2026-10-02, 15:35
  #37
Avstängd
cinmiks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av One2Many
Du menar en "låtsassjuk" knarkare som lalla runt hela livet i en totalt kravlös existens. Enda problemet för honom att jobba 50% är att han tycker han tjänar sämre än om han sitter hemma och lyfter bidrag. En riktig parasit.

Att gå ut och supa på krogen eller sitta hemma och dra i sig narkotiska preparat är inga problem för TS.
Tycker inte du att det är bra att människor rehabiliteras och kommer ut i arbetslivet?

Ta din tragiska uppenbarelse och dra åt skogen.
Citera
2026-10-02, 15:38
  #38
Avstängd
One2Manys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cinmik
Tycker inte du att det är bra att människor rehabiliteras och kommer ut i arbetslivet?

Det är inte en jävel som "rehabiliteras" av att sitta hemma, knarka och lyfta bidrag utan krav på motprestation. Äcklet gick direkt till bidrag som 19åring och har suttit och knarkat sen dess.

Han borde skjutas.

Citat:
Ta din tragiska uppenbarelse och dra åt skogen.

Och nästa kula sparar vi till dig, ditt godhetsknarkande fitthål.
Citera
2026-10-02, 15:43
  #39
Medlem
pOXEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av One2Many
Du behöver inte oroa dig, din aktivitetsersättning kommer succesivt trappas ner tills du står på noll, sen blir det soc du får gå till. Betalad hyra och 3000 i handen, klappat och klart

2026 är det 5000 - 5200 i handen efter hyran och el räkningen om man bor ensam. Lite mindre om man har sambo.
Citera
2026-10-02, 15:54
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeletedUser
Jag har ett problem som jag skulle vilja lyfta. Går i nuläget på aktivitetsersättning och får ut 17 tusen i månaden efter skatt.
Jag vore tillräckligt arbetsför nog för att klara att jobba ca 50% men mycket mer går inte för då drabbas jag av stark mental utmattning, och det är ingenting som kommer förändras utan det lär fortsätta att vara så.
Får man ut en arbetslön för halvtid så minskar ersättningen drastiskt. Så om jag ska få någon ekonomisk vinst på att jobba så behöver jag hitta ett arbete med månadslön på minst 34 tusen efter skatt för heltid om jag ska få ut ungefär samma summa jag får nu i bidrag fast i lön. 40 tusen i månadslön efter skatt för att kunna få ut omkring 20 tusen på halvtid och då är det bara 3 tusen mer än vad jag får ut nu!
Dessutom är det totalt orimligt att jag skulle få ett så välbetalt jobb, har ingen utbildning så det hade varit Ica som gäller.
Där blir det inte mer än ca 13 tusen efter skatt, 4 tusen mindre än vad jag har nu
Så frågan är om man inte är fast i bidrags träsket resten av sitt liv, jag börjar känna att det är den bästa lösningen på det. Eller vad tycker ni?

Jag förstår att det är jättejobbigt att bidra..kämpa! Jag jobbar bara 75% men det är frivilligt utan bidrag såklart. men det finns ju jobb som har provision/bonus där om man lägger lite energi ger en rätt bra lön, är man jävligt duktig så behöver man inte jobba 100% för att ha en lön på ca. 40.000 i månaden. Men som sagt så krävs det både energi och lite jävla anamma 2 egenskaper som du inte verkar besitta? Så nej tror du ska ligga kvar på soffan och vänta in döden.
Citera
2026-10-02, 15:59
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeletedUser
Jag har ett problem som jag skulle vilja lyfta. Går i nuläget på aktivitetsersättning och får ut 17 tusen i månaden efter skatt.
Jag vore tillräckligt arbetsför nog för att klara att jobba ca 50% men mycket mer går inte för då drabbas jag av stark mental utmattning, och det är ingenting som kommer förändras utan det lär fortsätta att vara så.
Får man ut en arbetslön för halvtid så minskar ersättningen drastiskt. Så om jag ska få någon ekonomisk vinst på att jobba så behöver jag hitta ett arbete med månadslön på minst 34 tusen efter skatt för heltid om jag ska få ut ungefär samma summa jag får nu i bidrag fast i lön. 40 tusen i månadslön efter skatt för att kunna få ut omkring 20 tusen på halvtid och då är det bara 3 tusen mer än vad jag får ut nu!
Dessutom är det totalt orimligt att jag skulle få ett så välbetalt jobb, har ingen utbildning så det hade varit Ica som gäller.
Där blir det inte mer än ca 13 tusen efter skatt, 4 tusen mindre än vad jag har nu
Så frågan är om man inte är fast i bidrags träsket resten av sitt liv, jag börjar känna att det är den bästa lösningen på det. Eller vad tycker ni?


