2026-10-01, 08:36
  #7105
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Varmlandskorven
Går inte då C hatar SD mer än V. C gillar V:s värderingar det enda dom inte är överens om är den ekonomiska politiken som V förespråkar. Så gäller för Magda och dom andra att hitta en gemensam lösning. Både ge och ta som det alltid har varit.
Enda lösningen är i så fall att C får Finansdepartementet, V får migration och delar både kultur- och miljö med MP, och allt annat tas av S.
Citera
2026-10-01, 08:37
  #7106
Medlem
Sqrbankens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345.
V har råd med extraval där de kan plocka ännu bättre resultat. De som har minst råd med extraval är L, C och S.

Tror också dessa partier får det motigast vid extra val. DN/Ipsos första eftervalsmätning visade dock nästan oförändrade rörelser. Det enda som stack ut i den var att L:s moderata stödröstare gått tillbaka till M.
Citera
2026-10-01, 08:39
  #7107
Medlem
Comitiums avatar
Det slår mig att man kan spekulera hur mycket som helst om detta precis om i Vem tar vem? med Lill-Babs. Emotser förväntansfullt hundatals fler insiktsfulla inlägg, även om jag kankse inte kommer att titta på dem.
__________________
Senast redigerad av Comitium 2026-10-01 kl. 08:42.
Citera
2026-10-01, 08:42
  #7108
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Tror också dessa partier får det motigast vid extra val. DN/Ipsos första eftervalsmätning visade dock nästan oförändrade rörelser. Det enda som stack ut i den var att L:s moderata stödröstare gått tillbaka till M.
Om alla som stödröstade på L går tillbaka till M så gissar jag följande:
*M får ungefär 23-25%.
*SD kommer sluta runt 20%
*L ryker

Chansen att Tidö bildar regering kan bli stor med förutsättning att KD stannar på minst 6,5-7%. Dock tycker jag inte att Ulf ska bli statsminister på nytt. Denna roll bör tillfalla antingen Ebba Busch eller Gunnar Strömmer.
__________________
Senast redigerad av BeHPNemesis12345. 2026-10-01 kl. 08:45.
Citera
2026-10-01, 08:42
  #7109
Medlem
Att vinna val i Sverige handlar om att vinna förtroende av de muslimska invandrarna.
SD måste sluta skrämma upp dem. Att ge ut en bok om islamister precis före valet gör att även skötsamma invandrare känner sig träffade.
V var duktiga på att fånga upp dessa röster.

Sen att "fjäska" med Israel hjälper ju inte heller. Israel är hatat av de flesta muslimer.

Tror många röstade på V och S som protest mot SD. Många skötsamma invandrare röstar redan på SD och M.
Det gäller bara att fortsätta på den vägen, då borde det inte vara några problem att få 40 000 röster mer och vinna majoritet.

Centern är ett idiotparti som man kan bortse ifrån. MP går att sänka med logiska argument. De är helt verklighetesfrånvända.
Miljömuppar är ungefär som Jehovas Vittnen som knackar på dörren. Är man påläst sänker man dom med bättre argument.
__________________
Senast redigerad av Svempa2014 2026-10-01 kl. 08:50.
Citera
2026-10-01, 08:43
  #7110
Medlem
Flashshits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bzo
Sannolikare att C i sista rundan trycker gult till en ren vänsterregering (S+MP+V). Sen går C i opposition och blockerar all ekonomisk vänsterpolitik genom att rösta på sin egna budget, varvid en M+SD+KD(+L)-budget kommer vinna.

C slipper då anklagas för att ha släppt fram en SD-stöd regering, de samarbetar inte med V i en regering och de har inte accepterat en ekonomisk vänsterpoliitik. De blir heller inte direkt ansvariga för att ha orsakat ett extra val som de skulle blivit om de tryckt rött till alla statsministerkandidater. Så det kommer i det läget vara det minst dåliga alternativet för C (ur deras synvinkel).

Alternativt får detta hotet Vänsterpartiet att faktiskt ge upp ministerposterna, d.v.s. när de inser att de kommer få sitta och styra med en ekonomisk högerpolitik.

Sant! Det låter ej som ett otroligt scenario..
En jäkla sandlåda är vad det är!
Citera
2026-10-01, 08:46
  #7111
Medlem
Sunimods avatar
Ett extra val kommer troligen inte förändra läget utan oppositionen får flest mandat igen och då har vi samma läge som nu med 5 kärringar som träter.
Möjligen att L inte får så många stödröster och åker ut men det spelar ingen roll då oppositionen får ändå flest mandat.
Citera
2026-10-01, 08:48
  #7112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345.
V har råd med extraval där de kan plocka ännu bättre resultat. De som har minst råd med extraval är L, C och S.
V kan t.o.m. önska ett extra val mer än andra för att återupprätta sin heder. Det ser bra ut i eftervalsopinionen och partiet skulle kunna öka även helt utan fusk.
Citera
2026-10-01, 08:49
  #7113
Medlem
Sqrbankens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345.
*M får ungefär 23-25%.

Din högre siffra på M vore rätt festlig. Det skulle tillsammans med ett osmickrande S-resultat kunna peta ner dem från tronen som Sveriges största parti sedan ett ~sekel.
Citera
2026-10-01, 08:50
  #7114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ekbo251
Allt till vänster hoppas jag att du menade. Annars blir det väldigt obegripligt.
Med vänster menar man kommunism/socialism.

Ja, självklart skrev jag fel.

Citat:
Ursprungligen postat av ekbo251
Ja, det kan du ha rätt i. Sverige är halvkommunistiskt redan. Men det är klart att bland halvkommunistiska partier så kommer det finnas en mitten. Alla driver ju inte exakt samma frågor samtidigt.

Men att det finns en liten gradskillnad bland halvkommunisterna gör ju inte att de som är till höger om mitten är högerpartier.

Det fetade: Då kan vi enas om nått iallafall.

Så det enda partiet du inte ser som kommunistiskt, alltså centern, vill samarbeta med det enda parti som faktiskt har haft kommunismen i partinamnet. Vad tycker du om det?
Citera
2026-10-01, 08:54
  #7115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Din högre siffra på M vore rätt festlig. Det skulle tillsammans med ett osmickrande S-resultat kunna peta ner dem från tronen som Sveriges största parti sedan ett ~sekel.

S har sjunkit i varje val.
Dåliga ledare och gått åt höger tror jag är anledningen.
Citera
2026-10-01, 08:55
  #7116
Medlem
MrKyotos avatar
Svagt av talmannen att stå helt handfallen.

Gå till skarp omröstning på en gång med MA som första, UK som andra, MA som tredje, UK som fjärde.

Ge dem tre dagar mellan varje omröstning.

Sedan kör vi ett nyval, skulle vara intressant att se vad väljarna tycker om Såssarnas och Centerns prestation.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in