2026-09-27, 13:05
  #673
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trues245
Han har knappast kontaktat honom på eget initiativ, han har ju fått höra att Holm blev förbannad. I SMS:et står det bara att ”mitt syfte var att be om ursäkt”. Det är inte att be om ursäkt, om man ska vara ordagrann.

Jag fattar det som att han bad om ursäkt i samtalet före SMS et men att Holm blev arg och skällde ut honom. Tror han skickade SMS för att ha bevis för att han bett om ursäkt

Citat:
Ursprungligen postat av lont
Rejält och mycket brutalt strypgrepp med kvarvarande märken OCH tröjdragning eftersom den gick sönder.

Ja men flera påstår att det ”bara” ska vara en tröjdragning. Är det Holm som sagt det?
Citera
2026-09-27, 13:05
  #674
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ghsw1
Han slog inte någon elev.. Han tog tag i och flyttade fysiskt på eleven vid två tillfällen när eleven vägra flytta sig på uppmaning. Något som var ok förr och borde vara ok än idag med allt värre elever.

Det vet vi inte. Med tanke på Holms grava aggressionsproblem och lättkränkthet så kan det nog ha gått betydligt värre till än så.
Citera
2026-09-27, 13:05
  #675
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av peterZiipen
Fascinerande hur man i 8 år kan må så här dåligt över en fördom som handlade om Patrik Sjöbergs karaktär och person. "Emil Persson har mordhotat mig". Haha. Nej du, Stefan.

Holm ser det väl som att de alla satt där och gjorde sig lustiga på hans bekostnad. Hans och sonens bekostnad.
Citera
2026-09-27, 13:06
  #676
Avstängd
Johan201s avatar
Det är något i Stefan Holms blick.

Han framstår som en psykopat.
Citera
2026-09-27, 13:06
  #677
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 9z
Yes,

Hur stor andel av befolkningen tror du anser att det är omanligt att kunna reglera sina känslor?
Citera
2026-09-27, 13:07
  #678
Medlem
zerxezs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knotknet
Vad håller de ansvariga för bokmässan på med? Nu har även Stefan Holms fru blivit portad utan anledning.
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/e79qRa/holms-fru-inte-valkommen-pa-bokmassan-har-inte-gjort-nagot

Den där Emil är dryg och efterbliven. Bra att Stefan attackerade idioten.

Hoppas de blir portade på livstid så man slipper deras tantsnusk böcker
Citera
2026-09-27, 13:07
  #679
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kimma7
Han har redan slagit till en omyndig högstadieunge också. Vi får se vem det blir härnäst.
Med hans impulskontroll var det nog tur att han portades från Bokmässan.

Med ett sånt våldsamt angrepp gissar jag att det hänt något privat som fått honom helt ur balans. Just nu går ingen säker!
Citera
2026-09-27, 13:07
  #680
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zerxez
Anledningen är att de tycker det är kul och ett välkommet avbrott från de urtrista intervjuer de vanligen får utstå

Fast jag tänker att det är skillnad om man tillhör någon slags kulturell och politisk elit i Stockholm där alla stöter på varandra och umgås i någorlunda samma kretsar. Då verkar han veta var gränsen går. Stefan Holm är ju inte inne i allt det där. Han bor i Värmland och har vanliga jobb. Dessutom var han inte med själv när han blev påhoppad i programmet.
Citera
2026-09-27, 13:09
  #681
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrFinch
Han skulle behöva söka hjälp, det är inte ett sunt beteende att ta strypgrepp på detta vis. Om nu vittnesuppgifterna stämmer det vill säga.

Jag har börjat fundera på om det var strypgrepp eller strupgrepp som användes av Holm. För det är väl två olika saker eller? Det förstnämnda är tvåhandsgrepp och det andra är enhandsgrepp?
Citera
2026-09-27, 13:10
  #682
Medlem
DesktopZquaress avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Att stryka frun ur dagens program på Bokmässan är anmärkningsvärt. Hon har inte gjort något fel och borde som författare få vara där och tala om sitt bokprojekt, precis som planerat.

Man kan väl diskutera huruvida det är rättvist eller inte men det borde varit uppbenbart för Holm att han riskerade både sin egen och sin frus medverkan när han, helt publikt, ger sig på en annan person på det viset. Dessutom är det ju förlaget tillsammans med mässan som ställt in deras programpunkter vilket förstås handlar om hur detta blir dålig PR för dem.

Jag tycker det är uppenbart att Holm helt struntar i hur hans agerande påverkar de som är runt honom så länge han får utlopp för sina känslor. Jag kan inte tänka mig att varken hustrun eller sonen tycker att detta tilltag utfördes av en rättskaffens karl som nu (tillslut) stått upp för sin familj utan snarare en kolerisk självdestruktiv dåre som gör livet lite svårare för sin egen familj...
Citera
2026-09-27, 13:10
  #683
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trues245
Han har knappast kontaktat honom på eget initiativ, han har ju fått höra att Holm blev förbannad. I SMS:et står det bara att ”mitt syfte var att be om ursäkt”. Det är inte att be om ursäkt, om man ska vara ordagrann.

Precis. Emil drygar bara sig ännu mer i sms:et. "Mitt syfte var i alla fall att be så hemskt mycket om ursäkt... vi är superledsna"
Citera
2026-09-27, 13:11
  #684
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Johan201
Det är något i Stefan Holms blick.

Han framstår som en psykopat.

Holm är ett tydligt exempel på ett mobboffer. Förmodligen varit mobbad hela uppväxten och är därför extremt känslig för när folk gör sig rolig på hans bekostnad. Känner igen beteendet och lättkränktheten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in