Jag tycker faktiskt att det största problemet i ditt inlägg inte är ersättningssystemet, utan inställningen du verkar ha till dig själv och din egen framtid.
Du skriver att du klarar ungefär 50% på grund av mental utmattning och att ”det lär fortsätta vara så”. Hur vet du det kommer att fortsätta att vara så? Om du har problem som begränsar din arbetsförmåga så kraftigt borde väl första målet vara att försöka få rätt hjälp och se om arbetsförmågan går att förbättra? Dumt att redan nu bestämma att 50% något slags permanent tak för resten av livet.

Sen blir det konstigt att utgå från att mer än 50% arbete automatiskt innebär samma mentala utmattning oavsett vilket arbete det handlar om. Det är enorm skillnad mellan olika jobb, arbetsmiljöer, arbetstider, arbetsuppgifter och kollegor. Det känns som att du bestämt dig för att ett jobb är exakt likadana som alla andra. Ett jobb där man vantrivs med kan vara fullständigt dränerande medan ett annat jobb kan vara raka motsatsen. Det kan vara exakt samma arbetsuppgifter, bara andra kollegor som förvandlar ett olidligt jobb till ett fantastiskt jobb.

Och nej, alternativet till aktivitetsersättning är inte automatiskt ICA med 13 000 efter skatt bara för att man saknar utbildning. Det finns massor av människor utan utbildning som har byggt upp både bra löner och karriärer.

Utbildning öppnar dörrar, absolut. Men när man väl fått in foten någonstans spelar inställning, prestation, ansvarstagande, social förmåga och viljan att lära sig ofta väldigt stor roll för vilka möjligheter man får därefter. Man kan också utbilda sig senare, gå kortare yrkesutbildningar eller byta spår när man hittat något som passar.

Det jag reagerar mest på är att du redan verkar ha räknat ut resten av ditt arbetsliv utifrån hur situationen ser ut just nu. Du har kommit fram till att du aldrig kommer kunna arbeta mer än 50%, att du inte kan få ett välbetalt jobb eftersom du saknar utbildning och att det därför är mest rationellt att fortsätta leva på ersättning.
Med den utgångspunkten har du i princip stängt alla dörrar till en positiv förändring.

Vänd på frågan istället, vad skulle krävas för att du på sikt skulle kunna arbeta 60, 70 eller kanske 80%? Vilken typ av arbete skulle passa dig bättre? Vad behöver du lära dig för att komma dit? Vilken hjälp kan du få med utmattningen? Och vilka jobb finns där du faktiskt skulle kunna trivas?

Det finns såklart inga garantier för att du kommer kunna jobba heltid. men jag tror din inställning är största problemet.


Tillägg i efterhand: Jag började läsa svaren i efterhand vilket i vanlig ordning är ganska korkat. men gjort är gjort och jag orkar inte omformulera hela mitt svar. Andemeningen är densamma men jag har en viss ökad förståelse för ditt tillstånd.

men åter igen, andemeningen i det jag skrev kvarstår. det finns fortfarande bra alternativ till arbete och du bör inte utgå ifrån att Mental utmattning per automatik kommer efter 50%. försök att med lite självreflektion. Försök att hitta en bättre inställning. Fundera över vad du vill, vad du skulle trivas med och vad du vill undvika. Du skrev tidigare att du vill undvika människor i största allmänhet, vilket jag förstår. det finns sådana jobb också.

En livssituation går i de flesta fall att förändra, en bättre mental inställning är en bra nyckel.
__________________
Senast redigerad av Per.Fhekt 2026-10-02 kl. 16:11.
Citera
2026-10-02, 16:10
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CivisMundi
Du skriver fortfarande som om hen får sin gamla lön för att gå hemma. Om aktivitetsersättningen är inkomstrelaterad handlar det om ungefär 65 procent av den tidigare inkomsten före skatt. Dessutom får man inget jobbskatteavdrag på aktivitetsersätningen. Skillnaden i plånboken kan alltså vara betydligt större än 35 procent.

Tänk att gå från en vanlig lön till kanske två tredjedelar, inte kunna arbeta fullt och dessutom bli kallad bidragslat. Sjukdomen har redan straffat personen ekonomiskt.

Kan hen arbeta halvtid ska systemet självklart göra det lönsamt genom lön plus en rimlig delersättning. Att istället sänka ersättningen för alla, även dom som inte kan arbeta alls, skapar inte arbetsförmåga. Det skapar bara fattigare sjuka.

