Citat:
Ursprungligen postat av
Kimma7
Jag röstar höger. Tycker du Holms beteende är manligt? Isåfall är det dags för dig att omvärdera vad en riktig man är. Holm är en hysterisk kvinna här som inte kan kontrollera sina känslor.
Jag är en kvinna och noterar hur vidrigt du uttrycker dig om mig, min mamma, min fru, min syster osv. Och din egen mamma, mormor, farmor osv.
Vad menar du med höger? SD? Moderaterna?
En sak jag vill säga med Stefan Holm däremot är att det han gör nu efteråt, hans ursäkt, den är verkligen bra. Genuin. Han tar ansvar (se och lär Måns Zelmerlöw).
Han visar full insikt i att han inte har kontroll över sin kropp, han tänder till och han har ingen kontroll över vad han gör i den känslan, det är full aggressivitet.
Bra att du erkänner och förstår och söker hjälp för detta Stefan!
Till sist, manlig eller kvinnligt, jag tänker inte så, det spelar ingen roll. Jag klandrar faktiskt inte Stefan då han inte har kontroll över vad han gör när han blir arg OCH erkänner och söker hjälp för det. Jag tycker att Emil Persson är en obehagligt äcklig människa i offentligheten, tycker inte synd om honom.
Det enda jag äcklas av är alla män som skriver att Stefans våld är "vad vi behöver" och "manligt" (alltså något de strävar efter själva). SPECIELLT när det drabbar barn.