Citat:
Ursprungligen postat av
Gaul
Hon blev förlamad och nu lever hon på samhällets bekostnad, och jobbar inte. Allt för att hon tyckte det var spännande att rida en gigantisk häst. Ridkort hade varit ett steg i rätt riktning, men att helt förbjuda hästar vore det bästa. Hade man tillåtit hästar så hade folk ridit dem ändå.
Man har ju förbjudit och reglerat massor av andra saker. Varför inte hästar? Man införde krav på förarbevis på vattenskoter på grund av en enda dödsolycka. Man gjorde det olagligt att dricka alkohol och framföra en båt trots att det fanns noll olyckor som orsakats av detta. Varenda år som går så är det någon som dödas eller blir förlamad av en häst, men man har aldrig någonsin lyft frågan om ett förbud eller ens krav på utbildning för att få framföra en häst på allmän mark.
Allting är förbjudet i det här dysfunktionella landet!
Vi betalar skatt som ska finnas för oss vid behov!
Man kan råka ut för något som gör att man blir som en grönsar resten av livet pågrund av någon annan!
Hur har du tänkt lösa det?
Personligt ansvar skulle vara mer att föredra!
Grunden till alla förbud körkort skydd bälten osv med säkerhets detaljer är till för att man inte ska bli en kostnad för samhället vid en ev olycka och motverkar att staten ev förlorar en skattebetalare.
Allt för att dom stats anställda ska kunna sko sig!
Och oavsett alla körkort utbildningar så händer det olyckor!
Inget man kan göra för att Inget ska hända.