Ditt mähä vad tror du är enklast att dra upp lönerna till nivåer till dagens bidrag eller dra ner bidrag? Du kan knappast tycka att arbetsgivare ska dra upp lönerna när folk med bostadsbidrag a-kassa m.fl bidrag får ut 17.000 efter skatt och dessutom ska likställas med en tjänst på 50%. Det kommer få en massa småföretagare att gå i kk...och dessutom vad är lönsamt? De enda du vurmar för är de som tar. Men skiter i alla människor som bidrar och är alla människor som går upp och drar sitt strå till stacken...Det om något är sjukt.
Citera
2026-10-02, 16:10
  #43
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SkogsSaab
Men samtidigt så låter 17 K netto låter mycket att få i bidrag: Mycket högre jämfört med många pensionärer etc. får leva på i månaden.
Du skulle bli förvånad över hur mycket vissa får i bidrag. Det är ingen tillfällighet att det länge funnits en diskussion om att stora grupper riskerar att förlora tusenlappar varje månad på att gå från arbetslöshet till ett heltidsarbete.
Citera
2026-10-02, 16:43
  #44
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Det är exakt på grund av sånna som dig vi behöver en högerregering som ser över detta så det verkligen lönar sig att jobba och inte att leva på bidrag.
Kan man jobba så ska man också kunna tjäna på det. Bidrag ska trappas ner för att öka incitamentet att skaffa sig ett jobb istället för som dig bara gå och rulla hatt där hemma.
Visst höj lönerna då
Sista idioten är visst inte född ännu
På grund av sånna som dig så behöver vi en vänsterregering
Tror inte du förstår det med bidrag
Citera
2026-10-02, 17:18
  #45
Medlem
DeletedUsers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SkogsSaab
Såg av en annan skribent att du enbart kan få din ersättning fram till du är 29: Vad skall du göra sen??
Jag skulle råda dig att försöka, att komma ut träffa människor och få rutiner kan faktiskt lyfta många människor.
Nu har jag själv ingen erfarenhet utan jag har jobbat fullt hela livet utom 9år i grundskola, 12 månader i värnplikt och 4 terminer på högskola.
Så man kanske skulle prova att trappa ner , men jag väntar nog till 67.
Vi är beroende av att staten fungerar ja, men vissa bidrar andra tar för sig.
Jag förstår att vissa behöver bidrag, men alla bör försöka undvika det så mycket som de är kapabla till, och det låter som du har möjligheter att bidra på något sätt mer än att behöva bidrag och dra resurser från det allmänna.

Aktivitetsersättning kan man få fram tills man är 29, sedan måste man ansöka om sjukersättning istället. Det är även möjligt att få sjukersättning innan man är 29, det är ungefär samma som aktivitetsersättning men mer långsiktigt.
Jag är alldeles för nihilistisk för att känna att jag har nåt att bidra samhället med, det spelar ingen roll för samhället om jag som person jobbar eller inte.
Mitt eventuella framtida jobb tar nån annan istället, så det löser sig.
Citera
2026-10-02, 17:20
  #46
Medlem
godboys avatar
I denna tråd så hamnar diskussionen i två diken;

1. Ta bort alla bidrag och låt folk klara sig bäst de kan.

2. Höj bidragen och gör det lättare att få bidrag.

Personligen anser jag att det är två ytterligheter, det ena utesluter inte det andra.

- Ja, bidrags jobb behövs för de som behöver in sysselsättning och inte kan eller har mycket svårt att få ett riktigt arbete. Sen borde alltid ett riktigt arbete vara nummer ett även om det är inte är fulltid. Det borde i den bästa av världar gå att jobba halvtid på det riktiga jobbet och 50% på låssasjobbet.

Hur som haver så fungerar inte dagens system som det bör.
Citera
2026-10-02, 17:22
  #47
Medlem
DeletedUsers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av One2Many
Nej, du är bara en lat och äcklig knarkare som hade behövt disciplin och ett rejält kok stryk som ung så du skärpt till dig.



Nej.



Ja.



Du borde bo under en bro och rota i sopor för mat. Det är där arbetsskygga knarkare hör hemma: på gatan. Eller så kan dina föräldrar ta ansvar för den ekonomiska bördan de satt till världen.



Det är mina skattepengar du lever på.
Vi betalar ur röven för ett dysfunktionellt samhälle där ingenting funkar och där pengarna istället går till rena parasiter som anser det vara en rättighet att snylta som livsstil.

Det är problemet.

Det är inte dina skattepengar utan statens så du bestämmer ändå inte vart de ska gå eller inte.
Och jag är ingen knarkare.
Citera
2026-10-02, 17:26
  #48
Medlem
DeletedUsers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kraftfoder
Om du har en akademisk utbildning så kan du jobba hemma när det passar, utan kolleger som stör.

Jag råkade ut för en blodförgiftning härom året, det tog ett år innan jag blev 95% bra. (5% kommer alltid att kvarstå). Men jag är företagare, och kan sköta företaget 70% hemma, resten är jag ute på mina andra kontor. Jag lyfter noll procent bidrag. -Men bir hjärntrött då och då, tyvärr.

Alla är ju olika, har olika förutsättningar. Kolla om du kan jobba hemma. (Så kan du skita i eventuella aktivitetsbidrag etc.)

Det var ett bra tips. Det är att sikta lite för högt att ställa in sig på att bli egenföretagare men det kanske finns jobb som kan skötas på distans.
Vet dock inte vilka utbildningar det skulle krävas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in