:47
  #3281
Medlem
Nu har jag kollat på Update. Ja, det var ju ren och skär mobbning mot Belinda. Hon höll emot starkt mot de uppenbart illvilliga pikningar och frågor hon fick ta emot. Så otroligt vidrigt att se leg psykoterapeut Tobias Sahlin delta i mobbningen också, han var inte det minsta professionell och jag förstår att Belinda och Max inte ville öppna sig för honom.
Citera
2026-10-04, 18:00
  #3282
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spider-Girl
Säga vad man vill om Belinda, men den kollektiva mobbningen av henne i Updejt var inte heller okej, hon satt där en mot tre och blev så jävla hånad.

Den där beta-cucken till psykolog. Vilken djävla white knight loser. Det bästa var när Max konstaterade vilka mega losers dessa så kallade psykologer är. Snacka om att gjort alla fel i livet. Man ser på Tobias små elaka vidriga ögon att han hade varit toknasse om året varit 1940 och rätt i tiden då.
__________________
Senast redigerad av lucaferr 2026-10-04 kl. 18:26.
Citera
2026-10-04, 18:07
  #3283
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rabarberslampa
Har du sett den australiensiska versionen av GVFÖ XL? Där är paren otrogna mot varandra, med varandra, hejvilt och grälar öppet vid middagscermonierna. Den svenska versionen av programmet är motsvarigheten till tramadol i jämförelse.
Nej och jag skulle inte orka se massa gräl. Jag gillar när de är sams och kärleken flödar.
Verkar hemskt ouppfostrat att gräla inför andra deltagare.
Citera
2026-10-04, 18:28
  #3284
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av picapican
Hur mycket fillers har tanta-bruden tryckt in i läpparna? Sjukt skum människa. Rasmus verkar härlig.
En New Agare är det absolut sista jag skulle tända på. Hon verkar inte så kul heller.
Citera
2026-10-04, 18:31
  #3285
Medlem
n0stalgis avatar
Max pratar om pyramiderna.PEAK
Citera
2026-10-04, 19:06
  #3286
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av picapican
Hur mycket fillers har tanta-bruden tryckt in i läpparna? Sjukt skum människa. Rasmus verkar härlig.

Ja de som väljer ut deltagarna måste ju jublat när det dök upp en nästan 40 år gammal bimbo med septumring OCH dessutom 1 dl Botox i läpparna.
Två avslöjande attribut för svår psykisk störning.
Bäddat för konflikter = dvs lyckad missmatch i deras värld = ännu högre tittarsiffror
Citera
2026-10-04, 19:09
  #3287
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av spruttis
Alltså kopplingen spiritualitet och samtidigt trycka läpparna fulla med botox matchar ju inte riktigt.

Det Jasmin störde sig på är att Felix inte stod upp för henne, eftersom han känner sig underlägsen Max och inte vill han blir arg.

Har lite svårt att förstå varför desamma förväntas vara kära i varandra? Är väl rätt klokt att ta det lite lugnt istället för att rusa in och sen pajar det.

Urban snurrar in sig igen, inget större intellekt där men verkar ju rätt hygglig i övrigt.

Jag vet. Hon var knallorange och oljig under hela avsnittet och har redan skaffat sig ett pillow face från alla fillers. Hon kommer ju att se ut som cat woman innan hon är 45 om hon inte hejdar sig. Rimmar väldigt illa med att påstå sig vara så andlig och fokuserad på insidan. Hon ser mer ut som en influencer från 2018. Hon känns inte genuin alls.
Citera
2026-10-04, 19:26
  #3288
Medlem
Spider-Girls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lucaferr
Den där beta-cucken till psykolog. Vilken djävla white knight loser. Det bästa var när Max konstaterade vilka mega losers dessa så kallade psykologer är. Snacka om att gjort alla fel i livet. Man ser på Tobias små elaka vidriga ögon att han hade varit toknasse om året varit 1940 och rätt i tiden då.

Förvånade mig verkligen att han såsom psykolog oxh programmets expert var så öppet nedlåtande när han redan såg hur hårt ansatt hon blev av de andra två. Där ska han snarare försöka medla och få till någon slags förståelse än "gå med drevet" som han gjorde. Visst att hon gör en del konstiga uttalanden och verkar inte riktigt ha fattat vad som krävdes av en deltagare i programmet, men hon har varken skadat eller mobbat någon.
Så det blev att jag snarare tog hennes parti, precis som jag till slut gjorde med Max efter Yasmins trakasserier av honom.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in