Citat:
Ursprungligen postat av
AutDisceAutDiscede
Herregud, vilket dravel! Det tragiska är väl ni som önskar att mördarskökan skall få leva och till och med benådas - vad felas er? Har du träffat slynhoran och därmed kan uttala dig om hennes vandel och medmänsklighet/älskvärdhet som du säkerligen anser hon nu besitter? Jag går efter vad hon gjort - hon har begått ett bestialiskt mord - men, du går på att hon suttit länge i fängelse och att det därmed är synd om henne... Helt otroligt!
Usch, vilket språk du använder. Du framstår inte direkt som något vidare sympatisk när du vräker misogyna tillmälen över en människa du aldrig träffat.
I allt väsentligt har jag rätt. Du och flertalet här passar bara på att hata eftersom det i detta fallet är socialt tillåtet. Ni har behov av att hata och det är inte många grupper eller individer man får hata numera, så ni passar på när det uppstår en lucka.
Den här kvinnan har straffats tillräckligt och är nu dessutom en överlevare efter ett statligt avrättningsförsök. Som någon skrev, hur många chanser till ska samhället få på sig att försöka ha ihjäl henne? Hon var själv mer kompetent som artonåring på det området än vad delstaten Tennessee har visat sig vara, trots alla sina läkare och uträkningar. Dags att låta udda vara jämnt.