2026-09-30, 16:30
  #25
Medlem
erikp121s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LoveInAColdClimate
Varför sätter du dessa partier jämte varandra?!
Jag röstade på Örebropartiet men skulle aldrig rösta på AFS.

NEJ, jag kommer rösta på Örebropartiet igen och uppmanar alla att rösta på lokalpartier i riksdagsvalet så att människor som faktiskt menar VÄL och inte är korrupta dagisbarn leder landet.
Så du är en bootlicker som gillar den judiska ockupationsmakten i form av staten, som bögen Allard tycker man ska "dyrka" snarare än den arabisk-judiska herren alternativt andra gudar?

Vad fan ska en sådan skojare in på nationell verksamhet att göra? Kan han inte hålla sig till gnällbältet och ragga på små RF-brudar istället, eller vadfan han sysslar med i allmänhet?

Svensk-arisk överlevnad är en angelägenhet och grabbhalvan ska inte förföljas, men det här komiska dyrkandet av kommunistsvinet blir bara patetiskt.

Hellre en regnbågsbögstaty i Örebro än en våldtagen kvinna någonstans? För att dra Allard-liknelse när det kommer till "penning" och budgeterad och konstnärlighet i kommunen mot faktiskt verklighet nationellt och internationellt?

Jag försvarar inte menskonst, tvärtom ska den om inte förbjudas så allmänt smädas, men skojare och ligister ska inte upp på Riksdagsnivå och härja... Då kan jag lika gärna själv gå in och göra rent hus, men kanske en riksdagsbrand från något dumhuvud i kommunistkretsarna runt ÖP vore på sin plats först?

Hehe.
Citera
2026-09-30, 16:34
  #26
Medlem
Xtramarls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KonungHonung
Trust me bro! Vinsten kommer lite längre fram!

Hur höger är det att släppa in 300.000 invandrare på fyra år?

Tidöpartierna arbetar målmedvetet med att minska invandringen, men processen bromsas ständigt av ett hårt motstånd från vänsteroppositionen och de juridiska ramarna inom EU. Sverigedemokraterna har konsekvent pressat på för att strama åt regelverket så mycket det bara går. Resultatet syns redan i statistiken, invandringen har minskat kraftigt och ribban för att få komma till Sverige har höjts avsevärt genom skärpta krav.

Ingen kan på fullaste allvar förvänta sig att det går att rensa upp i decennier av kravlös migrationspolitik på bara fyra år, särskilt inte när varje reform möter konstant politiskt och juridiskt motstånd.

Under den rödgröna eran: Under flyktingkrisen 2015 registrerade Sverige 162 877 asylsökande på ett enda år. Snittet under åren efter låg kvar på betydligt högre nivåer innan pandemin bromsade rörligheten

Under Tidöregeringen (2024–2025): Antalet asylansökningar har pressats ned till historiskt låga nivåer. Under 2025 beviljades totalt 88 938 uppehållstillstånd över alla kategorier (arbete, studier, anhöriga och asyl sammanlagt). Detta är en drastisk minskning från de volymer som präglade det föregående decenniet.

Vill du veta mer så är det enkelt, du kan bara rent av fråga Gemini eller valfri AI, vi har aldrig haft så enkelt att få fram information som idag. Jag uppmanar dig till att djupdyka lite, läsa på och faktiskt visa ett genuint intresse av vad som pågår och pågått i vårt land.
Citera
2026-09-30, 16:36
  #27
Medlem
Nej aldrig, kommer inte gå över till SD igen sålänge Åkesson och den liberala falangen fortfarande styr partiet, jag stödjer inte massinvandring av orcher från den 3e världen
Citera
2026-09-30, 16:37
  #28
Medlem
Morgonrodnads avatar
Nej, varför skulle jag rösta på Tidölaget så att det kan släppa in ett par hundra tusen nya babbar i tron att tidöbabbar skulle vara bättre än de rödgrönas babbar?
Citera
2026-09-30, 16:39
  #29
Medlem
erikp121s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Razordrake1355
Nej aldrig, kommer inte gå över till SD igen sålänge Åkesson och den liberala falangen fortfarande styr partiet, jag stödjer inte massinvandring av orcher från den 3e världen
Orka, som den hob jag är, hålla på med Sagan om Ringen-referenser. "Det handlar om barn".

I övrigt röstar jag såklart AfS med anti-NATO-frågan och pro-Palestina-frågan som kärnfrågor.

Kamp och Hobbit. Skål.
Citera
2026-09-30, 16:41
  #30
Medlem
KonungHonungs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Morgonrodnad
Nej, varför skulle jag rösta på Tidölaget så att det kan släppa in ett par hundra tusen nya babbar i tron att tidöbabbar skulle vara bättre än de rödgrönas babbar?
Det komiska är att Tidöbabbarna inte ens kommer rösta Tidö.
__________________
Senast redigerad av KonungHonung 2026-09-30 kl. 16:44.
Citera
2026-09-30, 16:42
  #31
Medlem
Byter till vad? AFS är de enda som verkar iallafall lite seriösa, inte ägda av Israel, och ogillar EU och Nato. SD är definitionen av kontrollerad opposition.
Citera
2026-09-30, 16:51
  #32
Medlem
Enade vi stå söndrade vi falla
Citera
2026-09-30, 17:13
  #33
Medlem
Inte alls. Du säger det själv, alla 8 partier är helt borta.
Citera
2026-09-30, 17:27
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brukstrask
, å antisemiter i V borde överväga en röst på NMR då vänstern inte är tillräckligt anti-sionistiskt som parti då de ju är (((kommunistiskt))) i grunden.

Jag tror det finns fler personer med fungerande rövhål mitt i pannan än folk som röstar V primärt för deras påstådda judehat.
Citera
2026-09-30, 17:27
  #35
Medlem
Donaldstrumpets avatar
Jag röstade inte då och kommer inte att göra det vid ett eventuellt nyval.

SD röstar jag inte på så länge Åkesson leder partiet.
Jag tål varken att se eller höra på honom längre.
21 år vid rodret och fanskapet tror att han är större än partiet.
Citera
2026-09-30, 17:34
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Burgerbraukeller
Vänsterblocket verkar ha lite svårt att bygga en regering. Alla med hjärnkapacitet kunde väl någonstans förstå att detta skulle ske. Det är någon som måste släppa sina röda linjer för att det ska gå vägen.

Jag gillar att Nooshi inte viker sig. Vänstern är näst största partiet på den sidan och ska givetvis sitta i en regering om Magda ska ha deras mandat. När man tänker på hur korkade SD var, som var största partiet i Tidö, men blev en dörrmatta för övriga partier.

Om det nu skulle gå så långt att det blir nyval: Är ni beredda att lägga er röst på Tidö i stället för ÖP och AfS?

Jag personligen kommer inte ändra mig från AfS bara för att det blir extraval. Samtliga 8 partier i riksdagen säljer ut det här landet till utländska medborgare och makter.

Hur resonerar ni?
AFS är nazister. Jag förstår inte hur man kan rösta på dem överhuvudtaget. De är allt som SD blir anklagade för att vara. Ett parti som aldrig kommer i närheten av riksdagen för svenska folket vill inte ha nazism, inte nu eller under andra världskriget.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in